Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2013 Gamex Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1830/1856/1870 John Denny, Chuck Bass TODD VANDER PLUYM, Richard Brown
18xx (open) Todd vander Pluyg, Peter van Ettinger Joe Gray, James Bailey
18xx (short) TODD VANDER PLUYM Joe Gray Chris Venuti
18xx Not in Stores Joe Gray TODD VANDER PLUYM Steven Turney
20th Century Mike Robinson Sara Robinson Scott Samarel
20th Century Lisa Burola Joe Gray Megan Garver
7 Wonders LANA BERMAN Jamie Bussio Renee Rose-Perry
7 Wonders MEGA Shea Jones Brian Symington Steve Lee, (4th) Russell Berman
A Game of Thrones 2nd Ed Jackson Sauthoff Markham Ahn Robert Curtis
Acquire David Woolcott Memorial Jonner Purinton Eric Downing ROCCO GARCIA
Advanced Civilization JIM FOSTER Joe McCleskey Martin Bowers
Age of Empires III Luke Hardman Andrew Narzynski Greg Duneman
Agricola Finals David Zevin, Daniel Eppolito JOSHUA NAVE
Alhambra Darrell Stark Jaye R Nick Bayuga
Alien Frontiers John Clair Roderick Lee DAVID MINES
Alien Labyrinth Terran Peay, James Thomas
Aloha The Spirit of Hawaii RICK LEPORE Holly
Aloha The Spirit of Hawaii CHERYL ADAY Robert Leach
Amun Re Bruce Schlickbernd Anna Burgess Matthew Smith
Anomia Party Edition Debra Lazaro Andre Chautard Joman Diec
Anomia Party Edition Ben Ritter Sean Growley REX LORENZO
Ars Victor FINALS Jackson Sauthoff Fred Diver Thomas Acuna, Peter An, Matt Freitas, Keith Jenkins, Henry Ripley, Randy Ripley
Axis & Allies Jessalynn Graham, Luke Hardman Markham Ahn, Robin Bielefeldt
Battle Cry Eric Downing RICK LEPORE GEORGE CACERES
Battlestar Galactica Peter Handfield Joshua Kaufman, Edward Tu
Battlestar Galactica Expansions Mark Luta, Aaron Cappocchi, Tim Porter, Alfonso Weilbach, Joshua Kaufman, David Mikkelson
Blockade Runner Advanced Action JEFF SCHWARTZ BRAULIO BUSQUIAZO
Blokus Chris Johnson Robert Neff Nathan Nanning
Blokus Aaron Topol LANA BERMAN Renee Rose-Perry
Blue Moon City Darrell Stark Megan Garver DAVID ASHWORTH
Brass KYLE GREENWOOD Robert Neff David Wall
Ca$h 'n Gun$ Live Bronies Maddie is a crazy tyrant Zangief
Caravans of Asia Robert Huss Kate Fatula G. Jay Christensen
Caravans of Asia JULIA WEINROTT BLAKE BOSWORTH Greg Duneman
Carcassonne Holly Eric Downing Nathan Squires
Cargo Noir NATHAN DEMOURA DAVID MINES Ivan Demoura
Cartagena Frank Chimienti BRITTNEY WEGNER Ivan Demoura
Category 5 Jaye R Roderick Lee Richard Potthoff
Caylus Bruce Schlickbernd AARON CLARK Eric Laurence
Chrononauts Andre Chautard Karen Haugland KIMBERLY SHAVER
Consensus Movie and Music Editions Sean Growley, Andre Chautard Hallie Stringer, Holly
DC Comics Deck-Building Game Eric Downing Renee Rose-Perry Renee Hammer
Dog LANA BERMAN, Stephanie Bennett Jeff Becker, Elisa Vomocil Lisa Burola, Bill Gallagher
Dominant Species Peter An Patrick Thompson FC (Chris) Brandt
Dominion David Zevin Maximus Laurie FC (Chris) Brandt
Dream Factory Megan Garver Darrell Stark JOSHUA NAVE
Eclipse RICHARD JANKOWSKI Ozgun Tumer Peter An
Eclipse RICHARD JANKOWSKI John Oh Donald Collins
Empire Builder Potluck JEFF SCHWARTZ CRAIG CAVEN Jonathan Flagg
