Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2015 Gateway Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
18xx Jonathan Flagg Bill Gallagher
7 Blunders David Ashworth Sean Growley Patricia Liu
7 Wonders Expansions Wes Bell G Builta Lee Henschke
7 Wonders MEGA Bryan Symington Robert Larson Sean Growley
A Study in Emerald Richard Potthoff Ben Lesel Christopher Buckley
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Renee Rose-Perry Bruce Schlickbernd Kai Asher
Age of Empires: Age of Discovery Paul Schulzetenberg Ed Bodge Tara King
Agricola David Zevin Joshua Nave Mike Munson
Alien Frontiers Jaye R. David Mines Kyle Greenwood
Andromeda Fight League James Baca Peter An Chris Hines
Andromeda Fight League Alexander Kinzle Marcelo Figueroa Jonny Fowler
Attika Eric Downing Renee Rose-Perry Darrell Stark
Backgammon Mike Munson Todd Van Der Pluym Bradley P. Thomas
Bag-O-Loot Werewolf Villager Sara Glauser Alexis Letner
Battle Line Sarah Moore Brian Bleakley Sue
Battle Sheep Jennifer O Jay Africa
Blue Moon City Darrell Stark Ian Caballero Milo Peinemann
Boomtown Bandits Cynthia Delker Frank. Zazanis Josh Wood
Brass Christopher Buckley Ian Caballero Tracy Sangster
Broom Service Danielle Ihlenfeldt Larry Lawrence Kevin Kiniry
Bruges Stephanie Gill Ehren Evans Aaron Clark
Camel Up #1 Renee Rose-Perry Bob Lamarre Walter Wichowski
Camel Up #2 Bob Lamarre Vincent Fryer Mike Fryer
Carcassonne Darrell Stark Kevin Lindmark Andreas Pluchar
Cards Against Humanity James Baca, Jonathan Nowak Jessica Callenback
Cash And Guns Board Game 2nd Edition Randal Rhodes Cameron Rhodes Robert Larson
Castles of Mad King Ludwig Kyle Greenwood Chris Buskirk David Mines
Category 5 Jaye R. Lisa Burola Darrell Stark
Caverna: The Cave Farmers Matthew Barrs Tracy Sangster, Ian Caballero
Chaosmos Robin Fox
Chaosmos Sergio Alvarez Alex Arjad
Chaosmos Neil Craig
Chaosmos Expansion Zachary Pitts
Chaosmos Expansion Asa Schiller
Chaosmos Expansions Connor Vassallo
Chinatown Chris Buskirk Jamar Graham Joe Winters
Cinque Terre Donovan Shickley Renee Rose-Perry Winton Lemione
Citadels Brian Simmons J Karen Star Winter Salins
Clash of Cultures Frank Madrid Justin Clouter
Clue Daniel Glenn Samantha Burkes
Cock & Bull The American Pub Game Frank. Zazanis Samantha Jones
Cock & Bull The American Pub Game Zoe Bowlds Todd Geller
Colt Express Fred Eyrich Rosy Eyrich
Colt Express Adam Hanson Ben Doroin Greg Santo
Concordia Edan Ortner Paul Schulzetenberg Todd Van Der Pluym
Cosmic Encounter Stephen S Matt Schwartz Patrick Wells
DC Deck Builder: Crisis Sara Bell Lea Viceral Dave Intner
Deus Rodrigo Torres Chris Venuti Richard Rodrigues
Dogs of War Finals Kayla Barbosa Villager Matthew Vigil Sara Bell
Dogs of War Qualifier #1 Kayla Barbosa Villager, Sara Bell Matthew Vigil
Dogs of War Qualifier #2 James Baca Chris Buskirk Hector Reyes
Dogs of War Qualifier #3 Andrew Chavez Matthew Vigil Chris Hines
Dogs of War Qualifier #5 Eric Downing Richard Muro Chris Hines
Dominant Species Alan Flower Peter An John Borders
Dream Factory Darrell Stark Ramon Vinluan Ehren Evans
Duel of Ages II Rick Senki Ryan
Eclipse Benjamin Jones Kai Asher Joshua Beller
Euphrat & Tigris Evan Craft Roderick Lee Alex Vayhinger
Formula D Sue Joshua Beller Ben Lesel
Francis Drake Yan Yan, Tim Oates, David Mines
