Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2011 Gamex Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
1835 William Gallaher Peter van Ettinger
1856 Peter Van Ettinger Jonathan Flagg Bill Gallagher
1861: The Railroads of the Russian Empire William Gallaher Joe Gray Jonathan Flagg
18xx (classic) Todd Van der Pluym Peter van Ettinger Jonathan Flagg
18xx (short) Todd Van der Pluym Jonathan Flagg Bill Gallagher
7 Wonders #1 Lana Berman Joshua Kaufman G Builta
7 Wonders #2 Jim Herrington Rick Baptist David Hu
7 Wonders #3 Troy Weipert David Larson Bruce Schlickbernd
Acquire - David Woolcott Memorial Tournament John Crowe Jon Cassie John Mundy
Advanced Civilization Alfonso Weilbach Joseph Oberlander Jeffery Lake
Age of Empires III Richard Potthoff Avery Callenback Matthew Smith
Agricola - Finals David Zevin/Trey Alsup Haik Grigoryan
Airlines Europe Stephen Stewart Ryan Prichard Jamie Bussio
Amun Re Benjamin Cosman Jessica Callenback Eric Elder
Apples to Apples Bill Gallagher Jennifer Sesma Madeline Sesma
Archaeology: The Card Game Bryan Reeves Larry Bucket
Arena Assault Benjamin Cosman Bryan Reeves Lucas Norpchen
Arena Assault Eric Downing Kimberly Torrill Ronald Sebastian Bermudes
Arena Assault James Baca Gina Peterson William Peterson
Ascending Empires Barndon Weiss Rick Baptist Owen Saunders
Ascending Empires #2 David Zevin Joe Elder Dean Taylor
Australian Rails Eric Verheiden Dan Shohon Paul Bonday
Axis & Allies - 30th Anniversary Edition Dearl Albright Tim Towery Dale Conhlin
Back To The Future: the card game Phillip Scopes Eric Phillips Brian Terrill
Bang! Stephen Stewart, Ramon Vinluan, Darrell Stark Ethan Stewart
Battle Cry George Nicolaus Keith Brush Rick Lepore
Battlestations - Supersized #1 Justin
Battletech: Death by Maumbo Zach Coffman Elizabeth Kearny Jason Kearney, Bryan Reeves
Blokus Daniel McDairmant Karen Star Sarah Boswell
Body Language - GSPA: 80s Night Michael Rooney Aiden Rooney Nathaniel Thompson
British Rails Eric Verhedien Colin Cane Jonathan Flagg
Buffy the Vampire Slayer #2 Kathleen Barth Esther Udvardi Marc Meany
Ca$h & Guns Live #2 Team Kittens Team Awsomeness Team Gangstas
Ca$h & Guns Live #3 XTC Sucks Kitten Terrorist Wopperbosses
Ca$h n' Guns Live #1 Team Mindcontrollers Team Blockaniacs Team Spentactulars
Can't Stop! Chris Green Keith Brush Doreen Calderon
Card Sharks - GSPA: Casino Night Jason Hernandez Matt Martin Ethan Musulin
Catch Phrase Aidan Rooney, Nathanial Thompson Michael Rooney, Sam Thompson
Caylus David Hu Avery Callenback Jon Dalesandry
Charge Large Sam Thompson Nathaniel Thompson Aiden Rooney
Chicken Cha Cha Cha Greyson Baptist John Albright
Chrononauts Joe Eder Dawn Marie Blades Dean Taylor
Citadels Al Carpenter Kathleen Barth Zachary Pitts
Cities Eric Downing Kimberly Terrill Stephanie Sarsoza
Clay-O-Rama Nathaniel Thompson Sam Thompson Aidan Rooney
Clay-O-Rama Allan Gonzalez Chris Moody Cierra Dreibelbis
Cloud 9 David Larson Darrell Stark Edward Murphey
Concentration Jeff Becker Adora Kovacevich Michael Sarsoza
