Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2010 Gamex Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
1835 Bill Gallagher Todd VanderPluym Joshua Gotterman
1856 Todd VanderPluym Jonathan Flagg Peter Van Ettinger
1861 Rails of Russia Mark Luna Jonathan Flagg Joe Gray
1870 Todd VanderPluym Calvin Michaels Jonathan Gotterman
18XX Classic Joshua Gottesman, Todd VanderPluym Bill Gallagher, Joe Gray Jevon Heath, Jonathan Flagg
18XX Finals
A Game of Thrones Hunter Collins Mr Steel Garett Lepper
Acquire - David Woolcott Memorial tournament Eric Downing John Spence Cheryl Aday
Advanced Civilization Todd VanderPluym Bob Woodson Jeff Schwartz
Age of Empires III Darrell Stark Hunter Collins Avery Callenbeck
Agricola - final round Winton Lemoine Daniel Eppolito, David Zevin
Alhambra Stephen Stewert Jeff Schwartz Robert Neff
Amun Re Bruce Schlickbernd Daniel Eppolito Ken Hebert
Animal Action Kevin Kawamoto Diane Grutjohn Jaime Bussio
Arkadia Mason Stewart David Mincs Stephen Steward
Arkham Horror Terry Chiu Jason Swafford Jim Cowan
Arkham Horror Will Peterson G Builta Nicholas Butler
Australian Rails Eric Verheiden Doug Mullen Jeff Horvat
Automobile Darrell Stark Richard Heller Estanial Randle
Axis and Allies finals Tim Towery, Dale Conklin Chas McHaffie
Bananagrams Esther Udvari
Battle Cry Bruce Boyer Rick Lepore Gary Potest
Battlestar Galactica John Perry, Chris Allen, Bob Schrempp
Battletech - Death by Maumbo Howard Huge Abby Hoffman Gus Garibaldi
Blokus Tracy Ashizawa Pearl Newtom Darrell Stark
Blue Moon City Bradley Burcar Winton Lemoine Wesley Kawato
British Rails Eric Verheiden Paul Bonday Jeff Horvat
Burn in Hell - At the Witching Hour! Sammy Fuller Karla Freeman Alyssa Freeman
Burn in Hell - At the Witching Hour! Eric Downing Eric Austen Marc Ward
Burn in Hell - At the Witching Hour! Eric Downing Nick Chavez Kree'ah Stonecutter
Burn in Hell - At the Witching Hour! Martin Padilla Kree'ah Stonecutter Karla Freeman
Burn in Hell - At the Witching Hour! Jim Herrington Tracy Ashizawa Gabriel Ramuglia
Burn in Hell - At the Witching Hour! Kree'ah Stonecutter Karla Freeman Michale Shupe
Ca$h and Guns Live Stephanie Kelleher, Chris Johnson, Lana Berman, Robbie Charbonneau, Brady Lang Aaron Cornelius, Alexis Armstrong, Matt Facto, Jamie Johnson, Jeff Carricaburu AJ Armstrong, Eli Morton, Chris Atkins, Sammy Fuller, Nathaniel Taylor
Ca$h and Guns Live Neil Figuracion, William Peterson, Patrick Pollick, Spencer Shulen, Andrew Stuhr, Daniel Watson Matthew Murphy, Jeff C, Aaron C, Bob R, Jaime, Chris Green Murphy, Fiona, Cole C, Paul Luebbers, Sierra Perez, Anthony P Garcia
Carcassonne Gene Heezel Shaun Healy Lana Berman
Carson City Allan Gonzalez David Mines Sam Udvardi
Carson City DEMO Mark Hom David Leeds Ryan Diamond
Carson City DEMO Damon Waters, John Perry Charles Peck, Matt Crisp Chris Venuti
Caylus Bryan Peters Robert Neff Danny Crouch
Cheeky Monkey Elisa Vomocil Corrin Chia Richardson
