Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2017 Gamex Winners

Boardgames 1st Place 2nd Place 3rd Place
1846 Bill Gallagher Jean Clare Sarmiento Jonathan Flagg
7 Blunders Nick Chavez Bill Gallagher Stephen Bowen
7 Wonders MEGA John Clair Thomas Wallace Yan Yan
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Lisa Burola Naveen Gunalan Cheryl Aday
Advanced Civilization Mark Stoxen Martin Deolden Matthew Weber
Age of Empires III Jonathan Sun Avery Callenback Brenton Gaines
Agricola National Qualifier Lumin Sperling Mike Munson Gilbert Quinonez
Alien Frontiers Michael Marshall Bill Persaud Jenn Van Persaud
Anachrony Jaye R Gabriel Resneck Grace Li
Arcadia Quest: Pets Jonathan Zev Diana Leyva Ryan Higa
Ashes: Rise of the Phoenixborn Manuel Perez Erik Orrell Kevin Barber
Attika Thu Nguyen Roderick Lee Kole Wenger
Automobiles Sean Winder Robin Winder Alex Haley
Battleborn Legacy Matthew Bernhardt
Battleborn Legacy Nigel Baker Savannah Farr
Blood Rage Dan Pineda Erik Haas Steven Estrella
Blue Moon City Dwight Stone Michael Swinson Jenn Van Persaud
Builders of Blankenburg Reema Rijhwani Naveen Gunalan Christine Marciniak
Bull Moose Rick Lepore Patrick Saul Robin Fox
Camel Up #1 Heather Spowart Ryan Higa Nathan Demoura
Camel Up #2 Tom Lebaron Rick Lepore Nathan Hurtado
Carcassonne Darrell Stark Karen Star Vincent Weibert, Ben Lesel
Carson City Brandon Muller Mark Parsons Richard Dekany
Castles of Burgundy Thomas Wallace Todd Van Der Pluym David Parayre
Catan National Qualifier Finals Emily Millegan Burak Ozgur Frank Chimienti
Category 5 Apar Suri Jaye R Naveen Gunalan
Caverna: The Cave Farmers Mark Nadeski Bill Gallagher David Mines
Cock & Bull: It's all about the Monkey! Peter Proxee Michelle Paradis-Sorensen
Codenames Zachary Pitts, Heather Mason Nancy Sprute, Kyle Greenwood Steven Estrella, Michelle Estrella
Colony Jingles Susan Fintland Rachel Pieper Decker
Concordia Bruce Schlickbernd Todd Van Der Pluym Marisa Kantor
Concordia Advanced Todd Van Der Pluym Kim Thompson Paul Michalski
Container Michael Swinson Gilbert Quinonez Karen Star
Cottage Garden Darrell Stark Mara Kenyon Michael Swinson
Coup Gregory Bailey Diana Nelsen Nathan Demoura
Cry Havoc Andres Fresquez Steffan Muntsinger Patrick Ho, Jeffrey Ho
Dixit Chris Venuti Kathy Alkire Amie Kaczmarski
Dixit Christopher Sprute Nancy Sprute Margaret Johnson
Dixit Mason Stewart Amie Kaczmarski Ethan Stewart
Doom 2nd Ed Allen Eckhouse, Vince Fryer, Peter Little
Dream Factory Michael Swinson Andre Chautard Tracy Ashizawa
Dream Home Kim Chen Andrew Kami Anna Mokraiy
Eclipse Jose Vasquez Alfonso Weilbach Joshua Beller
El Capitan John Clair Jonner Purinton Ron Haas
Epic Roll Madeline Barnicle Paul Slavich Kevin Barber
Eternal Kings Jack Munson
Euphrat & Tigris Roderick Lee Jordan Ackerman Gilbert Quinonez
Exploding Kittens Kathy Alkire Ivan Yospe Nathan Yospe
Fireball Island Iok Wong Connor Macmillan Jason De Moura
Firefly Will Pasquin Daryl Kimoto Jessica Callenback
Forbidden Stars Christopher Buckley
Franchise King Chris Sachs Kevin Barber Reema Rijhwani
Game of Thrones 2nd Edition Peter Kitinski Jared Lesueur Joseph Nunn
Ghost Blitz Jeremy Estrella Ben Curiel Keira Estrella, Nathanael Bergquist
Glory to Rome Eric Luce Drew Conley Jenn Van Persaud
Great Western Trail Nathan Morelli Sean Growley Manu Juneja
Guildhall Fantasy Brett Holbrook Andre Arifin Steven Hoover
Hollywood Blvd Tri Fritz Patrick Stevens Ron Haas
Imhotep Susan Fintland Jamie Bussio Rasheed Long
In the Year of the Dragon Michael Swinson Darrell Stark David Mines
Incan gold Hayden Hemstreet Anakin Ramirez Sue Dekany
Ingenious Kim Thompson Susan Fintland Holly Poer
