Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2011 Orccon Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
1835 Todd Vanderpluym Bill Gallagher Joe Gray
1856 Todd Vanderpluym Peter Van Ettinger Jonathan Flagg
1861 Jonathan Flagg Todd Van der Pluym Chuck Bass
1870 Peter VanEttinger Todd Van der Pluym Chuck Bass
18xx (classic) Peter VanEttinger Todd Van der Pluym Jevon Heath
18xx (short) Todd Vanderpluym Jonathan Flagg Bob Civermore
1960: The Making of the President Roderick Lee Patrick Wyrick  
7 Wonders Stephanie Kelleher Shane Sauby Paul Ang
Abducted By Aliens Malaclypse Potato Pie  
Acquire - David Woolcott Memorial Robert Larson Jonner Purinton Eric Verheiden
Ad Astra Kirk Uduardi Chris Buskirk J. C. Kern
Ad Astra - Ad Astra Shawn Ransom Amanda Clift Alexander Elstein
Advanced Civilization Jeff Lake Ben Cosman JC Kern
Age of Empires III Paul Ang John Spence Ron Roland
Agricola: Final Round David Hu Trey Alsup Kyle Green
Amun Re David Zenh Jim Cavenaugh Brian Peters
Ascension: Chronicle of the Godslayer Josh Singer Seth Jaffee Chuck Watson
Axis & Allies Chas McHaffie Jay Spowart  
Bang! Sean De Moura F Lane Jaime Deyer
Battle Cry Rick Lepore Erick Downing Ben Poteet
Battlestar Galactica Human Team    
Battlestar Galactica Cylon Team    
BattleTech — Death By Maumbo!?! Stuart Anderson Robert Fulton G. K.Chesterton
Blokus s Tracy Ashizawa Darrell Stark Eric Fletcher
Blue Moon City Bruce Schlickbernd G. Builta Darrell Stark
Bohnanza Scott Samarel J R Tony Brown
Bruno's Challenge Tourn Awards Amanda Clift Taralyn Frasqueri-Maeri John Perry
Buffy the Vampire Slayer Frank Perkins Andrea Phiilips Allan Gonzalez
Burn in Hell - At the Witching Hour! Emilio J Segura Jarek Smith Alex Valpiuca
Cargo Noir DEMO Shane Sauby Daniel McDairmant Todd Hatfield
Cargo Noir DEMO Jasmine Baptist Guy Builta Muriel Bass
Cargo Noir DEMO Jeremy Hale Dan Rubenfield Rick Lepore
Cartagena Tim Dailey Keith Brush Jaye R
Cash & Guns Live Purple Group & that guy DOA Domination
Castle Ravenloft Sudro Brown, John Perry, Alex Arjad, Andrew Doggett    
Caylus Dan Crouch Winton Lemoine, Eric Boehm  
Chicken Cha Cha Cha Greyson Baptist Cambria Baptist Kaela Sarsoza
Chrononauts Darnell Colman, Murial Bass Kimberly Terrill, Alex Murphy  
Citadels Zachary Pitts Ben Roby Kathleen Barth
Citadels Amanda Clift, Sallan Griffin Keith Brush, John Perry Darryl Frame, Leland Pike
Citadels - Citadels Brady Lang Ben Jones Sallan Griffin, Joe Eder
Colosseum David Mines Jon Cassie Cameron Patterson
Cosmic Encounter Richard Potthoff John Spence  
Cribbage Schell Morton Sallen Griffin  
Cutthroat Caverns Ethan Steward Mason Stewart Brian Terrill
Dancing Eggs Laura Fitzgerald, Melvin Fitzgerald Cambria Baptist, Greyson Baptist, Kaela Sarsoza  
Dice Town Heather Hughes Ian DeMoura Robert Neff
Diplomacy for Beginners Nick Adams-Cohen Matt Elstein Lina Takase
Dominion Jeff Becker G Builta Joshua Morse