Galaxy Trucker Patrick Sewell Jack Munson Richard Rodrigues
Game of Thrones Chris Hines
Ghost Blitz Tanya Aldrich Rowan Harbinger Kathleen Harbinger
Glory To Rome John Oh Aj Harris Mara Kenyon
Hey! That's My Fish! Roderick Lee Brandon Muller Eddie H
In the Year of the Dragon Seth Jaffee Darrell Stark Brian Rush
Ingenious Marianne Gorczyca Joman Diec Roderick Lee
Isle of Trains Derik Duley Kevin Lindmark Elaine Marlow
Istanbul Justin Milota Richard Rodrigues Donovan Shickley
King of Tokyo Al Bernal Richard Rodrigues Mark Raymundo
Kingdom Builder Lana Berman Lee Henschke Zachary Pitts
Kingsburg Philip Charvet Jay Spowart G Builta
LA Board Game Jam Dc Constantino, Ian Christianscher, Donald Brown, Ahmad Albaqsami Aj Harris, Sam Nazarian, Ji Jeong, Lev Demidov, John Milkintas, Sean Growley Brian Peters, Paul Chen, Call Me Steinbach
Last Chance Michael Swinson Kyle Greenwood Rick Lepore
Letter Tycoon Eddie H
Liar's Dice Deb Lazaro Robert Neff Michael Swinson
Libertalia Alex Arjad Lisa Burola Ivan De Moura
Lifeboat Bradley P. Thomas Cynthia Delker Sergio Alvarez
Lifeboat Rick Lepore Mike Robinson Ronald Chavez
Lord of the Rings Deck Building Dean Taylor Ethan Haley Joman Diec
Lords of Waterdeep Sean Growley Aaron Clark Adam Diprofio
Lost Cities Joman Diec Gilbert Quinonez Renee Rose-Perry
Love Letter #1 Francisco Suarez Shea Jones Wes Bell
Love Letter #2 Nathan Taylor Giana Massaro Ayla Acuã
Love Letter #3 Frank Cerros Noah Massaro Nathan Taylor
Machi Koro Daniel Rush Edan Ortner Jenelle Rodriguez
Mage Knight Alex Arjad Tracy Sangster Ck Vallejos
Magnum Opus Toni Johnson Cheryl Aday Sam Nazarian
Manila Ramon Vinluan Matt Schwartz Brandon Muller
Mars Attacks: The Dice Game Eric Downing Martin Padilla Sara Bell
Mars Attacks: The Dice Game Matt Hyra Martin Padilla
Mars Attacks: The Dice Game Christine Richard Sara Bell Martin Padilla
Medici Ramon Vinluan Milo Peinemann Jeremy Langdon
Medici Tracy Sangster Howard Li Roderick Lee
Meeples To The Mothership! Oren Hartstein Kelly Slizza Kim Chen
Merchant of Venus Roderick Lee James Thomas Gerald Delker
Merchants & Marauders Christopher Buckley Ed Bodge Jon Wagner
Mission: Red Planet Steven Ross Matt Posey Patrick Dettmar
Mondo Ronald Bermudes Danielle Ihlenfeldt Samantha Ihlenfeldt
Monopoly Deal #1 Mike Munson Christopher Garcia Brian Rush
Monopoly Deal #2 Darrell Stark Mary Taylor Judy Blake
Monopoly Deal #3 Renee Rose-Perry Bradley P. Thomas Lea Viceral
Monster Derby Kim Chen Jeff Siadek Thomas Barry
Munchkin Matthew Vigil Amber Hudson Julia Spencer
Munchkin Steampunk Deluxe Daniel Alvarez Giana Massaro Amber Hudson
Munchkin Steampunk Deluxe Karri Salas Donald Brown
Munchkin Treasure Hunt Jon Daneshgar Allen Eckhouse Cynthia Delker
Munchkin Treasure Hunt Makayla Corfield Allen Eckhouse Amber Hudson
Mythotopia Eric Downing Ck Vallejos Larry Davidson
Nexus Ops Darrell Stark Renee Rose-Perry Eric Downing
No Thanks! J Karen Star Toni Johnson G Builta
Nuclear War Belle Ippolito Michelle Mills Toni Johnson, Richard Pothoff, Al Bernal
Outpost Todd Van Der Pluym Ben Cheeseman Jonathan Flagg
Palaces David Ashworth Theodore Blegen Shea Jones
Palaces Oliver Marcus Ben Glick
Pandemic: The Cure Chris Venuti Keith Hammons Benjamin Lakner
Patchistory Chris Buskirk Brett Holbrook Rodrigo Torres
Perpetual Motion Machine Bill Harris Jonner Jaye R.
