Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2012 Gamex Winners

Boardgame Name 1st Place 2nd Place 3rd Place
1830/1856/1870 Joe Gray Todd Van der Pluym Steven Turney
18GL Todd Van der Pluym Jonathan Flagg Joshua Gottesman
18xx (open) Todd Van der Pluym, Pete van Ettinger
18xx (short) Jeff Pang, Todd Vander Pluym Garrett Buell, Joshua Gottesman
7 Wonders - MEGA Friday Eric Verheiden Andrey Belikov Darrell Stark, Daen Parness
A La Carte Ramon Nino Deborah Divis Jessamine Campbell
Acquire - David Woolcott Memorial Steve Loeb Eric Downing John Crowe
Advanced Civilization Robert Woodson Robert Helbing Andrey Belikov
Age of Empires III Winton Lemione Richard Potthoff John Spence
Agricola David Zevin Shannon Beets Winton Lemione
Alhambra John Clair Elisa Vomocil Jeff Schwartz
Alien Frontiers Brandon George Carter Feld Jaye R
Aloha: The Spirit of Hawaii Danielle Pressler Edgar Contreras Penny Cohn
Angry Birds Alex Decker Eli Sesma Tyler Weipert
Antike Erica Benjamin David Chu Kyle Greenwood
Arkham Horror Jesse Lampon Jeffrey Torres Michael Trupkin
Around the World in 80 Days Steve Funaro Winton Lemione Stephanie Sarsoza
Attika Roderick Lee Robert Neff Jaye R
Axis & Allies Jessalynn Graham, Luke Hardman Dale Conklin, Tim Towery
Bang! Josh Kaufman Stevo Rood Jolene Dodson
Battle Cry - Final Round Chuck Collins George Nickols Gabe Resnik
Battle Cry - Qualifying Round Rick Lepore Chuck Collins George Caceres
Bezzerwizzer Todd Van Der Werff, Libby Hill Eric Fletcher, Olivia Fletcher Tyler nHnason, Nathan Jones
Blokus Daniel McDairmant Krysta Fryer Tracy Ashizawa
Blue Moon City Darrell Stark Diane Grotjohn Russell Howell
Buzzzzed! The Time's Up Game Show Nick & Eric Chavez Chris Moody, Allan Gonzalez Krista Fryer, Bob LaMarre
Buzzzzed! The Time's Up Game Show Oz Jim, Ryan Gan Andrea Philips, Allen Gonzalez Chris Moody, Ali Guerin
Ca$h 'n Gun$: Live Better Than You Bald Guys Villagers
Ca$h 'n Gun$: Live Retrac Technicolors Tyranical Tilly Wagers
Ca$h 'n Gun$: Live Team Veronica Team Offline Team Panda Has Raised the Stakes
Carcassonne Erica Benjamin Chris Moody Renee Rose-Perry
Cartagena Darrell Stark G Builta Ronald Bernudes
Castles of Burgundy David Zevin Erick Vallejos Bruce Ballard
Caylus Winton Lemione Robert Neff Eric Downing
Chicken Cha Cha Cha Teague Benjamin Hannah Schooley
Citadels Chris Buckley Matt Schwartz Max Porter
Command & Colors Napoleonics Matt Freitas Natlie Freitas
Countdown Jason Hernandez Matthew Martin Ed You
Cutthroat Caverns Kyle Greenwood Dave Howe
Cyrano - Games for Poets III Greg Wagstaff James Torr Neil Figuracion
Descent - Journeys in the Dark Nicholas Fascitelli Mats Ecklund Zachary Pitts
Dixit - Games for Poets I Ronald Bernudes Renee Hammer Eric Fletcher
Dog Edward Roske, Barbara Mikkelson Steve Funaro, Heather Sinauskas
Dominion Aaron Braskin David Zevin Jeff Becker
Dominion - MEGA Monday Eric Fletcher Andrey Belikov, Renee Hammer Renee Rose-Perry
Dominion - National Qualifier Matt Schwartz Colin Kameoka Brooke Fowler
Doom - The Board Game John Perry Bill Bustos
Down in Flames WWII Aces High Shawn Hendrix Chuck Collins
Dr. Shark Kaela Sarsoza, Kira Erikson Cambria Baptist, Teague Greyson Baptist, Conan Erikson
Dream Factory Darrell Stark Sam Kenkel Lea Viceral
Dungeon Lords Eric Fletcher Mike Landers Ian Henrich
Dweebies sarah jenkins Tyler Weipert Kaela Sarsoza