Cosmic Encounter Chris Brown Derek Steele Alex Steele
Countdown Travis Scario Adam Nedeff Ethan Musulin
Crows Darrel Stark Chia-Hui Cheng Jeremy Hale
De Vulgari Eloquentia Jay Christensen Michael Sarsoza
Deck Builders 101: Puzzle Strike Renee Hammer Gary Laycraft
Dixit Ed Roske Keith Brush R Robe
Dominant Species Michael Sarsoza Darrell Stark Brad Kelleher
Dominion Sudro Brown II Renee Hammer Jeremy Lennert
Dominion - Mega Monday Jessica Callenback David Zevin Ariel Levin [4th-Eric Downing]
Doom: The Board Game Eric Gerber Matthew Smith Eric Phillips
Dream Factory Paris Themmen Darrell Stark Jon Dalsandery
Dweebies Diego Sewell Sophie Sewell Kaela Sarsoza
Empire Builder Dan Shoham Tim Oates Paul Bonday
Empire Builder Finals Eric Verheiden Paul Bonday Tim Oates
EuroRails Dan Shoham Eric Verheiden Peter van Ettinger
Eye Guess Ethan Stewart Mason Stewart Travis Schario
Fairy Tale Robert Larson Darrell Stark Jeff Becker
FITS Chris Johnson John Perry Eric Downing
Five Crowns Neil Figuracion Travis Schario
For Sale Chris Johnson Shawn Brassard John Perry
Forbidden Island Sam Thomson, Tarynne Fraigun, Ryan Wilby John Perry, Adora K., Josh Kaufman, Will Kora Ethan Musulin, Nathaniel Thompson, Aidan Rooney
Formula Motor Racing Steve Loeb Lang Berman/Barbara Mikkelson
Frag Gold Malaclypse Alyssa Freeman James
Frag Gold Klaus Scharpf Malaclypse Josh Scharpf
Frag Gold Malaclypse Alyssa Freeman David Chimienti
Frag Gold Malaclypse Alyssa Freeman
Give Me the Brain! Derek Osterholm Sallan Griffin Martin Padilla
Glory to Rome Gordon Dankberg Allan Herem
Guillotine Tamara Cope Shawn Broussard Edward Roske
Hanging Gardens David Hu Steve Loeb
Hansa Teutonica Daniel Eppolito Michael Walker Dave Gerson
Hearts #1 Dan O'Farrell Josh Nave Josh Kaufman
Hearts #2 Avner Sofer Dan O'Farrell Walter Delorrell
Hearts #3 Jonner Purinton Dan O'Farrell Kelsey Gaines
Hearts #4 Josh Kaufman Dan O'Farrell Marc Ward
High Rollers - GSPA: Casino Night Ethan Musulin Phil Scopes Elisa Vomocil
High Society Ronald Bermudes Michael Walker Scott Samarel
Hunting Party Benjamin Cosman Marc Ward Ronald Sebastian Bermudes
Incan Gold Keith Brush Eric Downing Bryan Reeves
India Rails Jonathan Flagg Paul Bonday Fred Lazzelle
Ingenious Chris Johnson Stephen Stewart Darrell Stark
Innovation Eric Elder, Winton Lemoine
Iron Dragon Dan Shahom Jim Collain Eric Venheidi
Isla Dorada Sam Waterhouse Chris Atkins Rick Baptist
Jamaica Bryan Fellows Rick Baptist Jarelle
Jeopardy! Mike Xse Renee Hammer Phil Scopes
Junta: Viva El Presidente! Demo Kirk Udvardi Jeff Schwartz David Etherton
Kings & Things Geore Nichols Richard Potthoff John Spence
Kingsburg John Crowe Eric Downing Rick Lepore
Le Havre - finals David Zevin Shannon Beets Ken Hebert
Liars Dice Edward Roske Chad Adams Elisa Vomocil
Lifeboat Eric Gerber Marc Ward Bill Roper
Lords of Vegas Brandon Ferrer Kirk Udvardi
Lost Cities Chris Boskire Keith Brush Karen Star
Lost Cities: The Board Game Bob Larson Doreen Calderon Ramon Vinulan
Luna Kirk Udvardi Neil Figuracion David Mines
Luna Demo#1 Robert Larson Fiona Luebbers Cole Luebbers