Phase 10 #1 Sarah Willy Jonathan Nowak Jaye R.
Phase 10 #2 Jonathan Nowak Lisa Burola Christopher Lee
Phase 10 #3 Jeannette Albright Sarah Willy Daniel Rush
Power Grid Deluxe Europe/North America Andreas Pluchar Bill Gallagher Bruce Schlickbernd
Power Grid World Tour Bruce Schlickbernd Randall Bart Joshua Kruger
Puerto Rico Darrell Stark Matt Hyra Steve Vincent
Qwixx Jon Daneshgar Caleb Weidert Theodore Blegen
Ra Roderick Lee Winton Lemione Matt Schwartz
Race for the Galaxy 2-player Aaron Clark Ehren Evans John Borders
Railroad Tycoon: Western Expansion Chris Venuti Adam French Oscar Valenzuela
Rasputin Andrew Ma Michael Cantin Matt Hyra
Revolution: Anarchy Eric Downing Gerald Delker Judy Blake
Revolution: Anarchy Eric Downing Martin Padilla Damien Thomas
Revolution: Anarchy Martin Padilla Mark Raymundo Cynthia Delker
Revolution! Samantha Burkes Randall Bart Eric Downing
Robo Rally Tom Glauser Tracy Sangster Mike Fryer
Rough: The Card Game Ruby Intner Joshua Drye Keefer Langner
Safranito Dan Hyman Tanya Aldrich
Saint Petersburg Todd Van Der Pluym J Karen Star
San Juan 2nd Ed Andre Chautard Michael Swinson Victor Zamora
Scepter of Zavandor Bill Gallagher Jonathan Flagg Ed Bodge
Sentinels of the Multiverse Daniel Glenn Brandon George Derik Duley
Set Lauren Lee Tanya Aldrich Christopher Lee
Shadow Hunters William Boller Evan Craft Shea Jones
Small World Christopher Buckley John Galietta Yan Yan
Smash Up Christopher Buckley Ben Lesel Jeremy Langdon
Splendor Darrell Stark Gilbert Quinonez Tomer Gurantz
Spyrium T.J. Wallace Veronica Hines Jason Folger
Squarrels Henry Martindale Todd Martindale Jennifer Martindale
Star Munchkin Mark Raymundo Andrew Chavez Matthew Vigil
Star Munchkin Cynthia Delker Karina Jacques Brian Rush
Star Munchkin Ari Silverman Sean Silverman Lloyd Adams
Suburbia Hector Reyes Mara Kenyon John Oh
T'zolkin: The Mayan Calendar Justin Milota T.J. Wallace Winton Lemione
Talisman Connor Ryken Cory Ryken Joe Kim
Tanto Cuore Nathan Bernal Roderick Lee Nathalie Chavez
The Awful Green Things from Outer Space Gerald Delker Cynthia Delker
The Castles of Burgundy Final Sean Growley Gilbert Quinonez Patricia Liu
The Castles of Burgundy Qualifier Hector Reyes Gilbert Quinonez Kyle Greenwood
The Castles of Burgundy Qualifier T.J. Wallace Brandon Muller Edan Ortner
The Last Banquet Aj Harris Dwight Stone
The Last Banquet Blue Red
The Looney Bin Edward Williams Michael Swinson Kim Chen
The Palaces of Carrara Russell Howell Sam Nazarian Jeff Richter
The Worst Game Ever Nikki Bryant Travis Cheney Erik Orrell
Through the ages David Park Kim Chen Terrance Armstrong
Thurn & Taxis: Power & Glory Monique Macasaet Ramon Vinluan Robert Larson
Ticker to Ride: USA 1910 Kayla Barbosa Villager Renee Rose-Perry Mike Ortega
Ticket to Ride: Europe Renee Rose-Perry Winton Lemione Brian Simmons
Ticket to Ride: Team Asia Madeline Barnicle, Manny Labis Jay Spowart, Jeanne Spowart Brandon Muller, Renee Rose Perry
Titan Eric Downing Gordon Schick Alasdair Burton
Universal Rails James Thomas Gerald Delker Jonathan Flagg
Uno #1 Jaye R. Melvin Fitzgerald Mary Taylor
Uno #2 Bill Gallagher Laura Fitzgerald Samantha Jones
Uno #3 Mary Taylor Laura Fitzgerald Samantha Burkes
Uno #4 Jaye R. Mary Taylor Samantha Burkes
