Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2012 Orccon Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
1830 Joe Gray Andrew Schoonmaker
1835/1856/1870 Joe Gray, Todd Van Der Pluym Chuck Bass, Joshua Gottesman Andrew Schoonmaker, Jonathan Flagg
18GL Chuck Bass Todd VanDer Pluym Marc Ward
18xx (final) Chuck Bass, Joshua Gottesman
18xx (open) Chuck Bass, Todd Van der Pluym Peter van Ettinger, Joe Gray Robert Livermore, Joshua Gottesman
18xx (short) Joe Gray, Todd van der Pluym Bill Galllagher, Chuck Bass Joshua Gottesman, Marc Ward
1st & Goal Jackson Cahn
7 Wonders Lana Berman Francis Bradford Steve Loeb
A Few Acres of Snow Brad Parker, Robert Patino Rick Byrens, Roderick Lee
Acquire - David Woolcott memorial Eric Downing Brian Terrill Kyle Greenwood
Age of Empires III Trevor Bender John Spence Winton Lemoine
Agricola - Finals Lei Zhang Matt Kremer Winto Lemoine
Airlines: Europe Trevor Bender Brandon George David Mines
Alhambra - MEGA Austin Herbert Brian Symington Rmon Vinluan
Alien Frontiers John Spence Tom Finkle David Mines
Amun Re Bruce Sclickbernd Scott Samarel Steve Loeb
Angry Birds Robert Neff Edgar Contreras Vincent Fryer
Angry Birds Board Game Jason Kearney Elizabeth Kearney Mia Cipriano
Angry Birds Boardgame #2 Jason DuVall Nick Chavez Tracy Ashiawa
Animal Upon Animal Esther Udvardi Greyson Baptist Cambria Baptist
Arkham Horror for Beginners! Donovan Shickley Darin Slocum Jackson Cahn
Arkham Horror for Beginners! Lindsay Johnson Gabriel Gurrola Theresa Whitmore
Axis & Allies - War Games Brett Harrison Tim Towery, Dale Conklin
Bang! Alex Haley Rob McDiarmid Nawyn McDiarmid
Bang! Andy Goldberg Bryan Reeves Ted Blegen
Bezzerwizzer Matt Martin Erick Vallejos Teshura Casil-Goodman
Black Friday Stephen Stewart Ethn Stewart Scott Samarel
Blockade Runner Treg Julander Gordon Dankberg Trevor Bender
Blokus Peter van Ettinger Tracy Ashizawa Bryan Reeves
Blue Moon City Matt Kremer David Zevin Brad Keller
Bobbin' Bumblebee Greyson Baptist Kaela Sarsoza Cambria Baptist
Bullfrog Goldfield Paul Bonday Danielle Seinder Bill Gallagher
Ca$h 'n Gun$: Live Adam Sux A-Team Mooshrooms
Ca$h 'n Gun$: Live Link Nukers To The Morgue Suprinder
Ca$h 'n Gun$: Live Looney Nachos Don't Call Me Pinky Noobie Killers
Can't Stop! Jonathan Mabe Rob Larson Richard Potthoff
Carcassonne Heather Spowart Jaye R AdamSteed
Card Sharks Esther Udvardi Daniel Melzahn Jeremy Hale
Cargo Noir Eric Downing David Mines Jessamine Campbell
Cartagena Darrel Stark Keith Brush Trevor Bender
Caylus Bruce Schlickbernd David Hu Robert Iacopino
Chain Reaction Martin Pedilla Renee Rose-Perry
Clue Kaylee Bender Nathaniel Thompson Aidan Rooney
Colonia with Dirk Henn Eric Elder Adrian Black
Concentration Robert Van Peer Kaylee Bender Jared Bender
Core Worlds Alasdair Burton Xander Kinzle Connor Ryken
Cosmic Encounter Bryce Bender Jeremy Clifft Vievin Clifft
Cranium: Pop 5 Octave Villar Robert Larson Teshura Casil-Goodman
Cthulhu Dice Sarah Mosley Larry Loc Tobias Loc
Cthulhu Dice Christine Copatano Greg Wagstaff Joe Wagstaff
Deck Builders 101 - Dominion Lea Viceral Bridget Acuna Breon Bliss
Descent - Journeys in the Dark Justin Scott, John Perry, J.C. Kern, Mike Olson
Dice Age - Crown of Gods Danielle Seidner Connie Chinn Sing Tang
