Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2008 Gateway Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place Type
1861 Rail Slot Bill Gallagher Andrew Schoomaker Todd Vanderplym Rail
18XX Classic Joe Gray Pete Van Ettinger Bill Gallagher Rail
18XX Short Slot Mark Luta, Todd VanderPluym Andrew Schoomaker, Joe Gray Rail
1960 Making of the President Keith Schoose Bradley Burcar Krista Brookes Strategy
2 Player Euro Fest Travis Ball Aaron Cappocchi Chris Johnson Euro
Abalone JP Mitchell Neil Figuracion Daniel Eppolito Strategy
Acquire Bruce Schlickbernd Cheryl Aday Steve Loeb Strategy
Advanced Civilization Andrew Cohen Dean Taylor Brian Peters Strategy
Age of Steam Kenneth McMillen Burt Hunt Jason Black Rail
Agricola Bill Begermann Erin Fitzsimmons Linda Fitzsimmons Demo
Agricola Sam Udrardi, Dale Conklin Leslie Usrardi, Matt Smith Matt Udrardi, John Lidey Demo
Agricola Andrew Schoonmaker Steve Loeb Ian Henrich Euro
Alhambra Ben Mack Annette Henrich Ian Henrich Euro
American Megafauna Matthew Eklund Strategy
Amun Re Daniel Eppolito Bruce Schlickbernd Stephen Steward Euro
Apples to Apples Joseph Neelon David Terr Odin8186 Party
Axis and Allies #1 Jay Spowart Robert Prell Wargame
Battle Cry Scott Pease Ben Poteet Ben Tobin Wargame
Battle Lore Walter Wichowski Chris Venuti Jason Black Wargame
Blokus #1 Darrell Stark Chris Johnson Martin Padilla Family
Blokus #2 Chris Johnson Kevin Bryant Chia Richardson Family
Brass Ken McMillen Lars Christiansson Dean Taylor Euro
Brass Seth Jaffee Brian Simmons Brian Hughes Euro
Britannia Alisan Cayler Matthew Smith Joe Sandez Strategy
British Rails William Byermann Rail
Campaign Trail Robert Neff Bruce Ballard Ping Ren Strategy
Candidate Bruce Ballard Robert Neff Rick Lepore Strategy
Cartagena 1 & 2 Darrell Stark Bruce Schlickbernd Chia Richardson Euro
Cash N Guns Bradley Burcar W Wichoski Party
Catch Phrase Lori Greene, Mary Taylor, Pearl Newton Odin8186, Neil Figuracion, Michael Wolfe Party
Caylus David Zevin Shane Sauby Grant Zweifel Euro
Charades #1 Tim Oates, Bryan Symington, Jonathan Kottler, Seth Jaffe Winton Lemoine, Joe Neelon, Linda Fitzsimmons, Ian Rodrigues Party
Charades #2 Phil Fleischmann, Tim Oates, James Sellers Dave Brassil, Joe Neelon Party
Chez Geek Belle Victor Ippolito Sarah Boswell Social
Chez Greek Jason Perry Martin Padillo Sarah Boswell Social
Cleopatra & the society of Architects Justin Clouter Leslie Uduordi Esther Uduordi Euro
Cloud 9 Pearl Newton Lori Greene Kevin Hax Family
Connect 4 Leslie Udvardi EstherUdvardi Himoru (Michael Kline) Kids
Cribbage Donald Bryant Keith Searfoss William Morton Family
Crokinole Clint Corley Alex Packard Steve Packard Family
CRR - Crusader Rex Paul Fevis Philip Deutsch Steve Williams Wargame
CRR - Hammer of the Scots Paul Fevis Phil Deutsch Jason Black Wargame
CRR - Liberty' Steve Williams Paul Tavis Phil Deutsch Wargame
Cuba Stephanie Gill Scott Samarel Jonathan Mabe Euro
Cutt throat Caverns James Brookes Krista Brookes Greg Dapkus Social
Cutt throat Caverns Grant Zweifel Adam Long Grep Dapkus Social
Deep Space Driller Ace Clint Corley Crystal Koontz Strategy
Die Macher Brian Hughs Jason Black Clint Corley Strategy