Istanbul Brian Dickson Jonner Purinton Brandon Muller
Kanban: Automotive Revolution Lars Kristiansson Monique Macasaet Bill Harris
Killer Bunnies Amie Kaczmarski Kathy Alkire
King of Tokyo David Parayre John Clair Evan Craft
Kingdom Builder Christopher Buckley Jessica Callenback Brian Dickson
Kingsburg Karen Star Eric Downing Scott Kelly
Liar's Dice Vincent Fryer Robert Neff Kyle Greenwood
Lords of Waterdeep Kyle Greenwood Danya Freidin Thomas Wallace
Love Letter #1 Nathaniel Taylor Rhonda Blue Emma Gaer
Love Letter #2 Elias Baranowski Cameo Baranowski Jack Munson
Love Letter #3 Rebekah Yospe Cameo Baranowski Heather Mason
Magic Realm Thomas Diendorf Eric Gerber Annamarie Farquhar
Manila Jack Munson Edward Williams
March Madness Erez Kabaker George Nickols Rick Lepore
Merchant of Venus Roderick Lee Jonathan Flagg Martin Bowers
Metropolys David Mines Michael Swinson Dwight Stone
MicroNations Lauren Friedman Howard Hinman
Mission Red Planet 2d Ed Scott Kelly Steffan Muntsinger Amie Kaczmarski
Modern Art Curtis Adams Roderick Lee Jon Cassie
Monopoly Deal #1 Kyle Greenwood Ruth Blue Dennis Baranowski
Monopoly Deal #2 Vincent Fryer Darrell Stark Tom Lebaron
Monopoly Deal #3 Eric Downing Vincent Fryer Christopher Sprute
Mystic Vale Allen Eckhouse Nancy Sprute Martin Bowers
Nexus Ops Darrell Stark Andres Fresquez Erik Haas
No Thanks! John Oh Eric Downing Toni Johnson
Outpost Todd Van Der Pluym Jonathan Flagg Jingles
Perpetual Motion Machine Leannda Casas Jaye R Nigel Baker
Phase 10 #1 Krysta Fryer Michelle Paradis-Sorensen David Parayre
Phase 10 #2 Matt Hyra Heather Fins Paul Slavich
Phase 10 #3 Dennis Baranowski Matt Hyra Michelle Olson
Pirates Cove Luke Watson Michael Watson Dennis Baranowski
Power Grid Michelle Mills Christopher Buckley Randall Bart
Power Grid World Tour: Gamex Lisa Burola Sarah Mendez Brian Simmons
Power Grid: The Card Game Garrett Kinsel Cheryl Aday Roderick Lee
Project Mars Kathy Alkire Bradley Clarke
Puerto Rico Avery Callenback Jeannette Albright Michael Swinson
Ra John Clair Garrett Kinsel Sod-Erdene Gadal
Red Dragon Inn Ruthany Hour Brook Saltveit Ben Doroin
Roll Through the Ages: The Bronze Age Mike Munson Eric Downing Michael Swinson
Runewars Marisa Kantor Michael Marshall Marty Watrous
Sagrada Dave Intner Mark Parsons
San Juan 2nd Ed Eric Downing Hector Reyes Jonathan Flagg
Scepter of Zavandor Todd Van Der Pluym Jonathan Flagg Kyle Greenwood
Scythe Dwight Stone Gregory Bailey Danya Freidin
Seven Dragons Lauren Davis Madeline Barnicle, Chris Davis, Russell Berman, Dean Taylor
Skull Lisa Burola
Small World Ben Lesel Jenn Van Persaud Christopher Buckley
Smash Up John Clair Matt Cohen Allen Eckhouse
Spartacus Paul Luebbers Cole Luebbers Connor Ryken
Splendor MEGA Andre Chautard Darrell Stark Mara Kenyon
Stone Age Bruce Schlickbernd Lisa Burola Jesse Warren
Sushi Go! Steven Estrella Christopher Sprute Jeremy Estrella
Talisman Cataclysm Solomon Chang Sean Devereaux Michael Soto
Terraforming Mars Lars Kristiansson William Merritt Daniel Cramer
The Looney Bin Matthew Bretado Ruth Blue
The Lord of the Ice Garden Manu Juneja Thomas Diendorf Diana (Merlin) Juneja
The Oracle of Delphi Dan Pineda Toni Johnson Lisa Burola
Thurn and Taxis Darrell Stark Gilbert Quinonez Todd Van Der Pluym
Tichu Finals Jenn Van Persaud, Bill Persaud Bill Persaud Roderick Lee, Tim Oates
Ticket to Ride Darrell Stark Kyle Greenwood Jay Spowart
Ticket to Ride Switzerland Pearl Brinkley Yan Yan Gilbert Quinonez
Ticket to Ride: Europe Kyle Greenwood Stephen Bowen Bradley P. Thomas
Ticket to Ride: India Gilbert Quinonez Madeline Barnicle Stephen Bowen
Ticket to Ride: Pennsylvania Jeff Watson Alan Potts Drewkitty ~..~
