Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2014 Orccon Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
18xx Joshua Gottesman David Ells J C Lawrence
18xx (1848) J C Lawrence Joshua Gottesman Andrew Schoonmaker
18xx Qualifier #1 Joe Gray Andrew Schoonmaker Jonathan Flagg
18xx Qualifier #2 Joe Gray Jonathan Flagg  
18xx Qualifier #3 J C Lawrence Richard Heller Todd Van Der Pluym
18xx Qualifier #4 Todd Van Der Pluym Bill Gallagher Jonathan Flagg
18xx Qualifier #5 Jonathan Flagg Todd Van Der Pluym Joe Gray
20th Century Jeremy Hale Rick Lepore Scott Samarel
7 Blunders Russell Howell Renee Hammer Bruce Schlickbernd
7 Wonders MEGA Wes Bell Sean Harrington Robert Rohm
A Game of Thrones 2nd Ed David Ells John Clair Michael Benton
A Study in Emerald Andy Mcguire Matt Morris Holly
Acquire David Woolcott Memorial Jonner Purinton Ben Jones Matt Tweedt
Age of Empires III Avery Callenback Richard Potthoff Winton Lemoine
Agricola Finals David Zevin David Gerson Winton Lemoine
Airships #1 Robert Patino Matt Wilkerson Richard Rodrigues
Airships #2 Matt Hyra Robert Mccall Jamie Bussio
Alhambra #1 Darrell Stark Jaye R Lisa Burola
Alien Frontiers Nathan Demoura David Mines Joshua Beller
Alien Labyrinth #1 Mark Major Christina Major  
Alien Labyrinth #2 Dean Taylor Adam French  
Apples to Apples #1 Alex Callenback Bill Gallagher Michael Rooney
Attika Eric Downing Michael Cheng John Oh
Batlles of Westeros Brian Larson Nancy Nesbitt Rami Frankl
Battle Cry George Caceres Eric Downing Oliver Caceres
Battlestar Galactica Alfonso Weilbach, Matt Morris    
Blood Bound #1 Nathan Demoura    
Blue Moon City G Builta Darrell Stark Donald Brown
Boss Monster Derak Morrell Nick Chavez Sean Sokol
C. C. Higgins Rail Pass Adam Nedeff Chris Jenkins Ta-Te Wu
Ca$h 'n Gun$ Live #1 Fighting Mongooses FromFroms TMNT
Ca$h 'n Gun$ Live #2 Ninjew Kings Bunny Ears Red Shirts
Ca$h 'n Gun$ Live #3 The Grapists Spinning D20s Twerkano
California Gold Rex Lorenzo Daniel Kam G. Jay Christensen
Carcassonne Andy Mcguire David Ashworth Heather Spowart
Cargo Noir Nathan Demoura Daniel Rush Brian Rush
Cartagena Nathan Demoura Mike Rizzo Daniel Rush
Category 5 Robert Neff Jaye R Bruce Schlickbernd
Cinque Terre Russell Howell Jonner Purinton Edward Williams
Cock & Bull: The American Pub Game. Child 3 Of Henry Samantha Ihlenfeldt Courtney Clay
Coup #1 Walter Wichowski Holly Scott Samarel
Coup #2 Adam French Nathan Demoura Ben Ritter
Descent Journeys in the Dark 1st Ed Steven Hutt Joseph Desantis Victor Ippolito
DiXit #1 Aidan Rooney Tiffany Carter Adam French
DiXit #2 Lauren Clark Betsy Williams Ryan Higa
DiXit #3 Jennifer Avina Amy Frazier Aidan Rooney
Dog Lana Berman, Edward Roske Stephanie Bennett, Edward Roske  
Dominant Species Darrell Stark Lawrence Chieng Robert Masson
Dominion David Zevin Daniel Ihlenfeldt Ian Caballero
Dream Factory Darrell Stark Winton Lemoine Joseph Romero
Eclipse Matthew Weber Joshua Beller Eric Penick
Eminent Domain #1 Derak Morrell Martin Padilla Matt Tweedt
Eminent Domain #2 Rex Lorenzo Lloyd Adams Nathan Squires
Eminent Domain #3 Chris Buskirk John Oh Martin Padilla