Duel in the Dark Jesse Escobedo David Mines Wargame
Elk Fest Robert Larson Daniel Watson JP Strategy
Empire Builder Peter Van Ettinger John Paiva Bill Beyermann Rail
Espana 1936 Mark Hom Art Fitzsimmons Gerard Fitzsimmons Wargame
Fab Bulge Kurt Keckley Wargame
Felix: The Cat in the Sack #1 Michael Sarsosa Russell "Rusty" Howell Greg Dapkus Family
Felix: The Cat in the Sack #2 Nathaniel Taylor Adam Long Sara Boswell Family
Fluxx #1 Scott Dunnington Martin Padillo Alexander Murphy Social
Fluxx #2 Burt Hunt Adam Taylor Ashley Charboneau Family
For Sale Greg Papkus Tim Moloney Adam Long Family
Formula De Robert Wadey Chris Luft Roderick Lee Strategy
Formula Motor Racing Bradley Burcar Lori Greene Neil Figuracion Family
Friedrich Andrew Schoonmaker Jesse Escobedo Phil Deutsch Wargame
Galactic Emperor Joseph Will F. Lane Ben Tobin Strategy
Game of Politics Lars Kristiansson Shane Sauby Ping Ren Strategy
Goa Seth Jaffee Jeff Ridenour Jamie Bussio Euro
Guillotine #1 Pearl Newton Greg Richardson Lori Greene Social
Guillotine #2 Joe Eder Rick Lepore Chris Allen Social
Hail to the Chief Robert Neff David Whiting Joseph Miranda Strategy
Hanging Gardens Steve Loeb Roland Wood Jonathan Mabe Family
Hannibal Rome vs Carthage Roderick Lee Sebastian Sohn Mark Luta Wargame
Hearts #1 David Trice Don Bryant Dan O'Farrel Cards
HeroQuest Chris Luft Leonard Lopez JP Mitchell Strategy
I Wanna be President Bruce Ballard Leo Rodrigues Leo Rodrigues Sr Strategy
Illuminati Carol Tiveron Eric Downing Ryan Gen Social
Ingenious Chia Richardson Chris Johnson Phil Fleischmann Family
Insecta Mutant Kit Bruce Steve Turney Eric Gerber, Phil Eklund Strategy
Iron Dragon Jim Cowan Scott Samarel James Thomas Rail
Juniors Event #1 Jacob Fragun Sarah Acuna Samantha Kline Juniors
Juniors Event #2 Ayla Acuna Sarah Acuna, Travis, Georgia Acuna Juniors
Juniors Event #3 Jenna Venuti, Leo Rodrigues Georgia Acuna, Ayla Acuna Sarah Acuna, Jacob F Juniors
Juniors Event #4 David Larson, Leo Rodrigues Georgia Acuna, Sarah Acuna, Jacob F Ayla Acuna Juniors
Juniors Event #5 Sarah Acuna Georgia Acuna Leo Rodrigues Juniors
Kaisers Pirates Steve Loeb Lori Greene Art Fitzsimmons Social
Khet Michael Wolfe Mike Fryer Jon Nickols Strategy
Kingsburg Bruce Schlickbernd Bradley Burcar Jamie Bussio Euro
Kriegbot Eric Gerber Steve Turney Jim Forster Strategy
Kriegbot Greg Dapkus Klaus Scharpf Eric Gerber Strategy
Kung Fu Fighting John Paiva Steven Crawford Chris Luft Social
Kutusov Brett Derick Art Fitzsimmons Tim Porter Wargame
Landslide Ping Ren Bruce Ballard Lars Kristiansson Strategy
Liar's Dice #1 Greg Richardson Larry Blumenthal Tom Brown Social
Liar's Dice #2 Scott Dunnigton Nathan Taylor Patrick Havert Party
Looney Bin Ashley Charboneau Social
Lord of the Fries Brian D Thomas Moore Ashley Charboneau Social
Lords of the Sierra Madre Eric Gerber Davis Siskin Burt Hunt Strategy
Lost Cities Winton Lemoine Joseph Will Euro
Lowenherz Colin Dimock Nick Szczech Claude Le Ceshe Euro
Lunar Rails Jim Foster Kerry Brown Arnold Barnhart Rail
Mall of Horror James Sellers Greg Dapkus Krista Brookes Strategy
Merchant of Venus Venter Laird Dan O'Farrell James Strategy
Mille Bornes Kevin Bryant, Don Bryant Clint Corley, Leonard Lopez Social
