Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2009 Gateway Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
18XX Todd Vanderpluym Jonathan Flagg Max Luta
1856 Todd Vanderpluym Joe Gray Jonathan Flagg
1861 Rails of Russia Todd Vanderpluym Bill Gallagher Joe Gray
1870 - 18XX Joe Gray Todd Vanderpluym Richard Heller
18XX Classic Joe Gray Todd Vanderpluym Richard Heller
18XX Short Slot Todd Vanderpluym Bill Gallagher Mark Luna
1960: The Making of the President      
1960: The Making of the President - Final Round Rick Lepore Neil Figuracion Michael Sheeter
25 Words or Less Rob Escalante, Mandy Meyer, Grant Zweifel, Stephanie Kelleher Cody Smith, Tristan Beck, Nicole Zweifel, Kevin Bryant  
Acquire - Dave Woolcott Memorial Tournament Description Erick Downing Matt Myra Gerald Delker
Advanced Civilization Steve Jones Gerald Delker Andrew Cohen
Age of Empires III Winton Lemoine Stephen Stewart Kyle Greenwood
Agricola Jamie Bosio, Eric Boehm, Daniel Eppolito, James Kemper    
Alhambra Ben Mack Jeff Becker Larry York
American Megafauna John Douglass Ben Boyer Jimmy
Amun-Re James Cavanaugh Daniel Eppolito Andrew Cohen
Apples to Apples Brandon Hendrickson G Builta  
Are You The Traitor?      
Arkham Horror Mr Steel Eric Boehm Amber Lodge
Axis and Allies Tim Towery, Dale Conklin Daryl Albright  
Axis and Allies Finals      
Battle Cry Darrell Stark George Nickols Tommy Lepore
Battlestar Galactica Chris Allen, Jon Wagner, John Perry    
Battlestar Galactica #3 Chris Allen, Justin Clouter    
Battlestations!      
Blokus Chris Johnson Darrell Stark Chia Richardson
Bolide      
Brass J Karen Star Kyle Greenwood Jonathan Degann
Burn in Hell      
Burn in Hell Martin Padilla Alyssa Freeman Rob Escalante
Burn in Hell Ben Mack Emilio Segura Wade Hattan
Burn in Hell      
Burn in Hell      
Burn in Hell Jeff Bergman James Cavanaugh Alysia Chang
Burn in Hell Joe Neelon Leslie Udvardi Kirk Udvardi
Burn in Hell Leslie Uvardi Alyssa Freeman Karla Freeman
Campaign Manager 2008      
Campaign Manager 2008      
Campaign Manager 2008      
Campaign Manager 2008      
Campaign Manager 2008      
Cartagena Bruce Schlickbernd Darrell Stark Karen Star
Cash N Guns #1      
Catch Phrase Ed Roske, Eddie M, Stephanie F Kevin Bryant, Kristie Brown, Heather Hughes Roderick Lee, Ann Jahmsin, Darrell Stark
Caylus Ian Henrich Jonathan Flagg Danny Crouch
Charades #1 Michael Mendez, Francis Bradford, Seth Jaffee, Kevin Brant, Darrell Stark Edward Roske, Martin Padilla, Jeff Becker, Elisa Vomolil, Winton Lemoine
Chess Rob Esconlante Ben Tobin  
Chez Dork Martin S Buitta Matt Detering
Chez Geek Jacob Aubuchon Ched Barnett Neil Figuracion
Chez Geek Matt Grimaldi Chris Allen  
Chez Geek      
Chez Guevara Rocco Garcia Matt Hyra Sam Thomas