Ticket to Ride: USA 1910 Thu Nguyen Rick Lepore Tomer Gurantz
Tiny Epic Galaxies Josh Kaufman Cheryl Gaul Dylan Venuti
Titan Eric Downing Gavin Kinsel Tom Corbett
Trick-Taking: The Trick-Taking Game Aj Of House Aj Paul Slavich, David Parayre Rich Pizann
Turn the Tide Nathan Demoura Ivan Demoura Bradley P. Thomas
Twilight Imperium 3rd Ed Joshua Beller Cory Ryken
Unemployed Clowns Darrell Stark Eric Downing David Parayre
Uno #1 Lisa Burola Cameo Baranowski Ray Gaer
Uno #2 Ray Gaer Christopher Sprute Cameo Baranowski
Uno #3 Mary Taylor Eric Downing Michelle Paradis-Sorensen
Uno #4 Dennis Baranowski Jaye R Ben Curiel
Vegas Showdown David Mines Darrell Stark David Cohen
Viticulture Jenn Van Persaud Bill Persaud Mara Kenyon
Wits & Wagers Michael Swinson Mark Parsons Darrell Stark
Wizard Michelle Paradis-Sorensen Matt Cohen Rhonda Blue
Yahtzee Free for All #1 Vincent Fryer Jessica Myrick Michelle Paradis-Sorensen
Yahtzee Free for All #2 Lea Viceral Heather Fins Jaye R
Yahtzee Free for All #3 Jenn Van Persaud Dennis Baranowski Susan Fintland
Yokohama Chris Buskirk David Mines Eric Elder
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
"One More Roll!" Dice Games Edward Trovato Yoni Cohen
Ascension: Chronicle of the Godslayer #1 Sara Bell Josh Maxman Matt Cohen
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Alan Wilcox Matt Cohen Micheal Hetman
Bill & Ted's Excellent Board Game Jon Reilly Thomas Amundsen
Chez Geek - Spring Break! Don Wechsler Nick Butler Elliot Belty
Dice Masters Grab Bag #2 Dave Intner Vincent Rossetti Frankie Aguayo
Double Feature Mason Stewart Ethan Stewart Andrew Mendez
Friday Night DRAFT: Amonkhet Patrick Dickson Isaac Intner Phillip Jarrell
Highlander Type 1 Victor Bugg Geoff Colman
Highlander Type 2 Constructed Geoff Colman David Wakefield Victor Bugg
Kitty Paw, Doggy Go, and Shiba Inu House Melody Curtis Elsa Peanut Butter Chris Curtis
Kitty Paw, Doggy Go, and Shiba Inu House Tanya Aldrich Potato Pi3
Lanterns and Lotus - Players' Choice Alex Packard Steve Packard Joel Cohick
Magic: The Gathering - Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Don Wechsler Melissa Weiss
Magic: The Gathering - Pauper Tourney Clifford Bennett Frank Zazanis Michael Arsollon
Magic: the Gathering DRAFT Amonkhet Isaac Intner Ryan Higa Brian Williams
Magic: the Gathering Sealed Amonkhet Ryan Higa Danny Del Pilar Nick Bayuga
Magic: the Gathering Sealed Amonkhet George Caceres Vincent Fryer
Magic: the Gathering Sealed Amonkhet Oliver Caceres Aaron Thomas
Magic: the Gathering Sealed Amonkhet Micheal Hetman Takeshi Kuno Danny Del Pilar
Middle-Earth CCG - Hero Arda Gene Berry Richard Fairbanks Daniel Johnson
Munchkin Alan Krone
Munchkin - Be a Hero! Zack Tscharanyan Daniel Felts Taylor Tscharanyan
Munchkin - Be a Hero! Ryan Stevens Sadie Garcia Michael Jenks
Munchkin - Players' Choice David Chimienti Allen Eckhouse Daryl Kimoto
Munchkin - Players' Choice Nick Butler Don Wechsler Elliot Belty
Munchkin - Players' Choice David Chimienti Vito Chimienti Frank Chimienti
Munchkin - Players' Choice Brand Bogard Juliette Barksdale Sarah Barksdale
Munchkin - Players' Choice Anthony Barrett Dennis Wilkins Jackson Barrett
Munchkin - Players' Choice Tommy Svolos
Munchkin - Players' Choice Tommy Svolos
Munchkin - Players' Choice Doug Ecks Donovan Shakespeare Desiree Flores
Munchkin - Players' Choice Raul Morales
Munchkin - Players' Choice Elliot Belty Adrian Konikow Darlene Smith
Munchkin Tournament Andrew Mendez David Chimienti Nynnie Fording, Adam Torres
Munchkin Treasure Hunt! Keith Aldrich Victor Rea
OGRE 6th Edition Erik Peterson
Pokemon #1 Matthew Lee Naila Kim