Empire Builder Potluck James Thomas Stuart Duffy Jay Shufeldt
Euphrat & Tigris Brian Peters Adam French David Mines
Family Business #2 Sod-Erdene Gadal Daniel Rush  
Fluxx Sallan Griffin Lisa Mcmahon Martin Padilla
For the Crown #1 Eduardo Gonzalez Alasdair Burton  
For the Crown #2 Edward Tu Jeremy Langdon Alan Emrich
Forbidden Island #2 Daniel Rush, Samuel Thompson, Melvin Fitzgerald, Bridget Acuna    
Gem Rush (Rush Mode) Lauren Racah Christopher Lee Larry Davidson
Hawaii Marieke Hensel Francis Bradford Larry Buckel
Imperial 2030 Joshua Nave Garret Buell Lauren Clark
In the Year of the Dragon Robert Patino Edward Williams Sue
Ingenious Darrell Stark Brandon Muller Roderick Lee
Iron Dragon Todd Van Der Pluym Jonathan Flagg J C Lawrence
King of Tokyo #1 Lea Viceral Chanlee Sutoyo Ryan Higa
King of Tokyo #2 Brandi Hammons Anakin Ramirez Jenny Crews
King's Ransom Erich Sforza Chris Desantiago Jamie Vann
Kingdom of Solomon J.C. Kern Holly Samantha Waterhouse
Kingsburg Eric Downing Ryan Higa Robin Fox
Last Chance Atticus Gifford Brandon Muller Nicco Wargon
Letters From Whitechapel #1 Daniel Glenn Matt Wilkerson Emily Yang
Letters From Whitechapel #2 Kimberly Mumford Brandi Hammons Kyle Fujita
Liar's Dice John Clair Darrell Stark Zhani Cohen
Lords of Waterdeep Holly Rami Silverman Nick Chavez
Love Letter #1 Nick Bayuga Vincent Fryer Darrell Stark
Love Letter #2 Brian Rush Chris Jenkins Ethan Stewart
Manhattan Project Chris Buskirk Chris Hines Francis Bradford
Mascarade Mike Rizzo Edward Williams Peter An
Mechant of Venus Robert Woodson James Thomas Gerald Delker
Medici Kyle Greenwood Daniel Rush Nathan Demoura
Memoir '44 Brett Holbrook    
Monopoly Deal Phil Hendricks Chris Ramirez Sue
Monster Derby #1 Bridget Acuna Brandon Muller Alex Shorb
Monster Derby #2 Barb Sewell    
Munchkin: Apocalypse Bryan Haskell Matthew Martin Nicholas Butler
Munchkin: Player's Choice Andreas Pluchar Donald Brown Nigel Benton
Nexus Ops Darrell Stark Robert Patino Adam French
No Thanks G Builta Robert Neff Mike Rizzo
NY1901 #1 Sam Nazarian Patricia Liu Richard Mendoza
NY1901 #2 Peter Vaughan Justin Aucoin Jennifer Carver
On the Underground Randall Bart Alfred Lee Michelle Mills
Palaces #1 Holly Edward Tu Jeremy Langdon
Palaces #2 Jeremy Langdon Edward Tu Alex Peck
Phase 10 #1 Mary Taylor John Perry Nathaniel Taylor
Phase 10 #2 Mary Taylor Lisa Burola Alex Decker
Phase 10 #3 Nathaniel Taylor Jaye R Mike Kim
Power Grid Bruce Schlickbernd Paul Bishal Jim Foster
Power Grid World Tour: Korea Lisa Burola, Michelle Mills Robert Neff, Brian Simmons J.C. Kern, Jim Cowan
Puerto Rico Bruce Schlickbernd Darrell Stark Ryan Gan
Quest for Middle Earth Alison Hutt Steven Hutt Renen Savilla
Race for the Galaxy 2 Player Sophia Yu Winton Lemoine Jeff Becker
Railway Tycoon Scott Samarel Robert Patino Gerald Delker
Railways of the World: Europe Winton Lemoine Chris Venuti Donald Brown
Railways of the World: Western United States Chris Venuti Gerald Delker Jonathan Flagg
Rasputin Erich Sforza G. Jay Christensen Walter Wichowski