Euphrat & Tigris Darrell Stark Eric Downing KYLE GREENWOOD
Family Business Danielle Pressler Andreas Pluchar JESSICA HOWE
Family Business Andre Chautard Edward Roske Ken Hughes
FlowerFall Mark Hom Holly Ben Ritter
Fortress America LANCE BLOCK Steve Frank
Fortress America 2nd Ed Walter Wichowski Malcolm Hee Keith Jenkins
Frederick (Tournament) John Perry Barry Lew Terry Newton
Galaxy Trucker Luke Hardman Peter Vaughan Luke Laurie
Glory to Rome AJ Harris Patrick Thompson
Goa: A New Expedition Anna Burgess Jamie Bussio DAVID MINES
Grand Conquest JEFF SCHWARTZ Patrick Stevens
Guillotine Lea Viceral Mike Leader Walter Wichowski
Hawaii DAVID MINES Lisa Burola Mark Shocklee
Hearts #1 Andrew Bradburn, Dan O'Farrell BRAD THOMAS
Hearts #2 DAVID ASHWORTH Steve Lee JESSICA MILASICH
Hearts #3 Dan O'Farrell Andrew Bradburn BRAD THOMAS
In the Year of the Dragon Darrell Stark Robert Patino Robert Huss
Ingenious Chris Johnson G Builta Robert Patino
Junta Viva el Presidente! Mark Hom Holly Jeffrey Kessler
Kanzume Goddess Travis Cheney Michael Arsollon Bryce Cornelius
Kemet Robert Patino Andrew Narzynski Larry Davidson
Kill Doctor Lucky Allison Takahashi Robert Huss John
King of Tokyo Yoshi Takahashi ROBERT WOLFER DAVID ASHWORTH
King of Tokyo Lisa Burola Ryan Higa Walter Wichowski
Kingdom of Solomon TODD LERNER, Richard Jankowski DAVID CHU, Chiend Lawrence
Kingdom of Solomon Robert Patino Stephen Stewart Tiffany Carter
Kingsburg Bruce Schlickbernd Eric Downing MINNA LEIGH
Last of the Independents Matthew T. Bivens Patrick Stevens
Liar's Dice DAVID ASHWORTH Darrell Stark Bill Gallagher
Looney Bin PAUL HANSEN Emily Yang Keith Hammons
Lord of the Fries Sadie Sarver Mariah Robinson Martin Padilla
Lord of the Fries Chuck Watson Martin Padilla Eli Sesma
Lords of Waterdeep David Zevin Holly JOSHUA JUAREZ
Lords of Waterdeep Aaron Braskin Dawn Sauby Sean Growley
Lost Cities Jessamine Campbell LANA BERMAN satori snow
Lost Temple Karen Haugland ANTHONY MAKARZEC, ALAN STROUD
Love Letter John Perry Bill Gallagher Jason Andi
Magic Labyrinth Allison Takahashi Megan Takahashi Kaela Sarsoza
Mansions of Madness A Cry for Help Jared Rutledge John Willy Chris Venuti
Mansions of Madness The Dunwich Horror Johnathan Pulos John Willy Alex Fleming
Mansions of Madness The Yellow Sign David Etherton Keith Hammons Emily Yang
Memoir '44 FC (Chris) Brandt Marty Watrous
Merchant of Venus Roderick Lee Robert Woodson Martin Bowers
Merchant of Venus 2nd Ed Dan O'Farrell CHRIS BUSKIRK James Thomas
Monopoly Deal Renee Hammer Laura Fitzgerald Edward Roske
Monopoly Deal Edward Roske KIMBERLY SHAVER Lea Viceral
Monster Derby Eric Gerber
Munchkin Sarah Jenkins Preston Wright David Chimienti
Munchkin Apocalypse Martin Padilla CHRIS ENGLAND Yoshi Takahashi
Munchkin Apocalypse David Chimienti MANDY GOMEZ KIMBERLY SHAVER
Navegador TODD VANDER PLUYM Jonathan Flagg Luke Laurie
Nexus Ops Eric Downing Atticus Gifford KYLE GREENWOOD
No Thanks! Jaye R Robert Neff Sean Growley
Nuclear War Walter Wichowski Andreas Pluchar ROCCO GARCIA
Oasis Renee Rose-Perry Renee Hammer
Oh Hell DAVID ASHWORTH Lisa Burola
Ora Et Labora Garret Buell Brian Meuel Jamie Bussio