Chicago Express Ian Henrich William Beyermann Neil Figuracion
Chicken Cha Cha Cha Esther Udvardi Sara Acuña Georgia Acuña
Coloretto Greg Richardson Scott Samarel Aaron Cappocchi
Conflict of Heroes      
Cosmic Encounter Ivan DeMoura    
Cribbage Don Bryant Bernadette Hammer Edward Roske
Descent Matthew Smith Ethan Stewart Alison Hutt
Dino Hunt Alyssa Freeman Karla Freeman  
Diplomacy      
Dominion Intrigue Bruce Schlickbernd Michael Wong Ariel Levi
Dork Tower Alex ValDivia Emilio Segura Rami Silverman
Dork Tower Ethan Stewart Miranda Sharp Greg Smith
Dos De Mayo      
Elkfest Leslie Uvardi Francis Bradford  
Empire Builder James Thomas Cameron Aronson Jeff Schwartz
Epic Munchkin Chris Allen Nathen Hansen Martin Padilla
Erosion Matt Eklund Steve Packard John Douglass
Euro Rails Jonathan Flagg Colin Kameoka Peter VanEttinger
Europick #1 of 2      
Europick #2 of 2      
Family Business      
Felix: The Cat in the Sack Nathaniel Taylor Dana Decker Alex Decker
FITS Chia Richardson Darrell Stark/Greg Richardson  
For Sale Angela DeMoura Mary Anne Nguyen Ivan DeMoura
Formula D Rocco Garcia Mary Taylor Chris Allen
Formula Motor Racing Wes Kowato Robert Neff Darrell Stark
Founding Fathers PLAYTest      
Founding Fathers PLAYTest      
Founding Fathers PLAYTest      
Frag Gold Open Server Andreas Pluchar Marc Nicholson Martin Padilla
Frag Gold Open Server      
Frag Gold Open Server      
Friedrich Michael Sheet David Ells Kurt Heckley
Galaxy Trucker Chia Richardson Stephanie Kelleher Robert Heff
Ghost Stories      
Good Bad Munchkin Chris Allen Kris Freeman Andreas Pluchar
Guillotine #1 Andreas Pluchar Edward Roske Joe Neelon
Guillotine #2 Seth Jaffee Edward Roske Chia Richardson
Hacker Card Game G Bailta James Clawson Martin Padilla
Hanging Gardens Tom Finkle G Builta Sean DeMoura
Hannibal:Rome vs Carthage      
Hearts #1 Gerald Delker Jeff Becker Dan O'Farrell
Hearts #2      
Homesteaders Board Game      
Illuminati Ryan Gam   Braulo Busquiazo
Incan Gold Heather Hughes Robert Neff Alex Dumas
Ingenious Kevin King Elisa Vomicil Michael Wong
Iron Dragon      
Khet Sean DeMoura Sarah Boswell Scott Dunnington
Kingsburg David Zevin Paris Therimen Alasdair Burton
Kriegbot John Douglass Chris Carlson Ira Traborn
Last Night on Earth Jillian Burcar Daniel Watson Ian Foutz
Le Havre Bruce Schlickbernd Shannon Beets Daniel Eppolito
Liar's Dice #1 Chia Richardson Chris Johnson Darrell Stark
Lifeboat Aaron K Wayne S Scott Dunnington
Long Shot Sean DeMoura Ivan DeMoura Jon Carrie
Lord of the Fries Robert Neff Ashley Charboneau Paul Camantigue
Lord of the Fries Martin Padilla Alyssa Freeman Karla Freeman
Lords of the Sierra Madre      
Lost Cities Chris Johnson Brian Peters Karen Star
Lost Cities the Boardgame Stefanie Lauson Scott Dunnington Karen Star