Rattus Cartus Ashley Adams Eric Chon Chris Ramirez
Revolution #2 Randall Bart Chris Jenkins Michelle Mills
Revolution #3 Evan Schauer Chris Rollins Brian Rush
Revolution #4 Timothy Gibbons Daeja Crowell Ehren Evans
Revolution #5 Kevin Smith Matt Posey Daniel Rush
RoboRally Brandon Muller Tracy Sangster Theodore Blegen
Roll through the Ages Tracy Ashizawa Lauren Clark Robert Strange
Scalawag! #1 Jenelle Rodriguez Nicco Wargon Eliot Hochberg
SchWag: Schrödinger's Wager Ben Ritter Jesse Feldman Alex Gadberry
Scrabble David Intner Chris Hines Darrell Stark
Seasons Shea Jones Patrick Thompson Aj Harris
Settlers of America: Trails to Rails Peter Porfido Michael Cheng John Clair
Settlers of Catan CWC Finals David Zevin Andreas Pluchar Michael Rooney
Seven Sisters Thomas Acuna Keith Hammons Bridget Acuna
Shadow Hunters #1 Wesley Bell, David Ashworth   G Builta
Shadow Hunters #2 Shea Jones Patricia Liu Andy Mcguire
Shadow Hunters #3 Steven Zurita Sing Tang Shea Jones
Shadow Hunters #4 Joman Diec David Mines Sean Growley
Shogun/Wallenstein Darien Meeks Alex Georges Rex Lorenzo
Small World John Clair Jodie Sewell Ryan Higa
Small World Invaded! Nathan Demoura Bob West Daniel Mcdairmant
Spyrium Sam Nazarian Karen Haugland Jamie Bussio
St Petersburg Ozgun Tumer Renee Hammer Walter Wichowski
Stone Age Bruce Schlickbernd Lisa Burola Tiffany Carter
Stones of Fate #1 Bryce Cornelius Veronica Hines Chris Hines
Stones of Fate #2 Stephen Stewart William Taylor Bradley Thomas
Stones of Fate #3 Bradley Thomas Meridith Armstrong Kevin Smith
Stones of Fate #4 Amber P Jacob F John Pattison
Stones of Fate #6 Ashley Adams William Taylor Bradley Thomas
Suburbia Eric Chon Rami Silverman Francis Bradford
Summoner Wars Mike Rosetti William Taylor Samantha and Daniel Ihlenfeldt
Talisman Alasdair Burton Michelle Olson Johnathan Pulos
Tanto Cuore Michael Cheng Meriel Regodon Michael Cantin
Telestrations Against Humanity Brian Symington Melissa Graziano-Humphrey Rik Panero
Terra Mystica Ehren Evans Nathan Demoura Chris Johnson
The Castles of Burgundy Joman Diec David Mines Sean Growley
The Looney Bin Chris Jenkins Joman Diec  
The Scepter of Zavandor Scott Samarel Jim Cowan Peter Van Ettinger
The Upside #1 Mycroft Roske David Sutoyo Andrew Federspiel
The Upside #2 Johnathan Pulos Nicolas Brooks Garrett Heathcote
The Upside #3 David Gutierrez    
The Upside #4 Ben Ritter Mycroft Roske Edward Tu
Thingamajig Andrew Federspiel Sam Nazarian Andre Chautard
Thurn & Taxis #1 Gerald Delker Winton Lemoine Ken Hebert
Thurn & Taxis #2 Roderick Lee Ian Caballero Tracy Sangster
Tichu Finals Lana Berman, Mike Wolfe Winton Lemoine, Tim Oates Jeff Becker, Elisa Vomocil
Ticket to Ride National Championship Finals Kenneth Heilfron Renee Rose-Perry  
Ticket To Ride: Europe Ana Perez Donald Brown Alex Colby
Ticket to Ride: Team Asia #1 Jay and Heather Spowart Adam Moody, Matthew Sarradet Lumin Sperling, Meridith Armstrong
Ticket to Ride: Team Asia #2 Jaye R Jeannette Albright William Beyermann
Tide of Iron Rick Lepore Brent Mercer  
Titan Paul Bishal Eric Gerber James Orzechowski