Empire Builder Kyle Greenwood Crystal Ascheri
Empire Builder - Pot Luck Paul Bonday Wesley Kawato Tim Oates
Endeavor Stephen Stewart Stephanie Gill Sven Mynn
Euchre Kirk Udvardi Ester Udvardi
Euphrat & Tigris Roderick Lee Stephen Stewart Chris Buskirk
Fantasy Chess Tournament Romel Benito Travis Cheney Greg Wagstaff
Five Crowns David Mikkelson Bill Gallagher Barbara Mikkelson
Flash Dual Leonard Lopez Martin Padilla
Fluxx Chris Allen
Formula D Vincent Weibert Mike Fryer Sullivan Weibert
Fortress America Michael Rooney Walter Wichowski Bruce Ballard
Frag Gold Aaron Harris Nathan Jones Tyler Hanson
Frag Gold Shaun Bernard Jaye Vincent Fryer
Frag Gold Veronica Freeman Allan Gonzalez Andrea Phillips
Fuzzy Tiger Greyson Baptist Kira Erikson, Cambria Baptist Kaela Sarsoza
Game of Thrones - 2nd Ed Daniel Molzahn Sam Kenkel Dean Taylor
Game of Thrones - 2nd Ed Robert Helbing Keith Jenkins sarah jenkins
Game Show Play-Along: Blockbusters Tyler Hanson Caleb Holbrook Michael Rooney
Game Show Play-Along: Catch 21 Raam Jones Jaye R
Game Show Play-Along: Jeopardy! Libby Hill Michael Li Caleb Holbrook
Game Show Play-Along: Remote Control Lisa Adams Elisa Vomocil Fred Carmelia
Game Show Play-Along: Starcade Elliott Siu Jeffrey Moore Atticus Gifford
Game Show Play-Along: The $25,000* Pyramid: Dick Clark Memorial Tournament Jeff Becker Lisa Adams Carin Buckel
Game Show Play-Along: What's The Score? Lisa Adams Robert Mason
Game Show Play-Along: Wipeout Lisa Adams Benjamin Ziek Libby Hill
Gaming 101 - Command & Colors Napoleonics Natlie Freitas Shannon Duggan Matt Freitas
Gaming 101 - Nexus Ops Renee Hammer Randy Ripley Zachary Pitts
Gaming 101 - Railroad Tycoon Janet Blount Jeff Schwartz
Gaming 101 - Twilight Imperium Garret Buell Jeff Pang Kory Goolsby
Genji - Games for Poets II Matt Freitas Wendell Servin
Glen More Darrell Stark Greg Wagstaff Wesley Kawato
Glory to Rome Shannon Krumick Renee Rose-Perry Robert Patino
Got It #3 Benjamin Ziek Jason Hernandez
Guillotine Sullivan Weibert Lea Viceral Jason Fowler
Gulo Gulo Greyson Baptist Conan Erikson, Kira Ericson Cambria Baptist
Hansa Teutonica Andrey Belikov Michael Wolfe Peter Handfield
Hearts #1 George Nickols Jonner Purinton Dan O'Farrell
Hearts #2 Dan O'Farrell David Murphy Walter Wichowski
Hearts #3 Dan O'Farrell Ronald Fraigun Jonner Purinton
High Society Michael Sarsoza Jamie Bussio Scott Samarel
Hive Darrell Stark Bruce Padget
Hop Hop Hooray! Greyson Baptist Cambria Baptist Hannah Schooley
In the Year of the Dragon Darrell Stark Michael Sarsoza Aaron Kutzmann
Ingenious Darrell Stark Andrea Phillips Dawn Robinson
Ingenious Challenges Darrell Stark Jason Hernandez Saya Tsong
Innovation Tom Donnelly, Walter Wichowski Jeff Becker, Elisa Becker
Jamaica Nam Tran Steven Benjamin Ivan DeMoura
Kayanak Kira Erikson, Kaela Sarsoza Greyson Baptist, Conan Erikson Tanner Slizza, Finnegan Slizza
Kingdom Builder - MEGA Saturday Michael Wolfe Hanibal Sonderegger Chris Johnson
Kingsburg Benjamin Jones Deborah Hann Jessamine Campbell
Last Chance Elisa Vomocil Darrell Stark Wesley Kawato
Last Will Elisa Vomocil Tyler Hanson Scott Samarel
Letters from Whitechapel Jon Cassie John Perry Bob Schrempp
Lifeboat Steven Benjamin Jaye R
Long Shot Robert Helbing Liem Tran Viet Tran
Lords of Vegas Richard Potthoff John Crowe Chris Buskirk