Outpost J.L. Robert
Phase 10 Jaye R Krysta Fryer NICK PEAY
Phase 10 Bubba Bernard Sara Robinson Lisa Burola
Phase 10 Bob LaMarre Alex Decker G Builta
Pillars of the Earth John Perry Brian Wildrick WENDY WOLFER
Poison Scott Samarel REX LORENZO/Darrel Stark
Poker 7 Card Stud DAVID ASHWORTH SAMANTHA BURKES Shea Jones
Poker Limit Omaha Hi/Lo Split Ronald Fraigun Shea Jones Scott Samarel
Poker No Limit Texas Hold em Ronald Fraigun Winton Lemoine Dan O'Farrell
Power Grid Bruce Schlickbernd Jaye R Robert Neff
Pressure Matrix Yoshi Takahashi Martin Padilla
Pressure Matrix Jason Luo Megan Garver
Pressure Point Renee Hammer Nathan Nanning Francis Bradford
Primordial Soup BRADY LANG Bill Gallagher Ben Ritter
Puerto Rico Bruce Schlickbernd John Willy Ryan Gan
Ra Scott Samarel Sara Robinson Roderick Lee
Ra Matt Hyra Russell Berman Robert Neff
Race for the Galaxy David Zevin Stephanie Bennett JOHN ECHEVERRIA
Race for the Galaxy 2 Player Chris Johnson David Zevin Ryan Davis
Railroad Tycoon Scott Samarel Winton Lemoine James Thomas
Railroad Tycoon James Thomas Jeremy Langdon Edward Tu
Rattus Kyle Edwards Eric Downing Tiffany Carter
Revolution JOHN DANG Ben Ritter Robert Neff
Riff Raff GREYSON BAPTIST Kaela Sarsoza CAMBRIA BAPTIST
RoboRally Benjamin Leach Jason Luo Yoshi Takahashi
Saboteur Brent Wallin Joshua Blazej Yoshi Takahashi
Saint Petersburg TODD VANDER PLUYM Darrell Stark Chuck Bass
San Juan Renee Hammer, Kyle Greenwood Renee Rose-Perry, Nathan Nanning
Settlers of America Trails to Rails Mike Leader Mulan Lew Princess Shawna Leader
Settlers of Catan NACC Finals Drew Delaware Jonner Purinton, Sammy Lai
Shadow Hunters Michael Sarsoza Joep Hensel KEVIN GUSCOTT
Shadow Hunters Danielle Pressler BRITTNEY WEGNER ROCCO GARCIA
Shadow Hunters Bob LaMarre Mike Fryer Mark Hom
Sherlock Holmes Consulting Detective Maddie Sesma JENNIFER BAGOSY ALEX BAGOSY
Shogun/Samurai Swords/Ikusa Brian Peters Ken Cho KYLE GREENWOOD
Slapshot WENDY WOLFER Jason Luo
Small World Tiffany Carter Chris Green Peter An
Small World Invaded! RICHARD JANKOWSKI Ryan Davis JESSICA HOWE
Smash Up Mark Major Allison Takahashi Yoshi Takahashi
Smash Up Brian Wildrick Dalin Chann John Perry
Star Trek Scene-It John MELODY SOTO MICHAEL SOTO
Stone Age Matt Hyra GEORGE CACERES Tanya Aldrich
Stones of Fate WENDY WOLFER BRITTNEY WEGNER NICK PEAY
Stones of Fate Sean Growley ELLIE MOSCATI KYLE GREENWOOD
Stones of Fate Sabella Curtis Megan Takahashi
Stones of Fate Michael Ma, Robert Curtis, Bubba Bernard
Stones of Fate Joe Wilson/Mike Leader Mike Leader
Stones of Fate DAVID ASHWORTH BRAD THOMAS Alex Georges
Stones of Fate Cameron Takahashi Jessamine Campbell
Stones of Fate Bubba Bernard, Jeff Becker
Stones of Fate Bubba Bernard Preston Wright DAVID ASHWORTH
Stones of Fate Bubba Bernard Mark Shocklee Frank Chimienti
Stones of Fate Bubb Bernard, Caleb Robinson
Talisman Danny Quindoy bruce ballard Alasdair Burton
Tanto Cuore JOHN DANG Michael Arsollon SALVADOR AVIERA
Terra Mystica Bruce Schlickbernd Brian Poe Robert Patino
The Adventurers Brian Symington ANDREW LEIGH Alex Georges