Titanic: The Board Game Evan Schauer Chloe Hamasaki Donna Kauffman
Tobago Rex Lorenzo David Mines Charles Peck
Troyes Tracy Sangster Robert Rohm Eric Downing
Tsuro Lisa Mcmahon Charles Peck Jamie Bussio
Twilight Imperium 3rd Ed Felix Lahaye Joshua Beller Peter Sciretta
Twilight Imperium 3rd Ed Expansions #1 Nathan Demoura Joshua Beller Stan Ethenoz
Twilight Struggle David Gerson Rick Lepore Todd Hatfield
Tzolk'in The Mayan Calendar Ian Caballero Ken Hebert  
Undermining Daniel Mcdairmant Sara Basil  
Uno #1 Erin Chavez Krysta Fryer Bob Lamarre
Uno #2 Ananya Tan Alex Callenback William Callenback
Uno #3 Jaye R Sallan Griffin Mary Taylor
Uno #4 Lea Viceral Mary Taylor Eric Downing
Vegas Showdown Jonathan Flagg David Mines Darrell Stark
Werewolf #1 Shea Jones Jake Stringer Max Miller
Werewolf #2   Jose Vasquez Mike Morris
Werewolf #4 Steven Zurita Kat James A.J. Armstrong
Werewolf #5 Jose Vasquez Bridget Acuna Magnificent Bastard
Werewolf #7 Lauren Davidson Crystal Cellian Tiffany Carter
Werewolf #8 Heather Bradford Josh Boggs-Helwig Cat Valdes
Werewolf #9 Alex Georges Jenna Venuti Walter Wichowski
What the Food?! FINALS Ana Perez Michael Williams William Taylor
Wits & Wagers: Board Game Trivia Bill Gallagher Sam Nazarian Russell Howell
World Conquerors #1 Edward Tu Jeremy Langdon  
Yahtzee Adrielle Aldrich Donna Kauffman Katie Prouty
Yahtzee Free For All #1 Eric Downing Alfred Lee Edgar Contreras
Yahtzee Free For All #2 Daniel Glenn Danielle Pressler Mary Taylor
Yahtzee Free For All #3 Sarah Willy Lea Viceral Nathaniel Taylor
Yspahan Renee Hammer Stephanie Bennett Walter Wichowski
Collectible 1st Place 2nd Place 3rd Place
Android: Netrunner #1 Mark Roach Adam Poisal Patrick Thompson
Android: Netrunner #2 Alek Ornaf Sara Basil Duncan Saylor
Android: Netrunner #3 Mark Roach Alek Ornaf Manuel Perez
Ascension: Chronicle of the Godslayer Erin Chavez Melissa Weiss Rami Silverman
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Angharad Caceres Lloyd Adams Rami Silverman
Doomtown Showdown Richard Carter Martin Bowers Nick Chavez
Dragon Dice Diego Sewell Cliff Broadway Eric Sewell
Exodus The Trading Card Game- Sealed Deck Tournament Chuck Watson Manman Crowell Diane Grotjohn
Heroclix "Battle Royale" Wesley Conklin Crystal Cellian John Berry
Heroclix Tournament Dillon Reyes Wesley Conklin  
M:tg Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Steven Lee Steve Crawford Michael Arsollon
Mage Wars Evan Barda Noah Massaro Peter An
Mage Wars John Borders Peter An Andrew Rumsey
Mage Wars Tournament Aj Harris Patricia Liu Sophia Yu
Magic the Gathering Sealed Deck Tournament #2 George Caceres Franco Valeriano Dae Kim
Magic: The Gathering - Archenemy Matthew Fox Greg Wagstaff Kevin Kollman
Magic: The Gathering - Face the Hydra Mason Stewart Kevin Kollman Matthew Fox
Magic: The Gathering - Live Draft Michael Arsollon Mason Stewart Matthew Fox
Magic: the Gathering Friday Night Magic Jaye R Vincent Fryer Matthew Fox
Magic: the Gathering Mini-Master Tournament Vincent Fryer Beth Lee Brian Williams
Magic: the Gathering Sealed Deck Tournament #1 Fred Cole Steven Lee Dawn Sauby