March Madness Wesley Kawado Rick Lepore
Merchant of Venus Game Bruce Nelson Martin Bowers Roderick Lee
Mondo Demo Lana Berman Joe Eder Rick Baptiss
Monopoly Deal Jaye R Erin Chavez Matt Rodney
Monopoly Deal Renee Rose-Perry Sallan Griffin Jeannette Albright
Munchkin – Players' Choice Jaye R Kris F Alyssa F
Munchkin – Players' Choice Jonathan Ruland Angel Dubon Vincent Fryer
Munchkin – Players¿ Choice Jaye R Kris F Alyssa F
Munchkin – Players¿ Choice Erin Chavez, Elspeth Golden Nick Chavez, Wesley Morrow Heather Sinauskas, Lisa Adams
Munchkin – Players¿ Choice Heather Sinauskas Beau Boyer Sallan Griffin
Munchkin – Players¿ Choice Nick Chavez Chris Allen Erin Chavez
Munchkin – Players¿ Choice Nick Chavez David Chimienti Frank Chimienti
Munchkin – Zombies Mandy Gomez Dawn Marie Blades Sophie Sewell
Munchkin – Zombies Michael Cantin Seth Halbersen David Chimienti
Munchkin Finals
Munchkin Quest Frank Chimienti Bill Ropper Sallan Griffin
Nexus Ops Eric Downing Darrell Stark G Builta
Nightfall Jeremy Hale Joe Eden Amanda Clifft
Nippon Rails Eric Verheiden Peter van Ettinger Paul Bonday
Orbit Connor Vassallo John Crowe Garehe Willson
Orbit Rocket Race 5000 Trish P Dawn Marie Dot
Password Joshua Bruce Elisa Becker
Phase 10 David Larson Elizabeth Kearney Ramon Vinulan
Phase 10 Walter Delorrell Avner Sofer Mary Taylor
PICKPOCKETS: An Ineligible Original Jennifer Smith, Stephanie Kelleher
Pillars of the Earth Darrell Stark Ed Williams Marc Spraragen
Pirate Fluxx - Looney Labs Ryan Wilby Ryan Wilby Joshua Wilby
Pirate's Cove Kirk Udvardi Alison Hutt Rick Lepore
Pit Keith Brush Edward Roske Ramon Vinluan
Poker 5 Card Draw Jim Rasfeld Eric Phillips Ron Fraigun
Poker 7 card Stud Walter Delorrell Avner Sofer Andrew Bradburn
Poker Texas Holdem Dan O'Farrell Andrew Bradburn Ron Fraigun
Portrayal (also known as Identik) Jeff Becker Edward Roske Chris
Pow Wow Elisa Vomocil Chris Vomocil John Feldman
Power Grid Bruce Schlickbernd David Hu Colin Kameoka
Press Your Luck - GSPA: 80s Night Aiden Rooney Phil Scopes Matt
Puerto Rico Darrell Stark Peter Van Ettinger Alfonso Weilbach
Puffing Billy 18xx final Todd van der Pluym Peter Van Ettinger Jonathan Flagg
Puzzle Strike: Bag of Chips 1v1 Dan Emmons Andrew Rodriguez Jim Harrington
Puzzle Strike: Bag of Chips 4 Player Dan Emmons Tao Chen Andrew Rodriguez
Pyramid Games Jack Sesma Travis Albright Sean Sesma
Qwirkle Andrew Knaack, Edward Roske Tiffany Nguyen
Race for the Galaxy David Hu David Gerson Nat Chesey
Race for the Galaxy Elisa Vomocil Shannon Beets Jeff Becker
Rail Baron Steve Loeb Paul Bonday
Railways of the Western US Steve Loeb Scott Samarel Wesley Kawato
Railways of the World (Railroad Tycoon) Scott Samarel Steve Loeb Bootsie Brenner
Revolution Peter Van Ettinger William Peterson Micahel Shupe
Revolution Adrianne Bly William Peterson Nat Chesy
Revolution Alex Steele Derek Steele Chris Brown
Revolution Brad Keller David Baca James Freeman
Revolution Brian Alvarado Paris Themman
Revolution Eric Downing Neil Figuracion Michael Dunbar