Dice Age - Crown of Gods Diane Grotjohn
Dominion Bryant Fosgren Matt Graziano Humphry Nick Cascone
Dominion - Mega Monday David Zevin Robert Johnson Bryant Fosgren
Dominion #2 Brooke Power Chris Moody Aaron Braslein, Andrew Popescu
Doom - The Board Game Juston Scott Marty Watrous
Dream Factory Darrell Stark Renee Hammer Stephanie Kelleher
Dungeon Lords Brad Parker Tosh Kocar Andy Goldberg
Dweebies Greyson Baptist Cambria Baptist Jared Bender
Eminent Domain Rob Larson Lucas Townsend Erick Vallejos
Eminent Domain Eric Fletcher Sing Tang Robert McCall
Eminent Domain Martin Padilla Andy Goldberg Steve Jones
Empire Builder Kyle Greenwood Paul Bonday Jonathan Flagg
Euro Games 101-Agricola Albert Wang Keenan McCardle Jim
Euro Games 101-Le Havre William Beyerman Robert McCall Estanial Randle
Euro Games 101-Princes of Florence Bridget Acuna Danielle Seidner
Finca Brad Parker Steve Loeb Jeff Moore
Flash Point: Fire Rescue Neil Figuracion Daniel McDairmant
Fluxx Carey Klenetsky Aiden Rooney Brian Lane
Food Fight Danielle Seidner Edgar Contreras Neil Figuracion
Food Fight 101 Thomas Carrington Lea Viceral
For Sale - Filler Friday Ramon Vinluan John Perry Renee Rose-Perry
Formula D Chris Allen Steve Packard Francine Ostrum
Fortress America Bruce Ballard Walter Wichowski Stephen Stewart
Frag Gold Bryce Bender Kaylee Bender Jared Bender
Frag Gold Bryce Bender Zachary Pitts Matt Ecklund
Frag Gold Edgar Contreras Justin Zebeda
Frag Gold Ben Cosman Eric Gadal Andreas Pluchar
Fresco Jaye R Brad Parker David Mines
Galaxy Trucker David Zevin Stephanie Schidel Jeremy Hale
Granada Jeff Schwartz Chris Venuti Larry Buckel
Gulo Gulo Greyson Baptist Kaela Sarsoza Cambria Baptist
Hearts #1 Dan O'Farrell Shawn Brassard Ehren Evans
Hearts #2 Dan O'Farrell Kelsey Gaines Rick LePore
Hearts #3 Gerard Delker Dan O'Farrell Daniel Kim
Hornet David Hu Kirk Udvardi
Hunting Party Brady Lang Jonathan Pulos Renee Gallo
In the Year of the Dragon Robert Flowers Eric Fletcher Darrell Stark
Incan Gold Stephanie Sarsoza Teshura Casil-Goodman Mike Wolfe
Infinite City Nancy Nesbitt Brian Larson Phillip Knauss
Infinite City Demo Phillip Knauss Danielle Seidner Elane
Innovation Calvin Michaels Daniel Huflbut Walter Wichowski
Junglemart Ronald Bermudes Matt Schwartz Ramon Viuluan
Junta: Viva El Presidente Eric Downing Jon Dalesandy Kirk Udvardi
Kids' Pyramid Games Joep Hensel Pim Hensel Kaylee Bender
King of Tokyo Renee Rose-Perry John Perry Atticus Gifford
Kingdom Builder Bill Beyermann Jeremy Hale Stanton Peay
Kings & Things im Foster Bryce Bender Edgar Contreras
Kingsburg Eric Downing Dean Taylor Jamie Lee
Le Havre - Finals Bill Begermann Shane Sauby
Le Havre - Prelims Shane Brian Larsen James Grace
Lifeboat Kirk Udvardi Francis Bradford Rick Baptist
Lingo Raam Kaur Nicole Zweifel Grant Zweifel
Looney Bin Bob West Brenden Fisher Ben Ziek
Lost Cities: The Board Game Ramon Vinluan Matt Schwartz Jeffery Moore
Luck of the Draw Lisa Adams Don Tsuchiyana Ken Whitmore
Martian Dice Renee Hammer Renee Rose-Perry Ben Cosman
Merchant of Venus Gerald Delker Robert Woodson Roderick Lee
Metro/Cable Car with Dirk Henn Matt Schwartz Robert Carson Ben Cusman
Mondo Chris Johnson Ryan Davis Russell Howell
Monopoly Deal #1 Sallan Grioffin Nick Chavez Erin Chavez