Middle Earth CCG: Challenge Decks Daniel Johnson Larry Page, Augustus Saunders, Beren Canlas  
Middle Earth CCG: Constructed Decks Larry Page Michael Canlas Daniel Johnson
Middle Earth CCG: Dragon Hoard Scenario Daniel Johnson Augustus Saunders  
My Little Pony CCG #2 Vincent Fryer Cassandra Hicks  
Pauper Magic: The Gathering - Planechase Greg Wagstaff Steve Crawford Clifford Bennett
Pauper Magic: The Gathering - Secret Alliances Dustin Knight Michael Arsollon Isaac Intner
Pirates Pocketmodel "The Love Boat" Michael Ma Sophie "Blood Queen" Sewell Diego Sewell
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep Thomas Farr, Oliver, Michael Arsollon   Skyler, Bradan Farr, Tierney Farr
Pokemon Charlotte Senki Ryan Senki  
Star Trek: Attack Wing The Dominion War Storyline OP Event #1 Jimmy Yang Frank Yuan Dalles Parker
Star Trek: Attack Wing The Dominion War Storyline OP Event #2 Dalles Parker Frank Yuan Jimmy Crowell
Star Trek: Attack Wing The Dominion War Storyline OP Event #3 Frank Yuan Jimmy Crowell  
Star Trek: Attack Wing The Dominion War Storyline OP Event #4 Jimmy Crowell Brian Cwikla Joey Vigil
Star Trek: Attack Wing The Dominion War Storyline OP Event #5 Joey Vigil Frank Yuan Dalles Parker
Star Wars Minis- Sealed Booster Draft Battle Royal Andre Bashay Melainey Campbell Connor Mowatt
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's “M” is for Masochism Matt Wedge Robert Scythe Darby Keeney
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's “N” is for Nimble Feet Mike Courtois Andrew Haas Robert Scythe
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's “O” is for Ossian Dennis Lien Julien Guerand  
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's “P” is for Projectile Dennis Lien Aaron Clark  
Computer 1st Place 2nd Place 3rd Place
Iron Block Challenge Sami Jones Alex Callenback  
Super Smash Bros. Brawl Sam Udvardi Pim Hensel  
Super Smash Bros. Brawl #2 Archer Emrich John Cuneo  
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Bolt Action 750 Point Late War (1944-1945) Donald Tseng Chris Mazourek William Stilwell
Circus Maximus Mike Suarez Tyler Harrell Patrick Sewell
Flames of War Midwar Mayhem Tournament Michael Knapp Tim Knapp Patrick Mullins
Great Titan Hunt Blake Leigh William Fretze Frank Vassallo
X-Wing Miniatures Tournament Dalles Parker Nick Chavez Gary Okuma
Painting 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show      
Fantasy Large Mike Paganini Terry Simon  
Fantasy Single Terry Simon Steve Petrey Octave Villar
Fantasy Unit Octave Villar Mike Paganini Steve Petrey
Historical Single Robert Boyens Jesse Boyens Sarah Cary
Historical Unit Malcolm H Robert Boyens Adam Hammer
Sci Fi Large Terry Simon    
Sci Fi Single Terry Simon Octave Villar Jesse Boyens
Wargames 1st Place 2nd Place 3rd Place
Axis & Allies Tim Towery Dearl Albright  
Frag Ryan Sue Rick Senki
Frederick Markham Ahn Rick Senki Harold Buchanan
Maria Harold Buchanan John Echeverria John Perry
Saratoga   Robert Woodson  
Virgin Queen (Campaign Tournament) Brett Bayley    
List updated June 1st, 2014