Dominion - MEGA MONDAY David Hu John Perry William Beyerman (3rd), Daniel Eppolito (4th)
Dragon's Gold Eric Downing Mike Sarsoza Rick Baptist
Dream Factory Stephanie Kelleher Tracy Ashizawa Darrell Stark
Dungeon Lords Eric Boehm Ben Leach Avery Callenback
Dweebies Kaela Sarsoza Tyler Weipert  
Earth Reborn Frank Bustamante Christen Price Collin Smith
Eco Fluxx Jeannette Albright Shaun Healy John Perry
Empire Builder Paul Bonday Bill Beyerman Tim Daley
Empire Builder International Eric Verheiden Paul Bonday Jeff Schwartz
Endeavor Ryan Gan Trey Julander Darrell Stark
Euro Games 101: Le Havre Jeremy Clift Matt Schoonmaker Geats Anna Burgess
Euro Games 101: Ra Chris Venuti TL Evasqueri Gary Okuma
Eurorails Paul Bonday Eric Verheiden James Thomas
Federation Commander Rick Preston Russell Dobbins Eric Phillips
Federation Commander Eric Phillips Jim Cavenaugh  
Felix - the Cat in the Sack Jaye R Adrian Hodge Michael Sarsoza
Fist of Dragon Stones John Cuneo    
For Sale David Larson Ivan DeMoura Winton Lemoine
Formula Motor Racing Lana Berman Vanessa Roske Jared Patterson
Frag James E Skelcher Russell Dobbins John Stephenson
Frag Anna Peay Terlan Peay Nathan DeMoura
Frag Allan Gonzalez Chris Moody Mike Han
Fresco Bruce Ballard Stephanie Sarsoza Francis Bradford
Galaxy Trucker Robert Neff David Zevin Kirk Udvardi
Game Show Play Along Sara Boswell, Ashley Boswell, Keith Brush Stephanie Kelleher, Jason Bennett, Edward Roske Elisa Vomicil, Lana Berman, Brady Lang
Game Show Play Along Brian Yu Stephanie Kelleher  
Game Show Play Along Stephanie Kelleher Robert Larson Ashley Boswell
Game Show Play Along Jeff Becker Ramon Vinluam Stephanie Kelleher, Elisa Vomocil
Game Show Play Along: Press Your Luck Mary Taylor Nancy Nesbitt Amber Lodge, Sarah Taylor
Glory to Rome Stephen Stewart Brian Peters Andrew Leigh
Goa David Zevin Kyle Greenwood Jeff Becker
Great Wall of China Darrell Stark Mike Sarsoza  
GreedQuest Martin Padilla Kyle Lucas Jim L
Guillotine Jeff Becker Shelly Longoria Tracy Ashizawa
Hanging Gardens David Zevin Robert Neff Mike Patterson
Hansa Teutonica David Zevin Robert Neff Daniel Eppolito
Hansa Teutonica David Zevin Robert Neff Daniel Eppolito
Hearts #1 Dan O'Farrell Brian Peters Bruce Ballard
Hearts #2 Andrew Cohen Kelsey Gaines Dan O'Farrell
Hearts #3 Jonner Purinton Tarynne Fraigan Katie Gonzalez
Hey! That's my Fish! Laura Fitzgerald Melvin Fitzgerald, Greyson Kaela Carsoza, Cambria
Hokkaido Kyle Edwards    
Incan Gold Bruno Faidutti Emilio Sogura Eric Downing
Incan Gold / Diamant Muriel Bass Eric Downing Heather Hughes
Ingenious Challenges: Cards Ashley Boswell Sarah Boswell Tracy Ashizawa
Ingenious Challenges: Dice Eric Downing Stephanie Sarsoza Michael Sarsoza
Ingenious Challenges: Tiles Vanessa Roske Taylor Peay Edward Roske
Ingenious s Chris Johnson Stephen Stewart Darrell Stark
Innovation Daniel Eppolito Benjamin Leach Kyle Edwards
