Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2010 Orccon Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
1856 Todd Vanderpluym Joe Gray Bill Gallagher
1861 Rails of Russia Joe Gray David Jonathan Flagg
1870 - 18XX Todd Vanderpluym Jonathan Flagg Chuck Bass
18XX Todd Vanderpluym Bill Gallagher Jonathan Flagg
18XX Classic Todd Vanderpluym Joe Gray Chuck Bass
18XX Short Slot Todd Vanderpluym Bill Gallagher Chuck Bass
25 words or less Jim Pinto, Nicole Zweifel Darrell Stark, Rob Escalante
Abstract Buffet Tim Maloney Dustin Gervais Kyle Greenwood
Acquire - Dave Woolcott Memorial Tournament Description Eric Downing Ben Tobin Cheryl Aday
Age of Empires III Richard Pothoff Charlie Kersten John Spence
Agricola Kenneth Heilfron, Trey Alsup Avery Callenback
Alhambra Robert Neff Elisa Vomoci David Terr
American Megafauna Eric Gerber Steven Turney
Apples to Apples Eric Flecher Bill Gallagher Priya Bradfield
At The Gates of Loyang DEMO
Axis and Allies Finals Al Gaines Joe McCleskey Jim Foster
Bang! Maya Bradfield Chris Bradfield Rami Silverman
Battle Cry Tommy Lepere Eric Downing George Nickolus
Battlestar Galactica
Battlestar Galactica
Battlestations!
BattleTech - Death By Maumbo Corey Blair Howard Huge
Blokus #1 Darrell Stark Peter Van Ettinger Becky McDaniel
Blokus #2 Alex Arjad Jasmine Baptist Sean Thompson
Brass Seth Jaffee Kyle Greenwood Jamie Bussio
Burn in Hell Corey Blair
Cardcassonne Nicole Zweifel Scott Pease
Carson City DEMO Daniel Grant
Cash & Guns Alex Sharp, Adam Taylor, Cody West, Shannon Gonsagowski Bob LaMavre, Krysta Fryer, Edward Roske Andrew Joyce, Kevin Kawamoto, Nathaniel Taylor
Cash & Guns LIVE Edward Roske, Vincent Fryer, Bob LaMarre Sierra West, Chris Atkins, Jonathan Kolbush Ryan Davis, Russell Berman, Chris Johnson
Caylus David Gerson Bruce Schlickbernd Jessica Escobedo
Central Pacific Rodney Holmes Larry Kratz Paul Bonday
Chaos in the Old World Rick Hassler John Perry Christina Hassler
Chez Guevara Dane Illario Sean Thompson Jason Duvall
Chicago Express Paul Bonday Darrell Stark Mike Sarsoza
Chicken Cha Cha Cha Jacob Fraigun
Coloretto Peter Van Ettinger Staphanie Rosa, Scott Samarel
Conflict of Heroes
Cosmic Encounter Scott Weireck Walter Withouse Ethan Steward
Cow Poker #1 Dean Taylor Joshua Griset Jamie Bussio
Cow Poker #2 Ronald Fraigan Tarynne Fraigan Jason Todd
Cow Poker #3 Rami Silvermann Danet Lakion Heather Suduskas
Cow Poker #4 Heather Sinauskas Rami Silverman Jason Robert
Cribbage
Dancing Eggs Priya Bradfield Rusty Howell Angie Olsen
Descent
Dominion-Seaside & Intrigue Jessica Escobedo Thomas Donnelly Damon W
Dream Factory DEMO
El Grande David Zevin Kirk Udvardi Mike Sarzosa
Elkfest Eric Flecher F. Lane Dustin Gervqis
Empire Builder Eric Verheiden Steve Jones Paul Bonday
Endeavor David Zevin Chris Johnson Stephan Lang
Erosion Eric Downing Mike Sarsosa Bruce Ballard
Euro Rails Jay Shufeldt Tim Oates Paul Bonday
Europick #1 Daniel Eppolito Winton Lemoine Shannon Beets
Factory Manager (Power Grid) David Mines Michelle Mills Trey Alsup
Family Business
Fantasy Chess Playtest Alex Sharp Ben Tobin
Finca David Zevin Darrell Stark Kirk Udvardi
FITS Jessemine Campbell Nicole Zweifel Edward Roske
For Sale Stephanie Sarsosa John Perry
Forbidden Island Playtest
Formula Motor Racing Edward Roske Eric Downing Chris Johnson