Vagas Showdown David Mines Roderick Lee Rich Pizann
Waterworks Leandra Brickson Wes Bell Francisco Suarez
What The Food? Sara Glauser Sarah Willy Helen Glauser
Witness Team 3 Team 1 Team 2
Yahtzee Samantha Burkes Nick Hayes Leonard Lopez
Yahtzee Samantha Burkes Joel Trinidad Stephanie Hong
Yahtzee Free for All #1 Richard Rodrigues Nathan Taylor Helen Glauser
Yahtzee Free for All #2 Pearl Brinkley Samantha Waterhouse Judy Blake
Yahtzee Free for All #3 Stephen S Samantha Burkes Werewolf Villager
Yspahan Roderick Lee, Kirk Udvardi Robert Larson
Zombie Dice Rick Avila Judy Blake Andrew Chavez
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gaming 101 - Weiss Schwarz Michael Arsollon Andrew Ma
Gaming 101 - Weiss Schwarz Angelica Magno
Lord of the Rings Miniatures, Part 1 "Escape from the Mines of Moria" and part 2 "The Battle at Amon Hen" Connor Mowatt James Branzuela Andre Bashay
Magic: The Gathering - Live Draft (Cube) Matthew Fox Jerry Pham Sean Silverman
Middle-Earth CCG - Arda (Hero) Jerry Pham Ben Canlas Bruce Tompkinson
Pathfinder Adventure Card Game John Willy Chris Venuti Larry Davidson
Pathfinder Adventure Card Game Eric Fitzgerald John Willy Jimmy Crowell
Pathfinder Adventure Card Game Clinton Lusk Frank Perkins Rich Pizann
Pathfinder Adventure Card Game Fernando Rojas Vincent Burris Denney Hafen
Ascension: Chronicle of the Godslayer Matt Wilkerson Lisa Adams
Ascension: Chronicle of the Godslayer Rami Silverman Kristen Perez Erin Chavez
Dice Masters Tournament Alan Wilcox Mong Yang Alex Haley
Dice Masters: "Grab Bag" Tournament Lee Coles Evelyn Rumsey Alan Wilcox
Dice Masters: Age of Ultron Rainbow Draft Matthew Woodard William Spratling Melissa Weiss
Dice Masters: 'Grab Bag' Tournament Dave Intner Oliver Caceres Christopher Alexander
Dice Masters: Rainbow Draft Gary Manzano Rich Pizann Brandon Weiss
Exodus Trading Card Game "Gateway" Tournament Vincent Fryer Ryan Jon Brown
Exodus Trading Card Game Booster Draft Tournament Marcelo Figueroa Elizabeth Ritchie
Exodus Trading Card Game Tournament Vincent Fryer Jon Brown Ryan
Heroclix- Battle Royale Jimmy Crowell Frank Perkins Jimmy Crowell
L5R CCG FREE Booster Draft Tournament Jason Folger Noah Massaro
Magic: The Gathering 8-player pod Draft Matthew Fox George Caceres Jason Folger
Magic: The Gathering Booster Draft Chris Waters Jason Folger Ken Lee
Magic: The Gathering Booster Draft Matthew Fox Shane Sauby Matthew Woodard
Magic: The Gathering- Friday Night Magic Chris Waters Matthew Woodard Matthew Fox
Magic: The Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Chris Waters
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament Chris Waters Jimmy Crowell Kat Nava
Middle-Earth CCG - Hero Constructed Gene Berry Brian Bleakley Dan Johnson
Middle-Earth CCG - Open Constructed Bruce Tompkinson Michael Canlas Dan Johnson
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep "Despicable Me" Lloyd Adams Jon Brown Brian Smith
Pokemon Luke Johnson Karina Jacques Charlotte
Star Trek Attack Wing- A Matter Of Honor Event Wes Abello Sam Crosbie Brian Foley
Star Trek Attack Wing- The Collective Resistance Booster Wars Sam Crosbie Nick Chavez
Star Wars Miniatures "Evasive Action" Andre Bashay Kyle Trujillo Connor Mowatt