Chez Dork Odin 8186 Gabriel Ramuglia
Chez Dork Jim Herrington Chris Allen Kari Linder
Chez Greek Chris Atkin Sammy Fuller
Chicago Express Darrell Stark Sierra Jalanda Theavyr Botello
Chicken Cha-cha-cha Maya Bradfield Chris Bradfield Nadia Bradfield
China Rails Jeff Horvat Eric Verheiden Peter Van Ettinger
Circus Maximus Robert Neff Chris Allen
Cities and Knights of Catan Bootsie Brenner Burt Hunt Stephen Buchwald
Clay-o-rama Greg Sztain John Liao Brian Symington
Clay-o-rama Aidan Rooney Nadia Bradfield Nathaniel Thompson
Corrin's Cornucopia of Cardgame Craziness Scott Dunnington Sarah Boswell Ben Fermin
Cosmic Encounter Brady Lang Rocco Garson Richard Potthoff
Court of the Medici DEMO Nicholas Walton Tim Maloney
Cthulhu Dice James Herrington
Cthulhu Dice Robert Leach Darrell Stark
Cthulhu Dice Kree'ah Stonecutter Amber Lodge Mickey Powell
Dancing Eggs Maya Bradfield RJ Armstrong Nadia Bradfield
Descent Journeys in the Dark Bradley Burcar Jillian Burcar Mr Steel
Dice Town Andrew McSorley Burt Hunt Wesley Kawato
Dixit Lei Zhang James Baca Esther Udvardi
Dominion - all expansion tournament Bruce Schlickbernd Jeff Beeker Guy Builta
Double or Nothing Darrell Stark Kevin Pimentel Tim Maloney
DragonStrike Michael Carter Desmond Wooten Jon Daneshgar
DragonStrike #2 Jon Daneshgar Michael Carter Alice Baran
Drakon Kari Linder Arron Cappocchi Jonathan Palos
Drakon Marc Ward Keith Brush Jon Daneshgar
Drakon Chris Bradfield Rick Baptist Nadia Bradfield
Dungeon Lords Kyle Ginn Benjamin Leach Matthew Smith
Dungeon Lords DEMO Joe Kananack Troy Weipert Thomas Donnely
Easy Come, Easy Go Robert Neff Ben Lakner Edward Roske
El Grande Brady Lang Richard Potthoff Jeff Schwartz
Elk Fest Mike Wolfe Jasmin Baptist Chris Criggs
Empire Builder Paul Bonday Doug Mullen Jeff Horvat
Empire Builder Bill Beyermann Eric Verheiden Jeff Horvat
Empire Builder Finals Eric Verheiden Jeff Horvat Paul Bonday
Endeavor Chris Johnson Matthew Smith Ken Hebert
Euro Rails Eric Verheiden Jim Wilson Colin Kameoka
Excape Ed Murphy Chris Venti Heather Hernandez
Express Tim Malony Len Brochas Ken McMillen
Fairy Tale Lana Berman Jason Swafford Chris Johnson
Fantasy Chess Andrew Stuhr Daniel Watson
Felix - the Cat in the Sack Lei Zhang Priya Bradfield Darrell Stark
For Sale Eric Downing Jason Venuti Chris Venuti
Forbidden Island DEMO Brian Symington
Formula D Steve Packard Sven Myrin William Peterson
Formula De - mini Tournament Elisa Vomocil Brian Symington
Formula De (Indianapolis) Tournament Chris Allen Rodney Holmes Jenna Venuti
Formula Motor Racing Elisa Vomocil Eric Downing Robert Neff
Friedrich Ray Joel Kurt Keckley Thomas Donnelly
Gamex Racing Weekend Elisa Vomocil Chris Allen Eric Downing
Glory to Rome Eric Fletcher Sam Udvardi
Greed Quest Brian Symington Kari Cinder Jim Herrington
Greed Quest Robert Leach Jon Daneshgar Mark & Veronica Freeman
Guillotine Marc Ward Michael Summers Kree'ah Stonecutter