Friedrich Phillip Deutsch Andrew Schoonmaker Mike Sheeter
Galaxy Trucker David Zerin Krik Udvardi Shad Schidel
Game of Thrones Matthew S Lei Zhang Ben Roby
Greed Quest Tim Welch Kyle Greenwood Dean Taylor
Greed Quest Mason Stewart J.C. Kern Jason Duvall
Greed Quest Jason Duvall Polly Aylor
Guillotine Nick Chavez, Walter Wichowski Ian Foutz, Paris Themmen
Gulo Gulo (Young Players) Nadia Bradfield Priya Bradford Jacob Fraigun
Hansa Teutonica DEMO
Havana DEMO Tanya Aldrich Lei Zhang Bernie Escoroze
Hearts Dan O'Farrell James Thomas James Cavanaugh
Hearts - Open Game Dan O'Farrell Rachel Klenetsky Carey Klenetsky
Here I Stand Tony Zbaraschuk Corey Blair Mark Luta
History of the World Scott Cooksley Tony Zbaraschak Keith Brush
Hollywood Lives
Incan Gold Sarah Boswell Eric Downing
Ingenious Darrell Stark Ariel Levi Chris Johnson
Jamaica Bruce Padget Darrell Stark Jillian Burcar
Kingsburg Eric Downing G. Builta Grant Z
Kriegbot
Le Havre Daniel Eppolito Shannon Beets Eric Elder
Liar's Dice #1 Jeff Becker Eduardo Quiroz Kevin Kawanoto
Lifeboat Mike Sarsoza Ronald Chavez Thomas Acuna
Lord of the Fries Darrell Stark Eduardo Quiroz Nicholas Butler
Lord of the Fries #2 Charles Peck Gary Okuma Nick Chavez
Lord of the Fries #3 G Builte Mason Erin
Lord of the Fries #4 Angie Olsen Margo Padilla Mason Stewart
Lord of the Fries #5 Robert Neff Guy Builta Mary Taylor
Lords of the Sierra Madre
Lost Cities Cathy Kratz Chris Green Stephanie Kelleher
Lost Cities the Boardgame Jeff Becker Edward Roske Elisa Vomocil
March Madness Rick Lepore Steve Stewart George Nickolus
Maria Bob Woodson Andrew Schoonmaker Tom Donnelly
MEGA Dominion Daniel Eppolito Stephanie Sarzosa Peter Van Ettinger 3rd, Kirk Udvardi 4th
Megacorps DEMO
Memoir '44 Leland J Guthrie Paul Rebeles Garett Lepper
Mille Bornes Charles Peck Edward Roske Damon Watters
Monopoly Deal: The Card Game Nick Chavez Maya Zisliss Erin Austin
Munchkin Bites Sean Thompson Sierra West Sallan Griffin
Munchkin Bites Thomas Acuna Greg Smith
Munchkin Booty Danz Sean J.C.
Munchkin Cthulhu Thomas Acuna Heather Marc Ware
Munchkin Fu Sallan Griffin Thomas Acuna Tom Dunsmore
Nepal Jessica Escolsedo Eric Downing Michael Cerroncione
No Thanks Rick Baptist Bert Hunt Dustin Gervqis
Pandemic Expansion Playtest
Pandemic with Matt Leacock Chris Attains, Nick Chavez, Wolfe Edir, Chad Smith
Parenthood
Party Game Challenge Edward Roske Nikki Grillas Lana Berman
Party Game Session Jeff Becker, Seth Jaffee, Edward Roske Stephanie Kelleher, Seth Jaffee, Edward Roske Jeff Becker
Party Game Session Al Smith, Lana Berman, Ryan Davis Darrell Stark, Tim Maloney, Winton Lemoine
Party Game Session #3 Nikki Grillos, Nick Chavez, Nickolette Donohoe Sarah Mogan, Myah Zisless, Lana Berman
Party Game Session #4 Nikki Grillos Edwardo Quiroz Edward Roske
Party Game Session #5 Edward Roske Stephanie Kelleher Lana Berman
Phase 10 Jonathon Kolbush Debbie Brinkman Sarah Boswell
Pillars of the Earth
Pit Edward Roske Will Peterson Stephanie Kelleher
Poker - 5 Card Draw Dan O'Farrell Joshua Griset Alexis Armstrong
Poker - 7 Card Stud George Joyce Jr Dustin Gervais Kevin Pimenteo
Poker - Texas Hold 'Em Tarynne Fraigan Bruce Schlickbernd Danny Crouch
Power Grid Chris Johnson David Mines Jim Foster
Priests of Ra DEMO