The Castles of Burgundy Anna Burgess Tiffany Carter Rick Baptist
The Golden Wilderness MICHAEL URBAN Robert Huss EHREN EVANS
The Golden Wilderness JULIE HUSS ZEN DOCHTERMAN Robert Huss
The Napoleonic Wars Mark Luta KYLE GREENWOOD Barry Lew
The Princes of Florence satori snow Ben Cheeseman Winton Lemoine
The Scepter of Zavandor JAMES BAILEY Jonathan Flagg David Cohen
Thurn & Taxis Matt Hyra Renee Rose-Perry Eric Downing
Tichu Finals LANA BERMAN, David Zevin Lei Zhang, Stephanie Kelleher Roderick Lee, Winton Lemoine
Ticket to Ride Scott Samarel Ozgun Tumer Brian Peters
Ticket to Ride Europe ROCCO GARCIA Erick Vallejos Mulan Lew
Ticket to Ride USA 1910 MANNY LAVIS Darrell Stark BRAD THOMAS
Titan Alasdair Burton Eric Gerber Todd Young
TransAmerica Walter Wichowski Generic Employee #1 NATALIE COHEN
TransAmerica Edward Roske STEVE PACKARD JOSH CRUZ
Troyes Stephen Stewart NATHAN DEMOURA Ivan Demoura
Twilight Imperium 3rd Ed Tom Garcia Matthew Weber Jon Wagner
Twilight Imperium 3rd Ed. Kenneth Wu Edward Tu Cory Kitchens
Twilight Struggle Roderick Lee Dave Gerson Lei Zhang
Twilight Struggle KYLE GREENWOOD Robert Masson RICK LEPORE
Uno Samantha Ballance Samantha Jones Nancy Pilonieta
Uno NATHANIEL TAYLOR Bob LaMarre Eric Downing
Uno Bubba Bernard Doug Sun SAMANTHA BURKES
Uno AJ Harris Jaye R Danielle Pressler
Village Scott Samarel Brian Symington Eric Elder
Werewolf Sadie Sarver Shea Jones MADISON FELD
Werewolf Preston Wright Mariah Robinson Keith Jenkins
Werewolf Phillip Kessler Shea Jones
Werewolf MIKE SUMMERS Kandis Peay ANDREW STUHR
Werewolf Ian Foutz Sarah Jenkins Ciaran Hensel
Werewolf Drew Delaware Mariah Robinson Sadie Sarver
Werewolf Advanced PAUL KOSMALA
Werewolf Villages of Exiles LANA BERMAN Yaoxiang Choong Jake Stringer
Western Town Walter Wichowski Jamie Bussio Sabella Curtis
Who Would Win? Eli Sesma Thomas Acuna Sean Growley
Wizard's Quest CRAIG CAVEN Richard Potthoff
Yahtzee Free for All LANA BERMAN DAVID ASHWORTH SAMANTHA BURKES
Yahtzee Free for All Jaye R NATHANIEL TAYLOR Mary Taylor
Yahtzee Free for All Edward Roske Krysta Fryer LANA BERMAN
Yspahan Renee Hammer Ivan Demoura Andrew Bradburn
Zombicide ANDREW STUHR
Zoowaboo Kaela Sarsoza CAMBRIA BAPTIST KEN ERIKSON
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Android Netrunner LCG Casual Bryan Hilburn MARK ROACH
Ascension: Chronicle of the Godslayer Chuck Watson Melissa Weiss TED BLEGEN
Ascension: Chronicle of the Godslayer ANGHARAD CACERES Chuck Watson GEORGE CACERES
Food Fight Victor Bugg Alex Staples Andre Chautard
Food Fight #2 Greg Wagstaff Jon Brown  
Here I Stand (A) RICK LEPORE Tommy Lepore, Marshall, Mark Luta, Matt Eagleston
Here I Stand (B) Kurt Keckley STEVE WILLIAMS, Mike Sheeter, Kyle Greenwood, Robert Woodson, Bruce Ballard
Dragon Dice CLIFFORD BROADWAY   SHILOE SWISHER
Heroclix #1 BRETT DEDRICK Preston Wright Wesley Conklin
Heroclix "Battle Royal" Cortney Kennedy Rachel Castrence Wesley Conklin
Highlander TCG Southwestern John Paiva Victor Bugg Geoff Colman
Kingdom Hearts "Bob and Joep: Witch Hunters" Joep Hensel Jessica Gamboa  
Mage Wars Megan Garver Peter An AJ Harris
Mage Wars #2 Peter An Patrick Thompson EREZ KABAKER