Lords of Waterdeep John Crowe Andrey Belikov Mike Olson
Lords of Waterdeep Josh Kaufman Sudro Brown II David Mikkelson
Lords of Waterdeep Steve Loeb Bob LaMarre Bruce Ballard
Lost Cities Patrick Sewell Trevor Bender Andy Goldberg
Lost Cities: The Board Game Chris Buskirk Renee Rose-Perry Jeffrey Moore
March Madness Wesley Kawato Jim Rasfeld Robert Neff
Merchant of Venus Colin Kameoka Martin Bowers Roderick Lee
Merchants & Marauders Mike Randle Gary Gray
Mille Bornes Greg Wagstaff John Crowe Janet Blount
Mondo Ivan DeMoura Nathan DeMoura Jaye R
Monopoly Deal Chris Allen Bob LaMarre Michael J. Russell
Munchkin - No Holds Barred!! Charles Sites Tristan Simon Christopher Ambrosini
Munchkin - Players Choice Keith Jenkins Aaron Harris sarah jenkins
Munchkin- Axecop David Baca
Munchkin Players choice Deborah Divis Ramon Nino Katie-May Taylor
Munchkin Quest Lindsay Johnson Matthew Smith Gabriel Gurrola
Munchkin Zombies Edgar Contreras
Navegador David Mines Pamela Mines Jeremy Asher
Nexus Ops Robert Patino Darrell Stark Renee Rose-Perry
Nightfall Tournament G Builta Michael Rossetti Travis Cheney
Ninja Burger Caleb Holbrook Brett Holbrook Tyler Hanson
Nova Terra John Clair Mike Sesma Norv Brooks
Oregon Matt Schwartz Aaron Parness Stephen Stewart
Password Elisa Vomocil Benjamin Ziek Erick Vallejos
Penny Arcade: The Game - Gamers vs. Evil Armand Morton Carin Buckel Flaster Siskin
Phase 10 Bob LaMarre Edward Roske Shaun Bernard
Podville Transit Corporation David Koenig Andy Goldberg Pamela Mines
Poker: 7 card Stud Ronald Fraigun Michael Salois Winton Lemione
Poker: No Limit Texas Holdem Linda Jeffries Tarynne Fraigun Mickey Tan
Pow Wow Jeff Becker Stephanie Kelleher Edward Roske
Power Grid Kyle Greenwood Chris Johnson Jim Foster
Power Grid: The First Sparks Nick Chavez Andrey Belikov John Crowe
Puerto Rico Andy Goldberg Dan Shoham David Koenig
Quarriors Eric Downing Dean Taylor Linda Jeffries
Quarriors Renee Hammer Elisa Vomocil Chris Buskirk
Qwirkle Bill Gallagher Robert Escalante Jamie Bussio
Ra Chris Buskirk James Orzechowski Aaron Parness
Race for the Galaxy Jeff Becker Chris Johnson David Zevin
Race for the Galaxy - 2 player Elisa Vomocil Chris Johnson Eric Fletcher
Railroad Tycoon Scott Samarel Ken Hebert Eric Verheiden
Railways of the World Paul Bonday Edgar Contreras Eric Verheiden
Rattus Benjamin Everly Michael Sarsoza Walter Wichowski
Revolution Ben Cosman James Hansen David Baca
Revolution Benjamin Everly Aaron Poehls Jennifer Galen
Revolution Dennis Uytiepo Mike Landers Stevo Rood
Ring-O Flamingo Tanner Slizza Hannah Schooley Sullivan Weibert
Safranito Michael Sarsoza Ronald Bernudes Gary Gray
Saint Petersburg Todd Van der Pluym Ken Hebert Bill Gallagher
Scepter of Zavandor Jonathan Flagg Thomas Carrington Steven Hutt
Scrabble Michael Salois
Settlers of America Darrell Stark Jaye R
Settlers of Catan - NACC Final Benjamin Everly David Hansen Aaron Parness, Ozgun Tumer
Shadow Hunters Teresa Carnes Colt Carnes Lea Viceral
Shogun/Samurai Swords/Ikusa Danny Quindoy John Clair James Quigley
Shogun/Wallenstein Richard Potthoff Ehren Evans Jamie Bussio
Sid Meier's Civilization : Base Game Mason Stewart Michael Anderson Robert Curtis
Sid Meier's Civilization : Fame and Fortune Allan Gonzalez Lucas Townsend Chris Buskirk
Skip-Bo Krysta Fryer Mary Taylor Bob LaMarre
Skull & Roses Rick Baptist Renee Hammer Darrell Stark