MEGA Dominion Bruce Schlickbernd William Beyermann Chia Richardson 3rd, Leslie Uvardi 4th
Merchant of Venus Jim Cowan Venter Laird James Thomas
Mille Bornes Kevin Bryant, Don Bryant  
Montego Bay      
Moto Grand Prix Todd Piston Rich Baptist Joe Brody
Munchkin Bites Kris Freeman Chuck Watson James Freeman
Munchkin Cthulhu Jackson Sharp Ross Edwards Kirk Udvari
Munchkin Fu Jennifer Sharp Rocco Garcia Jackson Sharp
Munchkin Fu Andreas Pluchar Rami Silverman Steven Buchard
Munchkin Impossible Kris Freeman Matthew Detering  
Munchkin Quest James Kemper Cody Smith Kris Freeman
Munchkin Quest      
Munchkin Quest Venter Laird James Seller Mason Stenait
Munchkin Rules! Matthew Detaz Pam Daniel Montson
Munchkin Quest Victor Ippolito    
Munchkin Rules! Vincent Fryer James Cavanaugh Daniel Montson
Municipium Cherie Belkin Kirk Udvardi Leslie Udvardi
Napoleonic Wars      
Nexus Ops Rick Baptist Jeff Carlicaburu  
No Thanks #1 Scott Samarel Mary Anne Nguyen Darrell Stark
Pandemic      
Parenthood      
Pez #2 Robert Neff Cindy Venuti Nicole Zweifel
Phase 10 #1 Joe Neelon Nathaniel Taylor Debra Brinkman
Phase 10 #2 Nathaniel Taylor Scott Dunnington Sarah Boswell
Pillars of the Earth      
Pirate King      
Pirate King      
Pit Edward Roske Peggy Newvine Matt Grimaldi
Poker - 5 Card Draw Colin Kameoka Ryan Gan Daniel Hurlbut
Poker - 7 Card Stud Winton Lemoine Kelsey Gaines Jonathan Kotter
Poker - Texas Hold 'Em Colin Kameoka Bill Gallagher Jonathan Kottler
Power Grid Michael Wong Bruce Schlickbernd Sam Udvardi
Powerboats Joe Brock Steve Jones Paul Tully
Princes of Florence Danny Crouch Seth Jaffee Elisa Vumocil
Puerto Rico Jamie Bussio Bruce Schlickbernd Scott Samarel
Quelf Robert Larsen Daniel Watson Ian Foutz
Ra Michael Wong Burt Hunt Bradley Burcar
Race for the Galaxy Eric Boehm Greg Richardson Martin Bowers
Race For The Galaxy - 2 Player Tournament Chris Johnson Elisa Vomicil Jeff Becker
Race the Wind Paul Tully Brian Crotean Jon Carrie
Robo Rally Phil Fleischmann Joe Neelon Kyle Greenwood
Rock Band Ester Udvard, Abram Udvard, Sam Udvard, Leslie Udvard Ashley Charboneau, April Charboneau, Cody Smith, David Hushes Edward Roske, Stephanie Kelleher, Kristue Brown, ann Jalirnisn
Roll Through the Ages Bradley Burcar Brian Symington Chia Richardson
Rorschach Eugene Hourany Chris Johnson David Larson
Saint Petersburg Karen Star Scott Weirick Chris Venuti
San Juan Winton Lemoine Tracy Ashizawa Bill Beyermann
Say Anything! Nathaniel Taylor Alex Decker Mary Taylor
Sceptor of Zavandor      
Scrabble Alfonzo Smith Rob Escalante Edward Williams
Seafarers of Catan Alasdair Burton Chuck Watson Ben Tobin
Settlers of Catan David Zevin Andreas Pluchar Shane Sauby
Shadow Hunters   Scott Samarel Joe Neelon
Slide 5 #1 Elisa Vomock Edward Roske Matt Grimaldi
Slide 5 #2      
Smackatoa!      