Mage Wars #3 Rachel Castrence Richard Castrence Jason Kennedy
Magic: the Gathering Afternoon Draft Tournament (Sun) Nick Bayuga, Lawrence Chieng   TODD LERNER
Magic: the Gathering Evening Draft Tournament (Sat) Ryan Gan Sean Thompson Cameron Takahashi
Magic: the Gathering Evening Draft Tournament (Sun) Rolando Lagunda    
Magic: the Gathering Friday Night Tournament Rolando Lagunda Greg Wagstaff  
Magic: the Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tournament Tanya Aldrich Michael Arsollon Chuck Watson
Magic: the Gathering Sealed Deck Tournament (Sat)   Rolando Lagunda Kevin Keller
Magic: the Gathering Sealed Deck Tournament (Sun)     TODD LERNER
Pirates Pocketmodel "Gold and More Gold" Jon Brown TONI GOMEZ  
Pirates: Sink-N-Keep "Ship Trek: Into Darkness" Melissa Weiss, Chuck Watson SKYLER CACERES, Oliver Caceres, Brandon Weiss
Pokemon #2 Joep Hensel Ciaran Hensel PIM HENSEL
Quarriors James Quigly Danny Quindoy  
Quarriors Robert Leeds Glenn Lasker Raymond Turner
Star Trek DBG: The Original Series (Sun) Luke Laurie Jose Rodriguez Maximus Laurie
Star Wars Minis: Galactic Heroes ANDRE BASHAY KYLE TRUJILLO Angelo Chiriaco
Star Wars Minis: The Old Republic Mass Battle Scenario CONNOR MOWATT ANDRE BASHAY KYLE TRUJILLO
VTES: North American Continental Qualifier! Jann Berger's "F" is for Flash Robert Goudie DENNIS LIEN
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's "E" is for Earthshock BRANDON HAAS Edward McGlynn MIKE SUMMERS
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's "G" is for Ghouled ANDREW LEIGH Mike Courtois
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's "H" is for Haymaker DENNIS LIEN Edward McGlynn
Yugioh! Joep Hensel Ciaran Hensel  
Yugioh! #2 RYAN CAVEN ROB CHARBONEAU Joep Hensel
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Circus Maximus Joe McCleskey Andrew Narzynski
Dropzone Commander ROGER STILWELL John Decker JAMES STILWELL
Flames of War William Stilwell Arthur Tunney Steve Owens
Malifaux 1-Day Achievment ERIC WARNER Cortney Kennedy Larry Davidson
Rusted Heroes Castle Seige David Margowsky tom p RANDY KOENEKE
Rusted Heroes Castle Seige Rachel Castrence Vinh Huynh Cortney Kennedy
X-Wing Open Tournament Phillip Kessler, Preston Wright, Malcolm Hee Preston Wright Malcolm Hee
Painting Contest 1st Place    
Best of Show Mario Martino
Best Single Mario Martino
Best Unit Mario Martino
Best Large Gerald Miller
Fantasy Large Gerald Miller
Fantasy Single Shawn Hendrix
Fantasy Unit Shawn Hendrix
Historical Unit Michael Brockelhurst
Open Mario Martino
Sci Fi Single Mario Martino
Sci Fi Unit Mario Martino
Strategikids Maddie Sesma
Video & Computer Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Call of Duty Free For All Trevor Jones Calvin Sheen Dylan Venuti
Halo 4 Duos Beckett Cary-Green, Robert Steigerwald WILLIAM STEIGERWALD, Eli Sesma
Iron Block Challenge Connor Jones Matthew Murphy Alaric Burgess
LoL: Shadow Isles Tom Garcia, Shawn Hendrix, Aron Korney
Minecraft Spleef! Connor Jones Matthew Murphy Chris Cummins
Super Smash Bros. Brawl MATS ECKLUND Stephanie Marroquin Nicholas Fascitelli