Gulo Gulo Maya Bradfield Nadia Bradfield, Samantha Kline
Hacker Karl Lunder Lana Berman Jason Swafford
Hansa Teutonica Thomas Donnelly Bruce Schlickbernd Daniel Eppolito
Hansa Teutonica DEMO John Thomas Donnelly Eugene Hourany
Hearts Frank Deckon Dan O'Farrell Jeff Hoppe
Hearts Ryan Aday Dan O'Farrell Rick Lepore
Here I Stand
High Society Neil Figuracion Eric Downing Jeff M
Hokkaido Darrell Stark Eric Downing
Improv Neil Figueracion, Benny Leach Dol Brownish, Matt Allistar Quincy James
Incan Gold Chris Johnson Mike Wolfe Jason Swafford
India Rails Jeff Horvat Paul Bonday Jay Shufeldt
Iron Dragon Scott Samarel Peter Van Ettinger Colin Kameoka
Kingmaker Scott Weirick Aaron Cappochi Chris Allen
Kingsbur Bruce Schlickbernd Eric Downing Alan Herom
Knightmare Chess Jon Dameshgar Tomatoes Topur
Le Havre Erin Boehm Shannon Beets Len
Lifeboat Shawn Hendrix Eric Burgess Ron Chavez
Loot and Scoot Kevin Pimentel Tim Maloney Sarah Boswell
Looting London Heather Hardenberg Eric Downing
Lord of the Fries! Chuck Watson Heather Sinawkes Conner Rykeh
Lord of the Fries! Eric Downing Kari Lindeo Eric Rizzardini
Lord of the Fries! Dana Decker Martin Padilla Mary Taylor
Lord of the Fries! Eric Rizzardini Michael Cantin Gareth O'Neal
Lost Cities Rick Baptist Jason Loi
Lunar Rails Eric Verheiden Jay Shufeldt Jonathan Flagg
Macao Eric Downing Wesley Kawato Kirk Udvardi
Manila Joe Rickard Paublo Valencia Scott Weirick
March Madness Aaron Cappocchi Rick Lepore Steven Stewart
Maria Bob Woodson Kurt Keekly Mark Luta
Memoir '44 Tigers in the Snow Overlord Ben Roby Andrew Ardijare John Roy
Merchant of Venus Bruce Nelson Venter Laird James Sellers
Mission: Red Planet Lana Berman Esther Udvardi
Modern Art Robert Leach Brian Casty
Monday MEGA Dominion!!! Ben Roby Colin Kameoka Eric Fletcher
Monopoly Deal Vincent Fryer Nicholas Walton Scott Weirick
Munchkin - Grab bag Rosan Quan
Munchkin - Grab bag Eric Austin Calvin M Thomas Acuna
Munchkin - Grab bag Daniel Watson Eric Austen
Munchkin - Grab bag Nick Chavez Odin8186 Erin Austin
Munchkin - Grab bag Melissa Weiss Heather Sinawkes Brandon Weiss
Munchkin Bites Maya Bradfield Odin8186 Jim Herrington
Munchkin Quest Jon Daneshgar Jonathan Morgan Tracy Ashizawa
Munchkin Quest Mario Alvarado Nicholas Butler James Baca
Mystery Express DEMO Dylan Venuti Chris Venuti
Nanuk Darrell Stark Kris Freeman Karla Freeman
Nanuk - Nanuk Chris Bradfield Priya Bradfield Nadia Bradfield
Ninja Burger Daniel Brinkman John Brinkman Debra Brinkman
Ninja Burger John Bantley Brian Symington Jim Herrington
Ninja Burger Mason Stewart Ethan Stewart Jon Daneshgar
Ninja Burger Jim Herrington Kari Linder Fiona Luebbers
Ninja Burger Kree'ah Stonecutter Gabriel Ramuglia
Nuns on the Run James Baca
Paydirt Pro Football Ethan Stewart George Nickols Rick Lepore
Pez: the Card Game Dana Decker Sierra Perez Hayden Decker
Phase 10 Odin 8186 Nathaniel Taylor Jon Daneshgar