Iron Dragon Eric Verheiden Peter Van Ettinger Paul Bonday
Isla Dorada Tarlyn Frasqueri-Moleri John Perry Clint Corley
Kings & Things Eric Foster John Spence Eric Gerber
Kingsburg Bruce Schlickbernd Allan Herem Richard Potthoff
Le Havre - finals Danny Crouch William Beyerman Jim Herrington
Leaping Lemmings Christopher Moody Jon York Mike Kelly
Lexio Ronald Fraigan Jeannette Albright Stephanie Sarsoza
Lifeboat - Lifeboat 3rd Edition Brian Simmington Alex Arjad  
Lords of Vegas Ben Mack Mason Stewart Stephen Steward
Lunar Rails/Martian Rails Eric Verheiden Tim Oates Paul Bonday
Macao Eric Downing Mariaeke Hensel Brad Parker
Medici Elisa Vomicil John Stephenson Stanton Peay
Merchants and Marauders DEMO John Spencer G. Jay Christensen Mike Randle
Merchants of Venus J.C. Kern James Thomas Bradley Hendricks
Modern Art Nancy Nesbitt Brian Cuikla Manual Bass
Monopoly Deal #1 Vanessa Roske Jaye R JR Bob LaMarre
Monopoly Deal #2 Nick Chavez Lisa Adams Erin Chavez
Munchkin Cthulhu Potato Pie Malaclypse Kris F
Munchkin Cthulhu Erin Chavez Nick Chavez Heather Sinauskas
Munchkin Quest Brian Cwikla Taylor Peay  
Munchkin Quest Shawn Ransom Joseph Kim Amanda Clifft
Municipium Michael Randle Allan Gonzalez Andrew Doggett
Mystery Express Mike Patterson Kevin Clifft Cameron Patterson
Mystery of the Abbey Amanda Clift Kevin Clifft Jeremy Clift
Nexus Ops Brad Parker Eric Downing Darrell Stark
Orbit Rocket race 5000 Bruno Faidutti Nicholas Butler Jeremy Hale
Orbit Rocket race 5000 Jasmine Baptist Sarah Mosely Ronald Bermudes
Pandemic Victor Ippolito, Belle Ippolito    
Party Game Challenge: Time's Up! #3 John Heath, Jeannette Albright, Jeremy Hale Cynthia Gan, Dearl Albright, Robert McCall Ryan Gan, Heather Hughes, Nancy Nesbitt
Party Game Challenge: Trivial Pursuit Bet You Know It Jeff Becker Rick Lepore Edward Roske
Party Game Challenge: Liar's Dice Terran Peay Anna Peay Brady Lang
Party Game Challenge: Time's Up! #1 Roderick Lee, Eric Fletcher, Ben Ziek, Stanton Peay Travis Schario, Matt Martin, Adam Nedeff Susan Peay, Jared Patterson, Sam Peay
Party Games Challenge: Apples to Apples Jevon Heath Patricia Gold Bill Gallagher
Party Games Challenge: Dixit E. Roske, D. Stark, R. Neff Vanessa Roske, JR Lana Berman
Party Games Challenge: Trivial Pursuit Bet You Know It Edward Roske Walter Wichowski Brian Symington
Party Games Challenge: Word on the Street Vanessa Roske, Ben Ziek, Michael Rooney, Aidan Rooney, Sam Thompson Renee Hammer, Walter Wichowski, Ed Quiroz, Nathaniel Thompson  
Party Games Challenge: Ca$h & Guns Live Mr Forts Enemy or the Cinanenami Aqua Team Hunger Force
Party Games Challenge: Ca$h & Guns Live Vanessa Roske, Taylor Peay, Mitch Cipriano Eli Morton, Andreas Schwarz, Travis Albright Connor Terrill, Reilly Hughes, Adam Taylor
Party Games Challenge: Pow Wow Vanssa Roske Kyle Lucas Lana Berman
Pez Sarah Boswell Ashley Boswell Scott Dunnington