Monopoly Deal #2 Renee Rose-Perry Sierra West Richard Dekany
Munchkin Dan Siskia Mark Ward Mark Drach-Meinel
Munchkin Bites! Matt Martin Sallan Griffin
Munchkin Quest Cameron Haley Kris Freeman Andrew Holguin
Nexus Ops Jon Dalesandry G Builta David Hu
Nightfall Colin K Chris Cook Robert Andresako
Nightfall 101 Robert Berryhill Spencer Dhamaphan=tanan G Builta
Nightfall at Midnight Brad Parker
Nightfall: Coldest War Patrick Berdon Johnathan Pulos Russell Dobbins
Nightfall: Coldest War Robet Andruszko, Christina Cook Anthony Makarzec
Ninja: Legend of the Scorpion Ronald Bermudes Tarrah Bogart
Notre Dame Matt Kramer Scott Samarel Jeremy Poindexter
Pack and Stack Jessalyn Graham Anthony Abeyta Danielle Seidner
Panictation John Perry Daniel McDiarmant Marc Giultin
Password Olivia Fletcher, Eric Fletcher Ramon Vinluan, Mats Ecklund Nicholas Fascitelli, Matt Schwartz
Pay Day Brynn Bogard Stephanie Smith Mandy Gomez
Penny Arcade: Gamers Vs. Evil Patrick Dunkerly Allan Gonzalez Matt Schwartz
Penny Arcade: Gamers vs. Evil #2 Kyle Edwards Glenn Goodman Martin Padilla
Phase 10 #1 Ramon Vinluan Krysta Fryer Robert Larson
Phase 10 #2 Daniel Kim Shawn Brassard Elizabeth Kearney
Pillars of the Earth David Hu Darrell Stark Andrew Leigh
Pirate Fluxx Clifford Bennett Connor Terrill Vincent Fryer
Pirates DBG Playtest Heather H Chris Venuti & Jenna Ronald Bermudes
Play 5 Alejandro Carbonara Benjamin Cosman David Hu
Poker 7 Card Stud Ryan Gan Sean Williams Tarynne Fraigun
Poker No Limit Texas Hold em Dan O'Farrell RJ Held Tarynne Fraigun
Poker Omaha Hi/Lo8 split Pearl Albright Winton Lemoine Mike Li
Power Grid Chris Johnson David Hu Bruce Schlickbernd
Press Your Luck Kai Johnson Lisa Adams Beckett Cary-Green
Puerto Rico Andy Goldberg Michael Mindes John Clair
Puzzlestrike Eric Fletcher Allan Gonzalez Neil Figeracion
Quarriors Tucker Ransom Ryan Higa Stephanie Schiedel
Qwirkle David Hu Jaye R Nick Chavez
Ra David Hu Scott Samarel Roderick Lee
Race for the Galaxy Colin Kameoka Bryant Fosgren Russell Howell
Race for the Galaxy: 2-player Josh Kaufman Chris Johnson Matt Kremer
Railways of the World Todd Hatfield James Thomas Scott Samarel
Raj Ronald Bermudes James Baca Heather Sinauskas
Rat-a-tat Cat Ryan Dekany Sue Dekany Charlotte Dekany
Rattus Kyle Greenwood Jeff Schwartz Gary Okuma
Red Dragon Inn Ben Lakmer Sarah Mosley Edgar Contreras
Red Dragon Inn Edgar Contreras Terran Peay Thomas Acuna
Remote Control Nick Chavez Renee Hammer Jeffery Moore
Revolution Brian Alvarado Josh Kocur Karla Freeman
Revolution Matt Hyra Paul Rebeles Chris Buskirk
Robo Rally Jim Cowan Richard Dekany Ryan Dekany
Roll through the Ages Ben Cosman Eric Downing Renee Rose-Perry
Safranito Danielle Seidner Darrell Stark Stephanie Sarsoza
Safranito Danielle Seidner Darrell Stark Stephanie Smith
Safranito 101 Danielle Seidner Michael Sarsoza
Sale of the Century Matt Schhwartz Ramon Vinulan Jeremy Hale
Scepter of Zavandor Peter Van Ettinger Eugene H Jonathan Flagg
Scrabble Mark Spraragen Renee Rose-Perry Adrian Reif
Scrabble: The Game Show Marc Spraragen Adam Purucker Paula Licht
Settlers of Catan: NACC finals David Zevin Michael Rooney, Zach Pitts
Seven Dragons Nathan Deovia Shad Schidel Nick Alward
Shogun David Gerson, Theodore Blegen, Lucas Townsend