Pokemon #2 Matthew Lee Breck Lebaron, Eowyn Bradley, Jacob Winder
Red Dragon Inn David Heinle Rich Pizann Robert Heinle
Revolution! Adrian Konikow
Revolution! Andrew Mendez
Smash Up Munchkin Qi Cai Bradford Obie David Panzer
Star Wars Destiny Booster Draft Patrick Sewell Noah Mindess Jimmy Crowell
Star Wars Destiny BOOSTER DRAFT Bruce Tompkinson Preda Jittanoon Alexander Nobles
Star Wars Destiny Constructed Matthew Cataldo Theresa Ginn Kyle Ginn
Star Wars Destiny Constructed Frank Yuan Gary Manzano Josh Everman
Star Wars Destiny Constructed Alexander Nobles Noah Mindess Daniel Johnson
Star Wars Minis Sealed Booster Draft Virtual Set 12 & 13 Andre Bashay James Vrabranzuela Kyle Trujillo
Star Wars Minis: The Battle of Hoth Kyle Trujillo James Vrabranzuela Andre Bashay
Sunday Night DRAFT: Amonkhet Takeshi Kuno Micheal Hetman Patrick Dickson
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Leo Vanillager Chubbs Le Werewolf Kris Lee
Yu-Gi-Oh! Tournament Alan Flower Marcus Walker
LARPs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Starship Valkyrie: KapStar LARP Tournament Robert Moon Tara Leederman James Clawson
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Battletech tournament (3025 Era) Mike Revier Greg Mazourek
Blood Bowl: N00ber Bowl II Dennis Bolin Manuel Perez Chris Lovell
Circus Maximus Charlie Roselius Eric Delgado Grace Li
Imperial Assault Skirmish Tournament Mike Vas Alexander Nobles Zack Tscharanyan
Into the Wasteland Jeremy Willis Tom Lalonde
Lion/Dragon Rampant Blood Bath Matt Ragland David Brown William Stilwell
Mr. Lincoln's War ACW Tournament Tony Kenealy Mark Nicholson
Secure the Landings - Bolt Action 2 Game Matt Ragland Tom Gilliland Ian Mitchell-Smith
Thug Life Tournament Eric Martinez ..<New>.. Scooter Kody Batchelor
X-Wing Kids Tournament Isaiah Milo Patrick Ward
X-Wing: 100 point tournament Jay Klmnop Tom Lebaron Michael Deegan
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Josh Simon
Fantasy Large Josh Simon Jesse Boyens Zack Tscharanyan
Fantasy Single Joshua Howdeshell Brenda Ho Zack Tscharanyan, Noah Karrer
Fantasy Unit Jeff Huerta Josh Simon
Historical Large Paul Szymborski
Historical Single Jesse Boyens
Historical Unit Andrew Gledhill
Open Zack Tscharanyan Robert Patino
Sci Fi Large Joshua Howdeshell Zack Tscharanyan Priscilla Perez
Sci Fi Single Priscilla Perez Brenda Ho Paul Villar
Sci Fi Unit Tom Lebaron
Strategikids Anakin Ramirez Breck Lebaron Kai Bunyak
Party Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ultimate Werewolf Werewolves
Ultimate Werewolf Village
The Genius: The Game of Games Jenn Van Persaud Jordan Ackerman Vu Pham
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
D&D Total Party Kill Tournament Matthew Larralde Grant Scholler Ethan Hurd
Gurps Final Gary Gandara Kris Freeman Vickichu
Pinnacle/Palladium - RIFTS tournament Michael Annan Chris Nguyen
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Injustice 2 #2 Jason Duvall Andrew Yao Cris Hurtado
Mario Kart 8 Jason Bailey Jeremy Estrella Luke Johnson
Mario Kart Team Racing Team Yani Willie & Perrin
Overwatch 2v2 Jason Baily, Nathan Yospe Theia Sexton, Travis Albright Greson Baptist, Johnny Sung
Super Smash Bros 1v1 Ryan Caven Isaac Veal Marcus Walker
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Chris Ramirez Mark Stoxen
Axis and Allies Tim Towery, Dale Conklin Dearl Albright
Battle Cry Tournament Anakin Ramirez Max Krochman
Friedrich Christopher Mills Bradley Clarke
Sails of Glory Tournament Narek Der-Sahakian Grace Li
Sails of Glory, Frigates Andy Nicholas Mark Luta
Virgin Queen (Campaign Tournament) #1 Andy Nicholas Marshall Neal, Matt Elstein, Harold Buchanan