Phase 10 #1 Krysta Fryer Jaye R JR Mary Taylor
Phase 10 #2 Robert Larson Elizabeth Kearney  
Pictureka: Flipper game Melvin Fitzgerald, Laura Fitzgerald Mark Sandey Leah Peay
Pirate Fluxx - Fluxx John Cruz Shawn Brassard John Grisset
Pit Anna Peay Edward Roske Eduardo Quiroz
Play with Bruno Faidutti Mike Sarsoza Stephanie Sarsoza Collin Smith
Play with Bruno Faidutti Russell Berman Eric Boyd Kimberly Terrill
Play with Bruno Faidutti Brody Lang    
Poker 5-card Draw Katie Gonzalez Ron Fraigun Traynne Fraigun
Poker 7-card Stud Ron Fraigun Gerald Delker Tim Maag
Poker No Limit Texas Holdem Ron Fraigun Gerald Delker Walter Wichowski
Power Grid Shane Sauby David Hu Chris Johnson
Power Grid: Factory Manager Stanton Peay Shane Sauby Chad Smith
Puerto Rico - Puerto Rico David Hu Nat Chesy Crystal Kaba
Puzzle Strike Stephanie Sarsoza Brandon Ferrer Dean Taylor
Qwirkle s Nick Chavez Troy Zimmermann Erin Chavez
Qwirkle s Mary Taylor Taylor Peay Leah Peay
Ra Andreas Pluchar Scott Samarael Winton Lemoine
Race for the Galaxy Eric Fletcher Benjamin Leach Jeff Becker
Race for the Galaxy: 2-player Chris Johnson Elisa Vomocil Daniel Eppolito
Rat a Tat Cat Kaela Sarsoza Cambria Baptist Melvin Fitzgerald
Rattus Connor Ryken Alasdair Burton Brian Murray
Revolution! Eric Downing G Builta Ed Murphy
Revolution! Guy Yamato Jeremy Hale Chia-hui Cheng
Revolution! - Revolution! Terran Peay David Mines Anna Peay
Ring-O Flamingo Mark Sandey Kaela Sarsoza  
Robo Rally James Thomas Brad Hendricks Dean Taylor
Roll Through the Ages Eric Downing Jarred Patterson Esther Udvardi
Rune Wars Steve Hatt Joseph Kim  
Saint Petersburg Bruce Schlickbernd Cheryl Aday Robert Livermore
San Juan Alasdair Burton Bryan Symmington Pearl Albright
Scotland Yard Kyle Edwards Jason Bennett Nathan DeMoura
Scripts and Scribes Chris Johnson Eric Downing Jevon Heath
Setters of Catan Ben Mack Ben Jones Jessica Callenbach
Sharp Shooters Jaye R    
Shogun Andrew Leigh Ryan Pritchard  
Sid Meier's Civilization The Board Game Ethan Stewart Todd Hatfield  
Small World Michael Massoudi Jamie Dyer Chris Moody
Space Hulk: Death Angel Emilio J Segura Chris Hoods Steve Isaak
Space Hulk: Death Angel Dan Rubengold James Thomas  
Spades #1 Anna Peay, Dan O'Farrell Tarynn Fraigun, Kelsey Gaines  
Spades #2 (cutthroat) Dan O'Farrell Kelsey Gaines Andrew Cohen
Spades #3 Dan O'Farrell Tim Towery  
Stone Age Bruce Schlickbernd Jeff Becker  
Sumo Ham Slam Sam Thompson Cambria Baptist  
Super Price is Right Renee Rose-Perry Stephanie Kelleher Leah Peay
Tales of the Arabian Nights Jaffet Chacon Dean Taylor  
Tales of the Arabian Nights Jon Cassie Caleb Weidert Jim Herrington
Talisman Scott Tiveron Connor Ryken Alasdair Burton
The Princes of Florence Shannon Beets Bruce Schlickbernd Eric Boehn
Through the Ages David Hu Avery Callenbach Jessica Callenbach
Through the Desert G. Builta Michael Parra Tracy Ashizawa