Shogun/Samurai Swords Nick Adams-Cohen Tim Reiff Gerald Delker
Slapshot! Edgar Contreras Renee Rose-Perry Esther Udvardi
Slapshot! Victor Bugg
Small World: 102 Shad Shidel Claire W Gary Okuna
Snatch-it Andrew Cohen Teshura Casil-Goodman Samantha Henriksen
Sol Robert Iacopino Ronald Bermudes Michael Li
Spades #2 Dan O'Farrell Daniel Kim Josh Kaufman
Spades #3 Daniel Kim, William Lowell Dan O'Farrell, Kelsey Gaines
Stacket Pre-Release Danielle Seidner Ben Ziek Bob West
Star Trek Scene-it? Richard Pottoff Teshura Casil Andy Goldberg
Stone Age Bruce Schlickbernd Steve Loeb Xander Kinzle
Tales of the Arabian Nights Dean Taylor Joseph Wagstaff John Perry
Talisman Brad Lapin Boe Boyer Jacob Brook
Tanto Cuore David Hu G Builto Sing Tang
Tasty Minstel Games - Playtest #1 Victoria Paul Andrew Schoonmaker Stephanie Bryant
Tasty Minstel Games - Playtest #2 John Clair SethJaffee Renee Gallo
The Mad Magazine Game David Hu Ronald Bermudes David Larson
The Magic Labyrinth Greyson Baptist Cambria Baptist Kaela Sarsoza
The Price is Right Tristan Beck Renee Hammer Ramon Vinluan
The Princes of Florence DavidHu Tim Oates Neil Pamandanan
Thunderstone Ben Van Buskirk Sam Felice Jackson Cahn
Tic Tac Dough Laura Fitzgerald Nathaniel Thompson Aidan Rooney
Tichu - Final Round Lana Berman, David Zevin Michael Wolfe, Tim Oates
Ticket to Ride - Legendary Asia John Clair Darrell Stark
Ticket to Ride - Team Asia Robert Iacopino, Mike Li Renee Rose-Perry, Renee Hammer
Tigris & Euphrates Darrell Stark Paul Allwood Ted Blegen
Tikal Eric Downing Brad Parker Nathan Demoura
Titan Brad Keller Joseph Wagstaff William Beyermann
Toc Toc Woodman Jared Bender Sue Dekany Kaela Sarsoza
Toc Toc Woodman Jasmine Baptist David Zevin Lea Vicerai, Kirk Vavardi
Twilight Imperium 3rd Ed. Jon Wagner Dave Wakefield
Twister Ki Terrill Laura F Esther Udvardi
Undermining Anthony Abeyta Kirk Udvardi Jared Bender
Uno #1 Dannielle Pressler Sallan Griffin Tristan Beck
Uno #2 Nick Chavez Nathaniel Taylor Mary Taylor
Uno #3 Alex Decker Marc Ward Sue Dekany
Uno #4 Marc Ward Krysta Fryer Jaye R
Uno Attack Krysta Fryer Bruce Nelson Bob Lamarre
Wasabi Renee Rose-Perry Stephanie Sarsoza Winton Lemoine
Werewolf #2 Bridget Acuna Robert Combs Ben Poteet
Werewolf #3 Rebecca Scott John Cruz Mats Ecklund
Werewolf #5 Mark Davis Andy Salazar
Wheel of Fortune Heather Hardenbery Kelsey Venuti Jenna Venuti
Who Would Win? Kike Sterns Don Tsuchiyama Aaron Poehls
Who Would Win? Ronald Bermudes Chris Green Ben Ziek
Wits & Wagers Andy Salazar Nicole Salazar John Perry
Wizard Kings Mark Drach Meine Jackson Cahn
Word on the Street Jeanette Albright Stephanie Smith
World Conquerors Eric Gerber Walter Wichowski Nick Cascone
Yahtzee Free for All Darrell Stark Jaye R Mary Taylor
Yahtzee Free for All Lea Viceral Lana Berman Sam Waterhouse
Zendo Laura Meng Jamie Vann
Zero Brady Lang
Zombie Dice Brian W Carey Klenetsky Tommy Lepore
Zoowaboo Greyson Baptist Kaela Sarsoza Cambria Baptist
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
A Game of Thrones LCG Ben Jones Bryan Hilburn
Acension Rami Silverman Fred Carmelia Michael Hezma
Acension Melissa Weiss Candice Lehman Chuck Watson
Cath of Cthulhu LCG Bryan Hilburn Zach Pitts Matt Ecklund
Clout Bob Mesrop Barbera Mikkelson David Mikkelson