Modern Art Kurt Keckley Stephen Stewart Leland Pike Euro
Modern Naval Battles Leonard Lopez Jason Black Social
Mr President Rick Lepore, Darrell Stark Michael Soto, Richard Potthoff Strategy
Munchkin #1 Chuck Wootsen Chris Allen Odin Social
Napoleonic Wars Kurt Keckley Mark Luta Wargame
Napoleon's Triumph Odin Lance Dave Brassil James Sellers Wargame
New Game Demo #1 J.L Robert Demo
New Game Demo #2 Roberto Chavez Demo
New Game Demo #4 Chia Richardson Chad Smith Ben Cheeseman Demo
New Game Demo #7 Chad Smith Eric Burgess Seth Halbeisen Demo
Nexus Ops Jim Pinto Darrell Stark Wayne Sherman Strategy
No Thanks #1 Richard Spaulding Bridget Acuna Robert Larson Family
No Thanks #2 Andreas Pluchar Chia Richardson Richard Spaulding Family
Notre Dame Daniel Eppolito Winton Lemoine Michael Sarsoza Euro
Nuclear War Kristie Brown Chris Brown David Brassic Social
Origins, How we became Human Steve Tumal David Siskin Art Fitzsimmons Strategy
Pandemic David Zevin Robert Larson Jonathan Mabe Demo
Pandemic Disease Euro
Pez #1 Hayden Decker Adam Taylor Alex Decker Social
Pez #2 Richard Spaulding Nathaniel Taylor Tom Brown Social
Phase 10 #1 Mary Taylor Chris Allen Lori Greene Social
Phase 10 #2 Lori Greene Beyan Peters Cathy Neelon Social
Phase 10 #3 Chris Allen Mary Taylor Scott Dunnington Social
Pillars of the Earth Scott Samarel Bradley Burcar Darrel Stark Euro
Pirate King James Thomas Y Blegan Eric Weston Strategy
Pit Lori Greene Rocco Garcia Nathanial Taylor/Krysta Fryer Party
Pitch Car #1 Devi Hughes Krysta Fryer David Larson Family
Pitch Car #2 Clint Corley Krysta Fryer Kevin Bryant Family
Poker - 5 Card Draw Don Bryant Rocco Garcia Dave Trice Cards
Poker - 7 Card Stud Katie Gonzalez Tarynne Fraigun Dean Albright Cards
Poker - Texas Hold 'Em Darrell Stark Scott Samarel Clint Corley Cards
Politics as Usual Don Bryant Timmy Wong Patrick Stevens Social
Power Grid Chris Johnson Danny Crouch Jim Pinto Euro
Presidential Tournament Bruce Ballard Strategy
Presidential Fever Bruce Ballard Andrew Cohen Richard Potthoff Strategy
Presidents of the United States Robert Neff David Whiting Tom Brown Strategy
Princes of Florence Michael Wolf Ben Holbrook Ben Cheeseman Euro
Puerto Rico Danny Crouch William Beyermann Steve Loeb Euro
Quelf #1 Sierra West Pearl Newton, Odin 8186 Stacy Shanks, Ashley Charboneau Party
Quelf #2 Cody West, Bob LaMarre Krysta Fryer, Nathaniel Taylor Himoru, Jared F Party
Qwirkle Chia Richardson Bill Gallagher Rob Escalante Family
Ra Vince Langston Larry York Stephanie Stewart Euro
Race for the Galaxy Chris Johnson Andrew Schoonmaker Jamie Bussio Euro
Railroad Tycoon Peter Van Ettinger Ken McMillen Terry Nener Rail
Rheinlander Neil Figuracion Marla Luta Bradley Burcar Euro
Risky Strategy Robert Neff Darrell Stark Lars Kristiansson Strategy
Roads & Boats Danny Crouch Ken McMillen Brian Hughes Euro
Robo Rally #1 Kirk Udvardi Victor Ippolito Phil Fleischmann Strategy
Robo Rally #2 Phil Fleischmann Joe Neelon Ian Rodriguez Strategy
Saint Petersburg Alasdair Burton Shane Sauby Todd Vanderplym Euro
Samurai Swords Ben Tobin Leiland Pike Jason Black Strategy
San Juan Alia Weiner Winton Lemoine David Whiting Euro
Scrabble David Terr Rob Escalante Karen N Family