Princes of Florence Daniel Eppolito Eric Boehm Eric Elder
Puerto Rico Bruce Schlickbernd Jessical Callenback Danny Crouch
Ra Bruce Schlickbernd Karin Kunstmann Brian Peters
Race for the Galaxy Erick Boehm Alasdair Burton Stephanie Kelleher
Race For The Galaxy - 2 Player Tournament Erick Boehm Charlie Kersten Kevin Kawamoto
Rail Game Challenges Todd Vanderpluym Jay Shafeldt Joe Gray
Railroad Tycoon Peter Van Ettinger Scott Samarel Burt Hunt
Robo Rally Stephanie Schidel James Thomas Maya Zislis
Roll Through the Ages with Matt Leacock David Zevin J.C. Kern Keith Brush
Run Wild (new Out of the Box) DEMO
Saint Petersburg Marieke Hensel Jeff Becker Eric Verhoen
San Juan Alasdair Burton William Beyermann Cameron Aronson
Sceptor of Zavandor
Scrabble Marc Spraragen Charley White Jan Martinell
Seafarers of Catan Biill Beyermann Joe Hannon Connie Mak
Settlers of Catan Avery Callenback Ariel Levi Steven Buchwald
Shadow Hunters Tim Maloney Robert Neff Tarynne Fraigan
Slide 5 #1 Mike Sarsoza Ralph Tsong Elisa Vomocil
Slide 5 #2 Ashley Charboneau Steven Buchwald Ari Levi
Small World Dave Gerson John Walls Paris
Snow Tails Kirk Udvardi Rick Baptist Abram Udarvi
Spades #1 James Cavanaugh, Kawamoto John Hughes, Jaime Estrada
Spades #2 Dustin Gervanis, Mike McGowan Jessamine Campbell, Bruce Ballard Dan O'Farrell, Krysta Fryer
Steam Kyle Greenwood David Mines David Koontz
Stone Age Jeff Becker Daniel Eppolito Elisa Vomocil
Talisman Connor Ryken-Amazon Cory Ryken-Wizard Bill Beyerman-Thief
Tasty Minstrel: Playtest Seth Jaffee Eric Fletcher Andrew Schoonmaker
Tasty Minstrel: Terra Prime and Homesteaders Walter Wichowski Grant Zweifel Jesse Escobedo
Thunderstone Kevin Pimental Eric Downing Wayne Sherman
Thurn and Taxis Chuck Bass Scott Samarel Karin Kunstmann
Tichu Finals Rusty Howell, Paris Themmer James Cavanaugh, Eric Fletcher Daniel Eppolito, Brian C
Ticket to Ride: Final Round Mychael Bueno Gerald Delker Ephraim Silverman
Tikal Jonathan Degann Eric Downing Chad Martinell
Titan Ben Tobin Bill Beyermann Cory Ryken
Tobago Bruce Schlickbernd Mike Patterson Steven Buchwald
Torres Thomas Acuna Jon Cassie
TransAmerica Tracy Ashizawa Kyle Greenwood Edward Roske
Twilight Imperium James Joe John Perry
Ubongo Edward Roske Jasmine Baptist Russell Howell
Union Pacific Paul Bonday Chris Johnson Burt Hunt
Uno #1 Bob LaMarre Nathan Morton Krysta Fryer
Uno #2 Sierra West Nick Chavez Alisa Armstrong
Uno #3 Bob LaMarre Edward Roske Tarunne Fraigun
Vasco De Game DEMO Grant Zweifel Dr Jay Christenson Mike Sarsoza
Vegas Showdown Jeff Becker Larry Kratz Seth Jaffee
Villa Paletti Sallan Griffin Jon Cassie
Werewolf #1 Miya Zisliss Nikki Grillas Jonathon Kolbush
Werewolf #3 Walter Wichowski Nathaniel Taylor Sallan Griffin
Werewolf #4 AJ Armstrong Keith Hughes Cindy Venuti
Who Would Win Edward Roske Steve Pileha Nikki Grillos
Winner's Circle Darrell Stark Stephanie Sazosa Robert Neff
Wits and Wagers Dustin Gervanis Darrell Stark Jim Pinto
World Cup Soccer Rick Lepere Darrell Stark Brken Crteay
Yahtzee Free For All Eduardo Quiroz Edward Roske, Kevin Kawamoto, Cathy Kratz
Yspahan Daniel Eppolito Eric Elder Eric Downing
Zombie Fluxx Maya Bradfield Chris Bradfield
Zooloretto Matt Grimaldi Maya Bradfield, Priya Bradfield
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
A Monstrous Assault!