Small World Mark Hom James Kemper Walter Wichowski
Snow Tails Bruce Schlickbernd Darrell Stark Steven Buchard
Spades #1 Dan O'Farrell, Krysta Fryer Eric Downing, Mandy Meyer Edward Roske, Jeff Becker
Spades #2 Edward Roske, Rocco Garcia Dan O'Farrell, Krysta Fryer  
Spades #3 John Hughes, Walter Wichoski Andrew Cohen, Dan O'Farrell Scott Weirick, Stephen Stewart
SPANC David Zevin Sam Udvardi G. Baiha
Star Munchkin Jason Duvall Sallan Griffin Wade Hattan
Stone Age Dave Zevin Seth Jaffee Stephen Stewart
Street Illegal Rick Pottoff John Spencer Joe Brock
Sturm Europa      
Sudoku Tactics      
Sudoku Tactics      
Super Munchkin Rocco Garcia Miranda Sharp Wade Hattan
Talisman Kris Calnon James Kemper Charles Peck
Tasty Minstrel      
Terra Prime      
Thurn and Taxis Gerald Delker Roderick Lee Matt Hyra
Tichu Finals Cherl Aday, Ben Helbrols James Cavanaugh, Eric Fletcher Eugene Hourany, Mike Wilfe
Tichu Preliminary Round(s)      
Ticket to Ride Kenneth Heilfrom Steve Jones Mario Acuno
Ticket To Ride CHALLENGE Charles Kersten Darrell Stark  
Ticket to Ride Europe Robert Neff Heather Sinauskas Samantha Hennderon
Ticket to Ride: The Card Game Stephanie Kelleher Matt Grimaldi Chia Richardson
Tigris and Euphrates G Buidta Neil Figuracion David Mines
Times Up Chris Johnson, Stephanie Keller, Rob Escalate Darrell Stark, Ed Roske, GM Brock Bill Gallagher, Kevin Bryant, Eddie H
Titan Ben Tobin Alasdair Burton William Beyermann
TransAmerica Matt Grimaldi Michael Wong J karen Star
Twilight Imperium Martin Bowers John Perry Matthew Smith
Twilight Struggle      
Twilight Struggle Roderick Lee Rick Lepore David Gerson
Ubongo Michael Wong Chris Johnson Nicole Zweifel
Uno #1 Nathaniel Taylor Pat Griffith Vincent Fryer
Uno #2 Debra Brinkman Kevin Bryant Nathan DeMoura
Uno #3 Pat Griffith Leonard Lopez Alex Decker
Uno #4 Nathaniel Taylor Mary Taylor Edward Roske
Vegas Showdown David Mines Kevin King Charles Peck
Werewolf #1 Walter Widowski James Cavanaugh Ashley Charboneau
Werewolf #2 Eric Fletcher Daniel Brinkman John Brinkman
Werewolf #3 Andrew Cohen Daniel Watson Spencer Shulem
Werewolf #4 John Brown Adam Miranda
Werewolf Early Eli Morton Nathaniel Taylor David Larson
Who Would Win      
Winner's Circle Erin Brocher Todd Preston Joe Brocha
Wits and Wagers Darrell Stark Chris Johnson Eugene Hourany
World Cup Soccer      
Yahtzee Free For All Don Bryant Chris Allen Neil Figuracion
Yspahan Roderick Lee James Kemper Daniel Eppolito
Zombie Fluxx Danniel Monson Seth Halbersen Alex Murphy
Zooloretto Elisa Vomocil Rick Baptist Kyle Greenwood
Collectible 1st Place 2nd Place 3rd Place
A Game of Thrones LCG Steve Buckwald Ariel Levi Beverly Goodman
Anachronism Nick Chavez Hoss Bennett
Heroscape Robby Kellogg Rob Kellogg Jennifer Starling
Kingdom Hearts Vincent Fryer Tristen Bell
Meepiles Bob Kellogg Tristan Bell John Brown
Monsterpocalypse Robert Charboneau Joe Brock Josh Hollowel
Monsterpocalypse #2 Josh Hollowel Alysia Chang Chritina Hollowel
Monsterpocalypse #3 Robert Charboneau Josh Hollowel Christina Hollowel
Naruto Chunin Darryl Huang Victor Rivas Lance Huang
Pirates Pocketmodel Lloyd Adams Fred Carmelia Heather Sinauskas