Revolution Gordon Dankberg Robert Chavez Nat Chesy
Revolution Finals
Risk Avner Sofer Walter DeLorrell Shar Sofer
Runewars John Perry Marty Watrous Gary Okuma
Scrabble Matt Wanner Renee Rose-Perry Michael Rooney
Secret of Monte Cristo Demo Mark Hom Alex Denizcarza Jacob
Settlers of America Trails to Rails Todd Van der Pluym Tracy Ashizawa Steve Loeb
Settlers of Catan NACC Finals Eric Millegan Daniel Eppolito Shaun Healy
Settlers of Catan NACC Qualifier Friday Al Carpenter Kelly Adams Michael Rooney
Settlers of Catan NACC Qualifier Saturday Shane Sauby Chris Buskie FrankGimienti
Shadow Hunters #1 Michael Walker Chris Atkins
Shogun Steve Cuneo Brett Miller Dan Whitley
Shootin' Ladders: Frag Fest Ryan Prichard Arthur O'Dwyer Renee Hammer
Sid Meier's Civilization The Board Game John Perry David Ho
Simon Sez, with Bill Chott Kaela Sarsoza Melvin Fitzgerald Cambria Baptist
SJG - "Potpourri of the Damned" Mr Steele Brian Caleb
Small World Matthew Smith Shane Sauby Donald Vermeulen
Small World Expanded Jodie Sewell Patrick Sewell Sophie Sewell
Snatch-It Tim Connolly Bill Gallagher
Sol Eric Downing Kirk Udvardi
Spades #1 Ron Fraigun, Tarynne Fraigun Dan O'Farrell, Robert Combs
Spades #2 Josh Kaufman Dan O'Farrell Kelsey Gaines
Spades #3 Walter Delorrell, Dan O'Farrell Tarynne Fraigun, Ron Fraigun
Star Trek Scene-it? Dawn Marie Micahel Amber
Steam Steve Loeb Paul Bonday Brad Keller
Stomple Jaye R Chad Adams Andrea Phillips
Stomple T L David Hu Alasdair B
Stone Age Jeff Becker Bruce Schlickbernd Nat Chesey
StreetCar Fred Carmelia Tracy Ashizawa
Sumo Ham Slam Kaela Sarsoza Greyson Cambria
Super Mario Yahtzee Phil Scopes Ramon Vinluan David Larson
Super Password - GSPA: 80s Night Walter deLowell III Robert Larson Keith Brush, Andrew Knaack
Survive: Escape From Atlantis Demo Adora Kovacevich Brandon George
Tales of the Arabian Nights Demo Dean Taylor Caleb Weidert Joseph Kim
Talisman Ryan Higa - Vampiress Chip Krolik - Valkyrie Leonard Lopez - Assassin
Talk About Jason Hernandez Ethan Musulin
Temptation: The New Sale of the Century Adam Nedeff Travis Schario Ramon Vinulan
The Joker's Wild - GSPA: Casino Night Ramon Vinulan Adam Neff Rob Larson
The Price is Right - GSPA Edward Roske
The Price is Right (Box Game Edition) Phil Scopes Amber Lodge
The Princes of Florence David Gerson Alfonso Weilbach Karen Star
The Stars Are Right Benjamin Cosman Martin Padilla
The Stars Are Right Martin Padilla Lloyd Adams G Builta
THE TIME BOMB: An Ineligible Original Brandon Millman Jen Smith Ian Christian Schor
The Who? What? Where? Game Ethan Musulin Jason Hernandez Travis Schario
Thunderstone Shard Quest Derek Steele Alex Steele Chris Brown
Tichu Finals Stephanie Kelleher, Joe Rickard Andrew Knaack, Tiffany Nguyen Richard Heller, Melissa LaFace
Ticket to Ride Card Game Jeannette Albright Marieke Hensel Tommy Lepore
Ticket to Ride Europe Kenneth Heilfron Minna Leigh Shelly Longoria
Ticket to Ride Europe 1912 Kenneth Helform Francis Bradford Mike Sesma
Ticket to Ride Finals Kenneth Heilfron Jaye R