Small World Charles Sites David Koontz Vincent Weibert
Small World Invaded! David Koenig Katie-May Taylor Chris Moody
Snatch It Robert Escalante Benjamin Ziek
SOL Robert Leach Dan Shoham Jamy Li
Spades #2 (Cutthroat) Romel Benito Dan O'Farrell Martin Padilla
Spanc sarah jenkins Jason DuVall Mike Sesma
Star Force Terra: Contact Jon Wagner Justin Clouter Edgar Contreras
Star Trek Fleet Captains Peter Handfield Elizabeth Brown Matthew Smith
Starship Command Bob LaMarre Shaun Bernard Eric Nyquist
Starship Command Shaun Bernard Belle Ippolito Victor Ippolito
Steam Eric Verheiden Paul Bonday Nam Tran
Stone Age Bruce Schlickbernd Walter Wichowski Jeff Becker
Talisman Leonard Lopez Alasdair Burton Patrick Sewell
Tetris Link Benjamin Ziek Bill Gallagher Ed You
The Adventurers Dena Simmons Nathan DeMoura Ivan DeMoura
The Hanging Gardens Matt Hyra G Builta
The War Game Boot Camp Tournament Kyle Edwards Joshua Gottesman
Three Dragon Ante John Perry Andrea Phillips Ronald Bernudes
Thunderstone Advance Tournament Tyler Hanson John Clair Brad Parker
Thurn & Taxis Kirk Udvardi Winton Lemione Roderick Lee
Tichu - Finals Roderick Lee, Mike Wolfe Sam Felice, Dena Simmons Stephanie Kelleher, Jason Bennett
Ticket To Ride Europe Bruce Schlickbernd G Builta Brian Symington
Ticket to Ride Team Asia Jay Spowart, Manny Labis Ruben Angeles, Michelle Hingst Brooke Fowler, Robert Padino
Ticket To Ride USA Kyle Greenwood Darrell Stark Rommel Dizon
Titan Cory Ryken Alasdair Burton Gordon Schick
Toc Toc Woodman - Kids Tanner Slizza Greyson Ester Udvardi
Troyes Matt Schwartz Neil Figuracion, Michael Sarsoza
Trump: The Game Nathan DeMoura Chas McHaffie Ivan DeMoura
Uno Bob LaMarre Samantha Waterhouse Chris Allen
Uno Mary Taylor Alex Decker Krysta Fryer
Utopia Jesse Escobedo Beck Cary-Green Chris Green
WayWord #2 Chad Smith Eric Burgess Christina Burgess
Werewolf Bridget Acuna Veronica Freeman Mark Freeman
Werewolf Charles Watson Chris Brown Bridget Acuna
Werewolf Ian Foutz A.J. Armstrong Mike Buzzerio
Werewolf Michael Annan Trevor Sandoval Andy Salazar
Werewolf Shawn Hendrix Mark Davis Mario Acuna
Werewolf Teresa Carnes Edward Roske Amalique Acuna
Who Would Win? Cristyn Wingood Bridget Acuna Ronald Chavez
Wiz War - MEGA Sunday John Clair Chris Buskirk Sam Felice
World Conquerors Stephen Stewart Mike Sesma Walter Wichowski
Yahtzee Free For All Aaron Parness Mary Taylor Dawn Parness
Yahtzee Free For All Shaun Bernard Krysta Fryer Mary Taylor
Zendo Eli Sesma
Collectible Game Name 1st Place 2nd Place 3rd Place
A Game of Thrones LCG Andy Salazar Joseph Valet Mark Luta
Ascension: Chronicle of the Godslayer Melissa Weiss Lloyd Adams George Caceres
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Heather Sinauskas Chuck Watson Martin Vazquez
Axis & Allies Air Force Miniaturs: Angels 20 Fred Roberts Gary Okuma
Heroclix "Avengers Assemble" James Quigley Fred Carmelia
Heroclix "Battle Royale" James Quigley Jon Brown
Highlander Lean & Mean Regional Championship Geoff Colman Victor Bugg
Highlander TCG Back to Basics Geoff Colman John Paiva David Wakefield
Highlander TCG T1 Southwestern regional Championship Victor Bugg Geoff Colman
Highlander TCG T2 Southwestern regional Championship Geoff Colman Victor Bugg David Wakefield
Kingdom Hearts "G.I. Joep: Retaliation" Vincent Fryer Bob LaMarre
L5R Constructed Chris Reda Alan Wilcox Michael Hetman