Thunderstone G. Builta Eric Downing Daryl Frame
Tichu Finals Cameron Patterson, Steve Isaak Kevin Kurdiger, David Miller  
Ticket to Ride Shawn Ransom Jaye R JR Jim Wilson
Ticket to Ride: Europe Robert McCall Dearl Albright Jaye R
Tigris and Euphrates Darrell Stark Roderick Lee  
Tikal II David Zevin Bruce Schlickbernd David Mines
Titan Alasdair Burton Richard Potthoff James Skelcher
Titans of Industry Seth Jaffee Russell Berman Benji Hamilton
Tobago Marc Gilutin Chris Green Brian Cwikla
Transamerica Brian Symington Bob West Kathleen Barth
Twight Imperium III Jon Wagner Richard Heller Matt Smith
Twilight Imperium, 3rd Ed, Shattered Suns Treg Julander Bradley Hendricks Allan Heren
Twilight Struggle Eric Fletcher Darrell Stark  
Twister Jeremy Hale Ben Rae Sam Peay
Union Pacific Robert Larson Ramon Vinluam Jonathan Mabe
Uno #1 Sierra West Leah Peay Chris Robinson
Uno #2 Bob LaMarre Joshua Griset Krysta Fryer
Uno #3 Jaye R JR Bob LaMarre Rob Charboneau
Vegas Showdown Stanton Peay Susan Peay Roderick Lee
Vikings Eric Downing David Zevin Jon Cassie
Warzone Julio/Scott Leo/Josh  
Werewolf #1 Robert Combs Chia-Hui Cheng John Cheng
Werewolf #2 Robert Combs Alex Stukalov Andreas Schwarz
Werewolf #4 Ben Poteet Jarred Morton Walter Wichowski
Who Would Win? - Who Would Win? Chris Green Anna Peay  
Wizard's Quest Eric Downing Susan Peay John Spence
World Cup Soccer Tim Porter Rick Lepore Robert Neff
Yahtzee Free for All Edward Roske Bob LaMarre Charlie White
Zooloretto Jeff Becker Bryan Symmington Rachael Mead
Costume Contest Kathleen Barth Chris Griggs Vlad M
Computer 1st Place 2nd Place 3rd Place
Black Ops FFA Aaron Kellogg Caleb Kellogg  
Black Ops Fireteams Caleb Kellog, Aaron Kellog David Larson, Shawn Brassard  
Bomberman Todd Schlickbernd Kally Mai David Larson
Dance Central Mats Ecklund Sam Udvardi Lisa Adams
Halo #1 Colby Tibbet Kelly Mai Christopher Robinson
Halo #2 (Teams) Colby Tibbet, Michael Massareli Todd Schlickbernd, Kelli Mai Kelley Hughes, Dave Gonzalez
Halo #3 Todd Schlickbernd, Kelly Mai, Doug Keenon, V. Fryer Reilly Hughes, Bevex S, Corey, David  
Mario Kart Bailey Saathoff Matt Caneo Corey Gonzalez
Marvel vs. Capcom 3 Kyle Fujita Todd Schlickbernd Ariel Levi
Starcraft 2 Michael Leung Luke Hardman Christopher Robinson
Super Smash Bros Brawl Todd Schlickbernd Shawn Brassard Mats Ecklund
Collectible 1st Place 2nd Place 3rd Place
Arcane Legions Jon Brown David Murphy Paul Smith
Heroclix "Battle Royale" Chris Cummings
Corporate Espionage Jeremy Hale Jason Todd Amanda Abelove
Heroclix "Royale Rumble" Tyler Lowe
Heroscape Kaylee Thuman Chase Thuman Charlotte Doran
Kingdom Hearts "The Vince Network" Bob LeMarre Vince Fryer Joep Hensel
Meepile Madness Charlotte Doran Nick Cjavez Melissa Weiss
Naruto Chunin Charity Event Bryan Samuel Andy Rosalles Juan Romero
Orccon Magic Championships Guillermo Mercado Jaime Estrada Phillip Chute..... 4th place Eric Downing