Ticket to Ride Marklin Jaye R Jeannette Albright Steve Loeb
Ticket to Ride Nordic Karen Star Roderick Lee
Ticket to Ride Series 201 Nick Bayuga
Ticket to Ride Swiss #1 Ken Hebert Kenneth Heilfron Eric Phillips
Ticket to Ride Swiss #2 Paul Bonday Karen Star Dan Shoham
Ticket to Ride USA #1 Darrell Stark Jamy Li Chris Johnson
Ticket to Ride USA #2 Terry Newton Marc Ward Darrell Stark
Ticket to Ride USA 1910 Tamara Cape Todd Fan der Pluym Samantha Waterhouse
Tigris and Euphrates Darrell Stark Eric Downing Ben Jones
Time's Up! Jeff Becker, Lana Berman S Kellehar, Chris Griggs, J. Callenbach E Roske, A Becker, D Eppolito
Titan John Crowe Richard Potthoff Alasdair Burton
Transamerica #1 Francis Bedford Eric Verheiden Jaye R
Transamerica #2 Jaye R Pearl Brinkley Jamie Bussio
Transamerica Vexation Jaye R Jessica Callenback Alisdair Burton
TransEuropa Tommy Lepore Stephen Stewart/Jaye R
Trollhalla Demo Brian Terrill Kimberly Terrill
Twilight Imperium 3rd Ed. Jon Wagner
Twister Esther Uduardi Melvin Fitzgerald Gwendolyn Burgess
Twister Yoga Stephanie Sarsosa Esther Udvardi Neil Figuracion
Twister Yoga - Sunday E Uduardi, J Baptist, S Sarsoza, N Figoracian S Uduardi, A Knaap, Tiffany, Allison
Ubongo Chris Johnson Jasmine Baptist Marc Sparagan
Union Pacific Eric Verheiden Roderick Lee Pearl Brinkley
Uno Elizabeth Kearney Danielle Pressler Chris Allen
Uno Leonard Lopez Nathaniel Taylor Marc Ward
Uno Nathaniel Taylor Chris Allen Ciaran Hensel
Uno Nathaniel Taylor Sallan Griffin Mary Taylor
Utopia Kimberly Terrill Edward Murphy Rick Baptist
Warzone Logan
Werewolf: Miller's Hollow Karen Starr Kevin Christopher Robin
Werewolf: Miller's Hollow Sean Brunton Marieke Hensel Aaron Oberlander
Werewolf: Miller's Hollow Stanley Cascone Andrea Phillips Ian Foutz
Werewolf: Ultimate Ben Jones Jeremy Hale Lana Berman
Werewolf: Ultimate Jeff Becker Ben Johnson Chris Griggs
Wheel of Fortune: Deluxe Edition Mandy Gomez Kelly Adams Jay Gomez
Who Would Win? Marieke Hensel Michael Anderson Chris Green
Wits and Wagers Ramon Vinulan David Larson Raymond Turner
Wizard's Quest Jonathan Pulos Dean Taylor John Crow
Words of Wisdom Benjamin Cosman David Ellis Stephen J Barr
Words of Wisdom Francis Dacra Shawn
Words of Wisdom Renee Hammer Renee Rose Perry
Yahtzee Free for All Stephanie Kelleher Samantha Waterhouse Chris Atkins
Yahtzee Free for All - Andrean Phillips Jaye R Jason Bennett
Yspahan Shannon Beets Eric Downing Robert Larson
ZENDO (Pyramid Game) Andrew K John H Joseph Kim
Zombie High School Kirk Udvardi Adora Kovacevich William Kovacevich
Zooloretto - Eurogames John Crowe Karla Freeman Janie Bussio
Video & Computer Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Dance Central #1 Matt Ecklund Robert Charboneau Lisa Adams
Dance Central #2 Nicholas Fascitelli, Joshua Camantique Sam Uduardi, Esther Uduardi Neil Figuracion, Tiffany Burnes
Dawn of War 2 Michael Leung Connor Terrill Chris Cummins
Halo #1 REACH Kelly Mai Angel Dubon A J Armstrong
Halo #2 (Teams) Christopher Robinson, Roice Abando Kelly Mai, Sam Udvardi