Seafarers of Catan Tanya Aldrich David Whiting Andreas Pluchar Euro
Settlers of Catan William Beyermann Steve Loeb Darrell Stark Euro
Slide 5 #1 Scott Dunnington Tarynne Fraigun Robert Lawson Social
Slide 5 #2 Chia Richardson David Terr Andrew Schoonmaker Social
Spades #1 Cathy Neelon, David Trice Tom Finkle, Rachael Innes Cards
Spades #3 Tom Finkle, Cathy Neelon Chuck Watson, Samantha Cohen Cards
Star Wars Epic Duels Alex Brockus Chris Loft Leonard Lopez Strategy
Stone Age Bruce Schlickbernd Greg Richardson Cheryl Aday Euro
Talisman Alasdair Burton Tony Brown Solomon Chang Strategy
Terra Nova (Oversized) Carol Tiveron Jamal Swinton Ken Hughes Euro
Thebes Pearl Newton Shane Sauby Karen Star Euro
Through the Desert Bruce Schlickbernd Leland Pike Neil Figuracion Euro
Thumbwars Lori "The Thumb" Greene Krysta "The Pinky" Fryer Tim "The Stump" Porter
Thurn and Taxis Daniel Eppolito Darrell Stark Dan O'Brien Euro
Tichu Finals Chia & Greg Richardson Neil Figuracion, Mike Wolfe Roderick Lee, Phil Fleischmann Social
Ticket to Ride - Marklin Roderick Lee Pete Van Ettinger David Mines Rail
Ticket to Ride #1 Roderick Lee Marto Acuna Stephanie Sarsoza Rail
Ticket to Ride #2 Jonathan Kottlar Kevin Bryant Scott Dunnington Rail
Ticket to Ride Card Game Steve Loeb Shane Sauby Greg Richardson Euro
Ticket to Ride/1910 Richard Potthoff Gerald Delker Neil Figuracion Rail
Tigris & Euphrates Bruce Schlickbernd Roderick Lee David Terr Euro
Tikal Neil Figuracion Tim Maloney Euro
Times Up Winton Lemoine, Chris Johnson, Travis Ball Darrell Stark, Lori Greene, Mary Taylor Party
Titan William Beyermann Alasdair Burton Ben Tobin Strategy
Traders of Carthage Leland Pike Jonathan Kettler Clint Corley Demo
Transamerica #1 Steve Loeb Jason Zara Ian Rodriguez Rail
Transamerica #2 Tanya Aldrich Robert Neff Rail
Transamerica #3 Greg Richardson Chia Richardson Karen Star Rail
Trivial Pursuit Larry Blementhal, Michael Soto Donald Bryant, Joseph Neelon Chris Raymond, Ian Foutz Party
TV Trivia Contest Bill Gallagher, Larry Blumenthal, Brian Symington, Leonard Lopez Tim Maloney, Don Bryant, Bobby Doran Party
Twilight Imperium III Mark Applegate Ted Blegen Bradley Burcar Strategy
Twilight Struggle Darrell Stark Rick Lepore Roderick Lee Wargame
Ubongo Greg Richardson Lori Greene Tanya Aldrich Social
Union Pacific Stephanie Sarsoza Roderick Lee Ken McMillen Rail
Uno #1 Kristie Brown Tarynne Fraigun Bob Lamarre Social
Uno #2 Kevin Bryant Kelsey Gaines Kristie Brown Social
Uno #3 Martin Padilla Catherine Neelon Mary Taylor Social
Uno #4 Martin Padilla Venter Laird Nathanial Taylor Social
Vegas Showdown Brian Symington Alex Eachard Jonathan Kottler Euro
Wargame Bootcamp Jason Black Steve Williams Paul Tevis Wargame
Warriors of God Andrew Clark Art Fitzsimmon Wargame
Warzone Odin8186 Wargame
Warzone Vinh Ha Derek Watkins Wargame
Warzone Leonard Lopez Derek Watkins Wargame
Warzone Abram Udvardi Samual Udvardi Derek Watkins Wargame
Werewolf #3 Scott Samarel Fred Carmella Party
Wilderness War Phillip Dentsch Steve Williams Wargame
Winds of Plunder RJ Held Ian Henrich Pamela Mines Strategy
Winners Circle Brian Symington Michael Sarsosa Ken McMillen Euro