Pirates Pocketmodel "Cutthroat Island" Lloyd Adams Heather Sinauskas Fred Carmelia
Pirates Pocketmodel "Gilligan's Island" Chuck Watson Brandon Weiss Lloyd Adams
Pirates Pocketmodel "Sea of Destruction" Melissa Weiss Heather Sinauskas Brandon Weiss
Pirates sink-n-keep Chuck Watson, Lloyd Adams, Fred Carmelia, Brandon Weiss Heather Sinauskas, John Brown, Melissa Weiss  
Pokemon #1 Ciaran Hensel Joep Hensel Se3an Solrol
Pokemon #2 Tyler Weipert Joep Hensel Sokol Sean
Star wars minis "Destiny of the Force" Mel Campbell Kyle Trujillo Connor Mowatt
Vampire the eternal struggle "Peace Treaty" Cameron Goudie Jeff Lake Robert Scythe
Vampire: the eternal struggle "Anarchist Uprising" Mike Courtois Mike Zajac Jeff Poole
Vampire: the eternal struggle "Legacy of Pander" Cameron Coudie Michael Summers Mike Courtois
Vampire: the eternal struggle "Regaining the Upper Hand" Aaron Clark Cory Ryken Shane Taylor
Warlord "Singles" Rami Silverman Lloyd Adams Heather Sinauskas
World of Warcraft CCG Tournament Pablo Shin Shane Essary Thomas Farr
Yugioh! #1 Adam Taylor Robert Charboneau David Murphy
Yugioh! #2 Asam Taylor Matt Cunea John Cunea
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Mali Faux Tournament Gerg Mazourek Jennifer Bagosy Chris Mazourek
Warhammer Ancient Battles Tony Rodgers Adam Hammer Pat Kowlinger
Warmachine/Hordes Grant Collier William Fretze Nathan Breen
Warmachine/Hordes John Liao Arash Shahi Grant Collier
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Caleb Kellogg    
Fantasy Large Jason Nichols Chris Mazourek  
Fantasy Single Caleb Kellogg Katie Gonzalez Brian Reid
Fantasy Unit Robert Nakamura Jason Nichols Tim Kennon
Historical Large Tim Keennon Brian Reid  
Historical Single Chris Mazourek    
Historical Unit Robert Nakamura Tim Keenan Frank Vassallo
Open Steve Petry Brian Reid  
Sci Fi Large Jason Nichols Caleb Kellogg Frank Vassallo
Sci Fi Single Robert Nakamura Caleb Kellogg Frank Vassallo
Sci Fi Unit Jason Nichols Robert Nakumura Brian Reid
Strategikids Tyler Weidert Connor Vassallo Evan Raley
Fan Favorite Robert Nakamura    
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
RPG Slot 1 Jeff Perderson Ben Lakner Nic Neidenbach
RPG Slot 2 Tom Cummings Sam Carter Simon Break
RPG Slot 3 Michael Anderson Nicholas Halsey Jim Cavenaugh
RPG Slot 4 Casey Conner Chris Paul Brandon Davey
RPG Slot 5 Sayler Van Merlin Mark Shocklee Morgan Ellis
RPG Slot 6 Laura Bishop Eric Boyd Nicholas Halsef
Happy Jack's Podcast Josh LeFebvre Maire Rourke  
RPGA 1st Place 2nd Place 3rd Place
RPGA Slot 1 David Argali Ben Adams Norman Thallheiner
RPGA Slot 2 Ariel Tan Todd Chard Ryan Cannon
RPGA Slot 3 Daniel Cork Jason Davis Mike Rizzo
RPGA Slot 4 Jocelyn Eischour Jeremy Evans Jim Heitman
RPGA Slot 5 Ananya Tan Len Knowles Rob Latimer
RPGA Slot 6 Forrest McDonald Paul Moore Gabe Resneck
RPGA Slot 7 Ilya Rakhlin Chris Wolf James Zzek