Deep Space DrillerAce: Orccon 2010 Championship
Heroscape: Orccon Rumble Javier Armenta Jr George E Joyce Jr Javier Armenta
Kingdom Hearts "In-Vince-ible" Bob LaMarre Vincent Fryer Carlos Garcia
Kingdom Hearts #1 Vincent Fryer Bob LaMarre Kelly Hammon
Kingdom Hearts #2 Vincent Fryer Bob LaMarre Chris Venuti
Magic: the Gathering Booster Draft Eric Downing Gus Enger Jeff Lake
Magic: the Gathering Legacy John Brown Eric Nguyen David Koontz
Magic: the Gathering Poor Man Highlander John Brown Tanya Aldrich Hoss Bennett
Magic: the Gathering Sealed Chuck Watson Dillon Wilke Justin Nouget
Magic: the Gathering Sealed #2 Robert Combs Mike Benton Steve Sisk
Meeplies James Warren Nick Chavez John Brown
Monsterpocalypse Steve Tasker Damin Sutton Cindy Chaney
Naruto Chunin Anton Perez Daniel Collins Mike Cano
Pirates: Pocketmodel #1 Fred Carmelia John Brown Lloyd Adams
Pirates: Pocketmodel #2 Crystal Koontz John Brown Heather Sinauskas
Pirates Sink-N-Keep "Ticket to Sail" Chuck Watson, Brandon Henriksen, Lisa Adams, Crystal Koontz
Pokemon Joep Hensel
Rocketmen Lloyd Adams Thomas Farr Don Tsuchiyama
Rocketmen Tag-Team Thomas Farr & Lloyd Adams Fred Carmelia & John Brown
Star Wars Miniatures #1 Josh Garcia Jacob Garcia Angelo Chiraco
Star Wars Miniatures #2 Angelo Chiraco Mel Campbell Will Peterson
Star Wars Starship Battles Tournament Angelo Chirakd Mel Campeal Lloyd Adams
Vampire the eternal struggle "Betrayer" Dennis Lien Aaron Clark Brett McKnight
Vampire the eternal struggle "Friend of Mine" Matt Wedge Jeff Poole Brandon Henriksen
Vampire: the eternal struggle "Left for Dead" Dennis Lien Aaron Clark Jeff Colman
Warlord: Kerebrus Tournament Rami Silvermann Heather Sinausas Don Tsuchiyama
Warlord: Orccon Championship Rami Silvermann Heather Sinausas Lisa Adams
Warstone Dan Thomas Susan Adams Carlos Garcia
WWE Raw Deal Charity Event Justin Myers Eric Shapiro G. Andrew Marquez
Xtra Heart Pacific Coast Championship Bobby Doran Damon Sutton Cindy Chamey
Xtra Heart Valentine Tourney
Yugioh a team sport
Video Game 1st Place 2nd Place 3rd Place
Guitar Hero Face-Off Shane Rosser Conner Ryken Keith Hughes
Halo #1 Chris Robinson Tim Jenkins Conner Ryken
Halo #2 Jeremy Callenbeck Spencer Schalen Connor Vassallo
Halo #3 (Teams) Doug Keenan, Keith Hughes Tim Jenkins, Todd Schlickbernd Jeremy Callenbeck, Sierra West
Last-Minute Tournament! Todd Schlickbernd, Alexander Murphy, Amiligue Acuna, Jeremy Callenbeck, AJ Armstrong
Modern Warfare 2 Chris Robinson Connor Ryken Mke Carrington
Rock Band Patrick Wyrick, Trish Ladd, Ian Lynam, Robert Andrusko Sierra West, Cody West, Bob LaMavre, Krysta Fryer Gwyndolyn Burgess, Alaric Burgess, Christina Burgess, Travis
Super Smash Bros Brawl Sam Udvardi Amalique Acuna Javier Armenta Jr
Tatsunoko Vs. Capcom Anastasia Lemle Javier Armenta Jason Duvall
Xbox Arcade Showdown
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Broadside Bash 40K - Overall Steve Sisk Toby Walker
Broadside Bash 40K - Best Sportsman Anthony Florez
Broadside Bash 40K - Best Painted Toby Walker
Broadside Bash 40K - Best General Brad Townsend
Broadside Bash Fantasy - Overall Mike Mandzak Jeremy Smith
Broadside Bash Fantasy - Best Sportsman Bob Felix
Broadside Bash Fantasy - Best Painted Scott Walker
Broadside Bash Fantasy - Best General Touradj Mansouri
Broadside War of the Ring
Flames of War John Murdock, Tom Hauck Ed Forbes, Robert Forbes
Warmachine/Hordes Mk2 25pt Brawl Mike Wijenayake Paul Main Greg Sztain
Painting 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Jason Nichols
Fantasy Large Frank Vassallo Michael Morris
Fantasy Single Frank Vassallo Gabriella Payne
Fantasy Unit
Historical Large William Johnson Michael Knapp
Historical Single Sam Schrimsher William Johnson
Historical Unit Mark Nicholson Frank Vassallo Michael Johnson
Open
Science Fiction Large Jason Nichols Frank Vassallo Sam Schrimsher
Science Fiction Single Jason Nichols Frank Vassallo Bryant Luba
Science Fiction Unit Jason Nichols Cory Ryken Frank Vassallo
Strategikids Mason Stewart Maya Bradfield Nadia Bradfield