Wits and Wagers - Gamers Edition Chad Smith Brian Symington Bill Gallagher Party
Zooleretto Jonathan Kottlar David Koontz Mary Taylor Euro
Collectibles Game 1st Place 2nd Place 3rd Place
D&D Miniatures Robert Macy
Heroclix: Battle Royale Samuel Mitchell
Heroscape Gateway Championship Robby Kellogg Bob Kellogg Bobby Doran
Kingdom Hearts #1 Dylan Venuti Robert Charboneau Chris Venuti
Kingdom Hearts #2 Robert Charboneau Vince Langston Wesley Conklin
Kingdom Hearts #3 Dylan Venuti Chris Venuti Johathan Brown
Kingdon Hearts: Coliseum Tournament Samuel Mitchell, Jenna Venuti Ken Grotjohn, Eric Warner
Magic: The Gathering #1 Ryan Gan Josh McFadden Daniel Peschman
Magic: The Gathering #2 Jonathan Brown Richard Beckett Daniel Peschman
Magic: The Gathering #3 Daniel Peschman David Koontz Robert Kent
Magic: The Gathering Booster Draft 1 Robert Kent Jonathan Brown Dennis Averill
Magic: The Gathering Booster Draft 2 Mathew Udvardi Sam Udvardi David Koontz
Mechwarrior Tournament Chuck Watson Wesley Conklin Ken Grotjohn
Meepile Samantha Cohen Daniel Watson Jonathan Mabe
Mutant Chronicles Scott Anderson Larry Harala Robin Ripley
Pirates of Cursed Sea Naseem Zubi Charles Watson Lewis Day
Pirates: Sink-N-Keep Crystal Koontz, Chuck Watson, and Brandon Henricksen Sayler Van Merlin, Jonathan Brown, and Fred Carmelia
Star Wars Miniatures: Jedi Master Event Ken Grotjohn Graeme Bayless Gary Okuma
VTES "Bear Baiting" Robert Scythe Nat Hammond
VTES "Reform Body" Preston Poulter Darby Keeney
VTES NAC Mini Qual "Feral Spirit" Darby Keeney Robert Scythe Mike Contois
Warlord: Kerebrus Turncoat Heather Sinauskas Efrain Astorga Scott Porter
Warlord: Singles Efrain Astorga Rami Silverman Chris Schoenthal
Warlord: Starter Deck Rami Silverman Efrain Astorga Mike Leader
World of warcraft: Quests and Raids Chris Sanger David McKant
Yu-Gi-Oh! #1 Mark Nicholson Archer Emrich Odin8186
Yu-Gi-Oh! #2 Robert Charboneau Mark Nicholson Archer Emrich
Yu-Gi-Oh! #3 Stephen Novak Marvin Redding Jacob Rosner
Video Game 1st Place 2nd Place 3rd Place
Guitar Hero #1 Stephen Novak Jacob Rosner Tim Jenkins
Halo #1 Weston Sullivan Jose Mendez Tim Jenkins
Halo #2 Todd Schlickbernd/Jose Mendez Cody West/Adam Taylor Sean Guerra/Raymond Preciedo
Smash Bros #1 Sam Uduardi Jacob Rosner Brandy Camel
Smash Bros #2 Joshua Garcia Wesley Conklin Samuel Mitchell
Spore - Kids Jarred Morton Avalon Emrich Archer Emrich/Samantha Kline
World of Warcraft Gnome Rally #4 Polly Aylor Aladair Burton Westin Sullivan
Miniatures Game 1st Place 2nd Place 3rd Place
Blood Bowl Ethan Schaeffer Ger Milton Jason Windass
Circus Maximus David Whiting Rick Brown Chris Luft
Warhammer Fantasy Battle RTT Keith Nelson Mike Ulibarri
Warhammer 40K RTT Ken Krogman
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Darci Gibson
Fantasy Large Darci Gibson Justin Clouter Katie Gonzalez
Fantasy Single Malcom Hee Darci Gibson Katie Gonzalez
Fantasy Unit Parker Gibson Shawn Hendrix Mike Morris
Historical Single Shawn Hendrix Tim Keennon
Historical Unit Shawn Hendrix Tim Keennon
Open Jeff Clark Bill Hoskins Mary Sorensen
Science Fiction Single Jeff Clark Solomon Chang Samuel Schrimsher
Science Fiction Unit Jeff Clark Samuel Schrimsher
Strategikids Sierra West