L5R Emperor Edition Draft Jamie Vonn Tor Cronin Ophir Klaimman
M:tG Friday Night Magic Will Taira Brian Williams Chuck Watson
M:tG Innistrad Draft Sean Thompson Rick Cerow Ryan Gen
M:tG Keith Aldrich Pauper Highlander Tournament Michael Arsollon Greg Wagstaff Tanya Aldrich
M:tG Mini Master Tournament Ben Cosman Jaime Estrada Robert Combs
M;tG Booster Draft Chuck Watson Robert Combs John Mundy
M;tG Booster Draft #2 Robert Combs Ted McCoy Vincent Langston
M;tG Extended Constructed Tournament Greg Wagstaff Frank Perkins Jaime Estrada
Pirates Pocketmodel Jon Brown Isbjorn Kosta Oliver Deinzer
Pirates Pocketmodel "Eclipse" Jon Brown Fred Carmelia Skyler Caceres
Pirates Pocketmodel "Fred's Crazy Idea" Brandon Weiss Heather Sinauskas Zachary VanDeKamp
Pirates Pocketmodel "New Moon" Zachary VanDeKamp David Koenig Heather Sinauskas
Pirates Pocketmodel "Twilight" Melissa Weiss Brandon Weiss Zachary VanDekamp
Pirates: Sink-N-Keep Heather Sinauskas, Jodie Sewell, Skyler Caceres Oliver Deinser, Chuck Watson Zachary VanDeCamp, Michael Arsollon, Fred Carmelia
Pokemon Ariel Tan Mathew Carmona
Quarriors Heather Spowart David Koontz Ariel Tan
Star Wars Minis "May the Force Be With You" Mel Campbell Connor Mowatt Kyle Trujillo
Vampire: the Eternal Struggle "Betrayer" Aaron Clark Andrew Fernandez
Vampire: the Eternal Struggle "Decapitate" Robert Scythe Matt Wedge
Vampire: the Eternal Struggle "Friend of Mine" Edward McGlynn John McGlynn
Vampire: the Eternal Struggle "Left for Dead" Aaron Clark John McGlynn
Warlord "Singles" Lloyd Adams Fred Carmelia
World of Warcraft TCG Flaster John Mundy
World of Warcraft TCG #2 D. Siskin John Mundy
Yugioh! Edgar Conteras Richard Martinez
Yugioh! #2 Kris Lee Patrick Pollick
Yugioh! #3 Patrick Pollick Kris Lee
Computer Game Name 1st Place 2nd Place 3rd Place
Call of Duty 4 FFA Robert Fuentes Amalique Acuna Kris Freeman
Diablo 3 Todd Schlickbernd Amalique Acuna Calvin Sheen
Halo Reach Duos Todd Schlickbernd, Kelly Mai Malaclypse, Kris Freeman Edgar Contreras, Amalique Acuna
Halo Reach FFA Amalique Acuna Trevor Jones Robert Fuentes
LoL Treeline Challenge Sam Orzechowski, Bryce Pooler, Grant Orzechowski Richard Martinez, Nat Chesy, Vincent Fryer
Modern Warfare 3 - Mixed Modes Robert Fuentes Amalique Acuna Tristan Fraytet
Super Smash Bros Brawl Adults Kelly Mai Mark Milan Tomas Aldrete
Trials Evolution Todd Schlickbernd Doug Keennon Sam Udvardi
Miniatures Game Name 1st Place 2nd Place 3rd Place
Circus Maximus Chris Janquart Darlene Ghazarossian Robert Leeds
Flames of War Christian Sorensen Tim Keennon Alexander Bartak
Warhammer Ancients 2.0 Chariot Wars Adam Hammer Mark A. Nicholson
WarMachine: Iron Arena Grant Collier Benjamin Ziegert Barry Wilson
WarMachine: Pathway to GenCon Aaron Cooke Nathan Breen PG Barlebad
Painting Contest Category 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show
Fantasy Large Shawn Hendrix Steve Petrey Jennifer Starling
Fantasy Single Aaron Lovejoy Steve Petrey Tiffany Rogers
Fantasy Unit Aaron Lovejoy Shawn Hendrix
Historical Large Shawn Hendrix
Historical Single Shawn Hendrix
Open Tiffany Rogers Aaron Lovejoy Shawn Hendrix
Sci Fi Large Shawn Hendrix
Sci Fi Single Tiffany Rogers Shawn Hendrix Frank Vassallo
Sci Fi Unit Carol Tiveron Shawn Hendrix Larry Stehle
Strategikids Shawn Hendrix Maddie Sesma Connor Vassallo