Yu-Gi-Oh! Game Show Ryan Bryan Hafner Victoria Barton
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Ryan Denney Hafen Luke Spencer
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Melainey Campbell Alex Gadberry Jennifer Blaauw
Yu-Gi-Oh! Tournament Bryan Hafner Ryan Brandon Barrick
Yu-Gi-Oh! Tournament Nathan Bernal Denney Hafen
General Events 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ca$h 'n Gun$ Live #1 Wonder Twins Bananas!!! The Glorious Banana Slayers
Ca$h 'n Gun$ Live #2 Team Waterhouse with a Heart Bronies * Captain Ren * Pink Duck
Ca$h 'n Gun$ Live #3 Wimpout Corner Murdersaurus Rex Waterhouse with a Heart
Strategicon Football League John Borders
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
40K Arena of Death Mainor The Maniacal Rustam Khan
40K Ironman Tournament - Apocalypse Benjamin Ziegert
Circus Maximus Joel Cohick Erik Orrell Paul Schneider
Star Wars Armada Tournament Alexander Nobles Jeremy Larson Malcolm H
The Hildebrand Memorial Open-Period Tournament Adam Hammer Rene' Lafargue
Warhammer 40K RTT Jeff Franson Cambriar Of Change
Warmachine / Hordes Steamroller Sean Devereaux Zoe Leyva Christopher Mazourek
X-Wing Miniatures Tournament Malcolm H Brent Hengeveld Alexander Nobles
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Mike Fox
Fantasy Large Kaitlyn Pickett Anton Goldman Kevin Hill
Fantasy Single Kaitlyn Pickett Anton Goldman Kevin Hill
Fantasy Unit Anton Goldman
Historical Single Jesse Boyens Kevin Hill Tim Knapp
Historical Unit Tim Keennon Kevin Hill Tim Knapp
Open Mike Fox
Sci Fi Large Mike Fox
Sci Fi Single Mike Fox Patrick Saul Kevin Hill
Sci Fi Unit Mike Fox Kevin Hill
Strategikids Sarah Willy Helen Glauser
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Final Mark Clark Thomas Lepore Kris Freeman
Traditional Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Cribbage Kimberly Shaver Amber Hudson Dean Taylor
Hearts Lisa Burola Michelle Mills Sue
Poker: No Limit Hold 'em Shea Jones Stephen S Winton Lemione
Spades Gerald Delker Lisa Burola John Paiva
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Glass Block Challenge Charlotte Chris Agramonte Vincent Fryer
Iron Block Challenge Asa Schiller Charlotte Alex Figueroa
Rocket League Kelly Mai, Sam Udvardi Alexandria, Kris Freeman
Spleef PvP Chris Agramonte Eric Laurence Willie Callenback
Spleef PvP Aidan Brooks Cole Spencer Ryan
Super Smash Bros for Wii U - Free For All Sam Gottschall Sam Udvardi Pim Hensel
Super Smash Bros. for Wii U - Duels Cameron Rhodes Calvin Sheen Ben Lesel
Super Smash Bros. for Wii U - Random Everything! Kelly Mai Tyler Weipert Griffin Geller
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Walter Wichowski Oscar Horta
Axis & Allies Pete Porfido Tim Towery
Battle Cry Tournament Maximilian Krochman Braden Boe
C&C Napoleonics Tournament Frank Yuan Eric Noel
Friedrich Anthony Stenzel Kurt Stenzel
Kriegsspiel Rachel Austin
Maria Kurt Stenzel Anthony Stenzel Harold Buchanan
Sails of Glory Tournament Rita Green Gerald Delker
Sails of Glory Tournament Bruce Ballard Daniel Plachta
Virgin Queen (Campaign Tournament) #1 Mark Luta Kurt Stenzel Marshall Neal
Virgin Queen (Campaign Tournament) #2 Anthony Stenzel Kurt Keckley Nicholas Werner