Phase 10 Jessica Callenback Kristie Brown Brian Peters
Pirate Booty - DEMO - New Game - play with designer Scott Dunnington Sarah Boswell Kevin Kawamoto
Pirate Booty Rich Lepore Kevin Kawamoto Andrew Mignino
Pit Edward Roske Lana Berman Jeff Hoppe
Poker - Five Card Draw Kree'ah Stonecutter Conner Ryken Jeff Hoppe
Poker - Texas Hold 'Em Jason Swafford Stephen Stewart Eugene Hourany
Power Grid Bruce Schlickbernd Chris Johnson G Builta
Princes of Florence Eric Boehm Tim Oates Mike Wolfe
Puerto Rico Scott Samarel Colin Kameoka, Matt Facto
Ra Lara Berman Lei Zhang Chris Satertumford
Race for the Galaxy Stephanie Kelleher Chris Johnson Kevin Kawamoto
Race for the Galaxy: Two-player tournament Bryant Forsgren Chris Johnson Bill Beyerman
Railroads of England and Wales Steve Loeb Karen Starr Bruce Ballard
Railways of the World Paul Bonday Scott Samarel Peter Van Ettinger
Revolution! Mark Hom James Baca Devi Hughes
Revolution! Kari Linder Kirk Udvardi Jim Herrington
Robo-Rally Winton Lemoine Kirk Udvardi Erin Austin
Runewars Damon Waters Mart Watrous Charles Peck
Russian Rails Jeff Horvat Bill Beyermann Eric Verheiden
Saint Petersburg Jeff Becker Steve Loeb Karen Starr
Settlers of Catan World Championship Pre-Qualifier final round Dave Zevin Michael Slater-Lansford Avery Callenbeck
Shadow Hunters #1 Tom Finkle Ron Fraigun, Colin Kameoka, Scott Samarel
Shadow Hunters #2 Kari Linder, Rick Baptist, James Herrington, Esther Udvardi, Robert Neff
Shadows Over Camelot Jasmine Baptist Paul Luebbers Brady Lang
Short Players Choice 18XX event Todd VanderPluym Bill Gallagher Jonathan Gotterman
Skyline 3000 DEMO Eric Burgess Melissa Laface Richard Heller
Spades Cherly Aday, Eric Fletcher William Petersen, Kendra Kilbride Dan O'Farrell, Frank Decker
Spades Venter Laird, Tarynne Fraigun Dan O'Farrell, Ron Fraigun
Spanc Marc Ward Jon Daneshgar Alyssa Freeman
Spanc Gabriel Ramuglia Karla Freeman Alyssa Freeman
Spanc Chris G Robert Neff Odin 8186
Starfarers of Catan Alasdair Burton Kendra Kilbride Bruce Emelson
Steam Steve Loeb, Allen Herem Steve Jones
Steve Jackson Games Potpourri Karla Freeman Michael Shupe Martin Padilla
Stock Car Racing Card Game Tournament Elisa Vomicil Eric Downing Anonymous
Stone Age Bruce Schlickbernd Karen Starr Kirk Udvardi
Tako Judo Eric Downing Kirk Udvardi Jasmine Baptist
Talisman Conner Ryken Joe DeSantis Shane Taylor
That's Life Neil Figuracion Bryant Forsgren Kendra
The Stars are Right Melissa Weiss Owen Saunders Heather Sinauskas
The Stars are Right Lloyd Adams G Builta Nick Chavez, Tracy Ashizawa
Tichu finals Lei Zhang, Pablo Valencia Joe Rickard, Stephanie Kelleher
Ticket to Ride - 1910 Joe Rickard Tracy Ashizawa Burt Hunt
Ticket to Ride #1 Chris Johnson Scott Samarel Karl Lindgar
Ticket to Ride #2 Brian Symington Robert Neff Priya Brandfield
Ticket to Ride 1912 Bill Beyermann Pearl Newtom Priya Brandfield
Ticket to Ride Finals Kenneth Heilfron Pearl Newtom Barbara Newton