Halo #3 Grifball T Schlickbernd, K Mai, C Sheen, S Udvardi P Camantigue, J Camantigue, AJ Armstrong, S Cascone
Mario Kart Josh Camantigue Paul Camantigue Matt Cuneo
Marvel vs. Capcom 3 Seyhak Vy Dee Chu Todd Schlickbernd
Mortal Kombat Ariel Levi Roice Abando Matt Van Horn
Starcraft 2 Michael Leung Gavin Terrill Chris Robinson
Super Smash Bros Brawl Vincent Foyer Angel Dubon Nick Fascitelli
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Robert Nakamura
Fantasy Large Steve Petrey Justin Clouter Solomon Chang
Fantasy Single Robert Nakamura Frank Vassallo Brian Reid
Fantasy Unit Robert Nakamura Christopher Kearney Brian Reid
Historical Single Robert Nakamura Frank Vassallo
Historical Unit Robert Nakamura
Open Robert Nakamura Christopher Kearney Michael Morris
Sci Fi Large Robert Nakamura Justin Clouter
Sci Fi Single Frank Vassallo
Sci Fi Unit Christopher Kearney Robert Nakamura
Strategikids Connor Vassallo Courtney Dreibelbis Cierra Dreibelbis
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Arcane Legions League Ben Nelson Emerald Ivy Robert Charboneau
Ascension: Chronicle of the Godslayer Candice Lehman Heather Sinauska
Ascension: Chronicle of the Godslayer Fred Carmelia Nick Chavez Candice Lehman
Clout Melissa Weiss Owen Saunders Jon Cassie
Dragon Dice "36 pt. constructed" Anthony Barrett Robert Mammana Edward Ramirez
Dragon Dice "Sealed Starter" Anthony Barrett Victor Bugg James Higa
Highlander 2E Constructed Victor Bugg Geoff Coleman
Highlander SW Regional Lean & Mean Geoff Coleman Victor Bugg Lexx Smorey
Kingdom Hearts "Bob and the Deadly Hollows" Vincent Fryer Kelvin Smith Bob LaMarre
M:tG Sealed Deck Ben Cosman Nick Bayuga Vincent Fryer
M:tG Mini Master Benjamin Cosman Vincent Fryer
M:tG Pauper De Chu Seyhak Uy Nick Chavez
M:tG Swiss Booster Draft Jason Yang De Chu Keith Nelson
Meepile Madness Brian Symington Melissa Weiss
Meepiles Scott Hunter Bob Mesrop Melissa Weiss
Pirates Pocketmodel "Bermuda Triangle" Brandon Weiss Jon Brown Frank Perkins
Pirates Pocketmodel "Davy Jones Locker" Jon Brown Bryan Reeves Brandon Weiss
Pirates Pocketmodel "Pirate Latitudes" Heather Sinauskas Jon Brown Melissa Weiss
Pirates Sink-N-Keep Fred Carmelia, Brandon Weiss, Jon Brown Elizabeth Kearney, Melissa Weiss, Heather Sinaukas
Pokemon Joep Hensel Ciaran Hensel Miles Glauser
Pokemon #2 Joep Hensel Ciaran Hensel Tyler Weipert
Star Wars Minis "Knight of the Old Republic" Mell Campbell Angelo Chiriaco
The Spoils Robert Johnson Roy Baker
V:TES "Gift Of Sleep" Aaron Clark Jeff Lake
V:TES "Sleep Unseen" Aaron Clark Fred Scott
V:TES "Southwest Region Quaifier" Robert Scythe Darby Keene Matt Wedge
V:TES "Truth of a Thousand Lies" Robert Scythe Aaron Clark Mike Zajac
Yugioh! Stephen Novak Robert Charboneau Adam Warden
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Flames of War Chris Mazourek Don Tseng Christian Sorensen
Mailifaux Megan Edwards Mark Hom Joe Fry
Uncharted Seas Kraig Beaver Wade Durant John Macomber
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
RPG Slot 1 Jeff Perderson Ben Lakner Nic Neidenbach