Pirates Pocketmodel #2 Fred Carmela, Lloyd Adams Karsten Hochschild, Heather Sinauskas John Mundy, John Brown
Pirates Sink-N-Keep Chuck Watson, Crystal Koontz, Heather Sinauskas Lloyd Adams, Daniel Watson, Fred Carmelia
Pokemon Thomas Acuna Alex Murphy
Pokemon #2 Thomas Azuna Alex Murphy Hoss Bennett
Star Wars Miniatures: Dynamic Duo Mel Campbell Daniel Watson Morris Milchman
Star Wars Miniatures: Jedi Master Event Mel Campbell Fred Carmelia Morris Milchman
Star Wars Miniatures: Mass Carnage Daniel Watson Will Peterson Chuck Watson
Vampire: The Eternal Struggle "Cat's Guidance"      
Vampire: The Eternal Struggle "Gentha Shale"      
Vampire: The Eternal Struggle "Sixofsword29" Moreton Andy Fernandez Matt Wedge Aaron Clark
Vampire: The Eternal Struggle "Glancing Blow"      
Warlord: Gateway championship Brandon Henderson Lloyd Adams Rami Silverman
Yu-Gi-Oh! Robert Charboneau Taylor Johnston Allen Dykes
Video Game 1st Place 2nd Place 3rd Place
City of Heroes Costume Contest Todd Schlickbernd Kelly Mai Mario Goldgorin
Classic Arcade Games Tourney      
Gears of War 2 Tourney John Albright, Tyler King Mile O'Connor, Sam Ozechowski Connor Vassallo, Grant Orzechowski
Going Rogue - World of Warcraft #1      
Going Rogue - World of Warcraft #2      
Going Rogue - World of Warcraft #3      
Guitar Hero Face-Off      
Halo Tournament #1 (Halo Classic) Paul Camantigue Todd Schlickbernd David Larson
Halo Tournament #2 (Deathmatch) Paul Camantigue David Larson Jeremy Callenback
Halo Tournament #3 (Teams) Todd Schlickbernd, Kelly Mai Paul Camantique, Calvin Sheen Jeremy Callenback, Adam Taylor
Street Fighter IV Tourney Todd Schlckbernd Steven Buchwald  
Super Smash Bros. Brawl #1 William Jackson Vincent Fryer Kelly Mai
Super Smash Bros. Brawl #2 William Jackson Todd Schlickbernd Sam Udvardi
THE BATTLE OF THE BANDS!: Rock Band Tournament Finale Sallan Griffin, Stanley Cascone, Nick Cascone Edward Roske, Steph Kelleher, Seth Jaffee, Robbie Charboneaa Cody Smith, David Hughes, Alaric Burgess, Gwyndolyn Burgess
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Warhammer Fantasy Best Overall Vern Harlow    
Warhammer Fantasy Best General Quentin Bohm    
Warhammer Fantasy Best Sportsman Jacob Hanah    
Warhammer Fantasy Best Painted Andrew Wallin    
Warhammer 40k Best Overall Quinton Bohn    
Warhammer 40k Best General Ron McLaughlin    
Warhammer 40k Best Sportsman Keith Nelson    
Warhammer 40k Best Painted Dana Hohn    
Warmachine Steamroller Frank Vassallo Paul Main Glorious Tran
Warhammer Ancients Dave Maupin Adam Hammer Harold Hildebrandt
Warhammer Fantasy Quinton Bohn Ron Mclaughlin Vern Harlow, Dana Hohn
Warhammer 40K Vern Harlow Quentin Andrew Wallin
Painting 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Frank Vassallo    
Fantasy Large Frank Vassallo    
Fantasy Single Malcolm Hee Parker Gibson William Hoskins
Fantasy Unit Tom Seeling    
Historical Large      
Historical Single Tom Seeling    
Historical Unit Tom Seeling Jason Robert  
Open      
Science Fiction Large Anthony Nguyen Paul Main  
Science Fiction Single Anthony Nguyen Katie Gonzalez Paul Main
Science Fiction Unit Anthony Nguyen Solomon Chang  
Strategikids Doug Keennon Sean DeMoura Mason Stewart