Ticket to Ride: Europe Kenneth Heilfron Darrell Stark Steven Buchwald
Ticket to Ride: Europe Pearl Newton Priya Bradfield Heather Sinauskas
Ticket to Ride: Marklin David Mine Ken Hebert Jay Christensen
Ticket to Ride: Nordic Countries Pearl Newton Eric Verheiden Odin 8186
Ticket to Ride: Switzerland Kenneth Heilfron Rick Baptist
Tile Chess Martin Padilla Matt Crisp
Tile Chess Martin Padilla Jon Daneshgar Andrew McSolley
Titan James Orzechowski Cory Ryken John Spence
TransAmerica #1 Winton Lemoine Walter Wichowski Terry Newton
TransAmerica #2 Gabriel Ramuglia Steve Loeb, Robert Neff Tracy Ashizawa
TransAmerica #3 Gabriel Ramuglia, John Margerum Burt Hunt, Danny Crouch
Tulipmania 1637 Elisa Vomocil Edward Roske Jeff Becker
Turn the Tide Elisa Vomocil Stephanie Kelleher Darrell Stark, Jeff M
Twilight Imperium - 3rd ed. Shattered Suns Exp. Ben Roby Martin Bowers Bradley Burcar
Union Pacific Tracy Azhizawa Eric Verheiden Bootsie Breener
Uno Vincent Fryer Kevin Kawamoto Marc Ward
Uno Chris Allen Kristie Brown Esther Udvardi
Uno Theresa Ginn Kevin Kawamoto Kristie Brown
Uno Lana Berman Bruce Nelson Mary Taylor
Uno Kevin Kawamoto Nathaniel Taylor Mary Taylor
Vasco Da Gam Bruce Ballard Mike Wolfe Jessamine Campbell
Warlords of Europe Scott Weirick Mark Hom Luke Hardman
Werewolf Kari Linder Robert Combs Matt Facto
Werewolf #1 AJ Armstrong Nathaniel Taylor Ian Foutz
Werewolf #2 Esther Udvari AJ Armstrong Spencer Shuborn
Werewolf #3 Ian Foutz, Jamie Johnson, John Brown, Stephanie Kelleher
Werewolf early Eli Morton Kelsey Venuti, Heather Hardenberg Nathaniel Taylor
Who Would Win? Edward Roske Walter Wichowski
Wits and Wagers: Family Edition DEMO Stephanie Kelleher Brady Lang Heather Hardenberg
World Cup Soccer Rick Lepore Robert Neff Keith Brush
Yahtzee Free for All Stephanie Kelleher Edward Roske Mary Taylor
Zombie Dice Kari Linder John Daneshgar James Herrington
Zombie Dice Darrell Stark
Zombie Dice James Herrington Kari Cinder Kree'ah Stonecutter
Zombie Fluxx Gabriela Payne-Counts Jon Daneshgar Rocco Garcia
Collectible 1st Place 2nd Place 3rd Place
Anachronism Chris Heard Nathan Heard Erin Austin
Europe in Ruin Jonathan Brown Hoss Bennett Jason Todd
Heroclix "Battle Royale" Chris Heard Nathan Heard Brett Dedrick
Meepiles Maya Bradfield Chris Bradfield Erin Austin
Magic: the Gathering "Baby Aldrich Tourney" John Hughes Bryan Reeves Alexander Kizoe
Magic: the Gathering "Booster Draft" Eric Downing Bryan Reeves Robert Combs
Magic: the Gathering "Late Nite Magic" Alex Kinzoe Eric Johnson Jonathan Brown
Magic: the Gathering "Legacy" Jason Yang Jonathan Brown Sam Orzechowski
Magic: the Gathering "Sealed" Chris Lindung Jason Yang Alexander Kinzk
Magic: the Gathering "Standard" John Hughes Chris Lindung Jason Yang
Pirates Pocketmodel "Friday Nite Brawl" Jonathan J Brown Brandon Weiss David Murphy
Pirates Pocketmodel "Hurricane Heather" Brandon Weiss Melissa Weiss Heather Sinauskas