Dragon Dice "Build-Your-Own -Army" Tournament Brian Cwikla Nicole Roberts Glen Goodman
Dragon Dice Sealed Starter Novice Tournament Nicole Roberts Dave Borgeson Mike Urban
Highlander TCG Back to Basics Geoff Colman Victor Bugg
Highlander TCG Immortals Geoff Colman Victor Bugg
Highlander TCG Orccon Rumble Geoff Colman Victor Bugg
Highlander TCG T2 Standard Victor Bugg Geoff Colman
M: tG -Extended Robert Johnson Natalie McDermon Chuck Watson
M: tG -Friday Night Magic Robert Johnson Alejandro Carbarra Alexander Kinzle, Miles Salholm
M: tG -Mini Master Kyle Smith Scott Renkes Ben Cosman
M: tG -Pauper Michael Arsillim Greg Wagstaff Nick Chavez
M: tG -Sealed Draft Jason Yang Sean Thompson Jocquin Barrett
Meepile Madness Teshura Casil-Goodman Samantha Henrikson
Pirates Pocketmodel "Clash of the Titans" Thomas Farr Sean Voltaire Jon Brown
Pirates Pocketmodel "Clueless" David Hu Jacob Brooks Chuck Collins
Pirates Pocketmodel "Deep Ones Rising" Jake Brooks Jon Brown
Pirates Pocketmodel "Lead or Gold" Thomas Farr Brandon Weiss Melissa Weiss
Pirates Pocketmodel "Under jolly Roger" Melissa Weiss Brandon Weiss Thomas Farr
Pokemon Jason Kearney Elizabeth Kearney
Priates: Sink-n-Keep "Ms. Scarlett, in the Library, with a candlestick" Heather Sinauskas, Fred Carmelia, Mike Arsollon Chuck Watson, Elizabeth Kearney, Jon Brown Thomas Farr, Jake Brooks, Melissa Weiss
Star Wars Minis "order 66" Kyle Trusillo James Branzuela Conner Mowatt
Star Wars Minis 'Sith Apprentice" James Branzuela Brandon Timms Caleb Weider
VtES: "Aye" Robert Scythe James Lin Matt Wedge
VtES: "High Aye" Matt Wedge James Lin Robert Scythe
Warlord "Singles" Chris Schoethal Rami Silverman Rich Carter
Warlord "Turncoat" Heather Sinauskas Don Tsuchiyama Rich Carter
Yu-Gi-Oh! Edgar Contreras James Delhaver
Computer 1st Place 2nd Place 3rd Place
Dance Central (9 PM) Nicholas Fascitelli Todd Schlickbernd Esther Udvardi
Diablo 3 Sam Udvardi Josh Simon Shawn Brassard
Gears of War 3 - Solo Horde Marcus Soto Dylan Veuti Jenna
Halo Reach FFA Reilly Hughes
Super Smash Bros. Brawl FFA Kyle Smith Hayden Decker Angel Dubon
Ultimate Marvel vs Capcom 3 Angel Dubon Alejandro Carbonera Matthew Murphy
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Circus Maximmus Nathan Marcello Victor Ippolito Mats Eckland
Dystopian Wars Tony Rodgers William Lowell Paul Rodgers
Flames of War Frank Youan Robert Courtney Brian Jordano
Warhammer Ancient Battles Jim Clark Paul Rigby Pat Lowinger
Malifaux Patrick Bordan Jim Sandoval Bron Tamulis
War Machine Aaron Cooke Mark Kozien Craig Conroy
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Eric Roof Jay Garrett Ben Manuszak
Fantasy Large Jay Garret Steve Petrey Josh Simon
Fantasy Single Eric Roof Eugene Nelson Steve Petrey
Historical Large Chrisopher Kearney
Historical Single Richard Dixon Christopher Kearney
Open Christopher Kearney Ben Manuszak Samuel Schrimeshes
Sci Fi Large Ben Manuszak Josh Simon Christopher Kearney
Sci Fi Single Nilbert Ng Roselia Lopez Dave Collins
Strategikids Elizabeth Kearney Sean Sokel Nick Scharpf
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
RPG Slot 1 Jeff Perderson Ben Lakner Nic Neidenbach
Other 1st Place 2nd Place 3rd Place
Costume Contest Erin Chavez Link