Pirates Pocketmodel "Monday Madness" Heather Sinaskas Melissa Weiss Lloyd Adams
Pirates Pocketmodel "Saturday Nite Fever" Lloyd Adams Brandon Weiss Heather Sinauskas
Pirates Pocketmodel Sink-N-Keep Daniel Watson Melissa Weiss Fred Carmelia
PK Cards David Murphy Jonathan Brown James Warren
Pokemon #1 Jacob Fraigun Joep Hensel Gavin Saewert
Pokemon #2 Joep Hensel Jacob Fraigun Chris Robertsen
Queen's Blade Sam Lindsey David Murphy Terri Gonzales
Star Wars Minis "Ewok Flambe" Danial Watson Rami Silverman, Andrew Stuhr
Star Wars Miniatures "Lunatic Fringe" Mel Campbell Kyle Trusino Adler Romero
Vampire: the Eternal Struggle- Constructed Tourney Darby Keeney Jeff Poole Matt Wedge
Vampire: the Eternal Struggle Mini-Qualifier Robert Scythe Robert Goudie Mike Nilsen
Vampire: the eternal Struggle- Southwest Region Qualifier Darby Keeney Matt Facto Jeff Poole
VTES Mike Courtois Fred Scott Matt Wedge
Warhammer: Invasion Denise Drew David Murphy Hoss Bennett
Warstone "50k Tournament series" Brandon Weiss Bobby Doran Lloyd Adams
Yugioh Mike Varga Chris Robinson Odin 8186
Yugioh #2 Ian Lynam Kyal Trujillo James Branwater
Video Game 1st Place 2nd Place 3rd Place
Blur Todd Schlickbernd Doug Keennon Jason DuVall
Geometry Wars Todd Schlickbernd Mike Varga Chris Robinson
Halo #1 Mike Varga Christopher Robinson AJ Armstrong
Halo #2 Todd Schlickbernd Kris Freeman Calvin Sheen
Halo #3 Kelly Mai, Todd Schlickbernd, Doug Keenan, Calvin Sheen Jeremy Callenbeck, Benjamin Hurst, Dylan Venti, Chris Kearney Christopher Robin, Vincent Fryer, Kevin Wilby, Sammy Fuller
Last-Minute Tournament: Worms Armageddon Doug Keennon Jason DuVall Todd Schlickbernd
Mario Kart Carlos Hernandez Todd Schlickbernd Joey Cornwall
Modern Warfare 2 Chris Kearney Calvin Sheen Chris Rebin
Super Smash Bros Brawl Carlos Hernandez Mike Varga Todd Schlickbernd
Super Smash Bros. Brawl #2 Carlos Hernandez Chris Kearney Kelly Mai
Super Street Fighter 4 Todd Schlickbernd Areil Levi Jason DuVall
Tatsunoko vs. Capcom Todd Schlickbernd Areil Levi Ian Lynam
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
40K RTT Best Overall: Brad Townsend Best General: Cooper Waddell Best Sportsman: Toby Walker
Fantasy RTT Best Overall: Kraig Beaver Best General: Ron Maclaughlin Best Sportsman: Jeremy Campbell
Uncharted Islands Tournament Kraig Beaver John Macomber Wade Durant
Warmachine/Hordes Mk2 Jin Sugimoto Matthew Robinson Arash Shahi
Painting 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Shawn Hendrix
Fantasy Large Shawn Hendrix Gregory Sztain Max Peters
Fantasy Single Robert Canales Wade Durant Mike Rivier
Fantasy Unit Anthony Nguyen Shawn Hendrix Max Peters
Historical/Sci Fi Large Shawn Hendrix Shawn Hendrix Anthony Nguyen
Historical/Sci Fi Single Shawn Hendrix Shawn Hendrix Gregory Sztain
Historical/Sci Fi Unit Shawn Hendrix Shawn Hendrix, Adam Hammer
Open Shawn Hendrix Max Peters
Strategikids Mason Stewart Maya Bradfield Nadia Bradfield