Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2014 Gamex Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
18xx #1 Todd Van Der Pluym Joe Gray Bill Gallagher
18xx #3 Jonathan Flagg Todd Van Der Pluym Joe Gray
18xx #4 Joe Gray Richard Heller Erick Vallejos
18xx #5 Todd Van Der Pluym Joe Gray
7 Wonders MEGA Zoe Van Fleet Brian Symington Steven Lee
A Game of Thrones 2nd Ed Zhani Cohen Richard Jankowski Robin Fox
A Study in Emerald Marianne Gorczyca Natalie Lambert David Mikkelson
Acquire David Woolcott Memorial Lisa Burola Ben Jones Sudro Brown Ii
Agricola Finals Thomas Wallace Joshua Nave Kyle Greenwood
Airships Renee Rose-Perry Peter Meuter Bradley Thomas
Alien Frontiers Karen Haugland Peter Sciretta Roderick Lee
Amazonas Walter Wichowski Michael Arsollon David Mines
Attika Eric Downing Darrell Stark Ben Adams
Battlesta Galactica Al Carpenter, Jeremey Langdon, David Scharf David Scharf
Battlestations #1 Caleb Robinson, Mark Robinson, Alex Baker, Jeff Sieder, Marty Watrous
Battlestations #2 Michael Trupkin, John Perry, Alex Georges, Steven Rodriguez, Mario Acuna, Mark Christianscher
Blue Moon City Richard Matney Darrell Stark Peter An
Bull Moose Fred Eyrich Randall Bart Robin Fox
C. C. Higgins Rail Pass Trevor Bender Sabrina Huyett
California Gold Heather Greife, Matthew Bivens David Ashworth, David Siskin Chris Jenkins, Jeff Schwartz
Castellan #2 Alasdair Burton David Ashworth Brian Rush
Castellan #3 Nathan Demoura Jason Demoura Martin Padilla
Category 5 Jaye R Darrell Stark Lisa Burola
Caverna: The Cave Farmers John Clair Jamie Bussio Chris Johnson
Chaosmos Connor Vassallo Sam Vest
Concordia David Mines Richard Heller Todd Hatfield
Cribbage Ray Gaer Kimberly Shaver Rick Lepore
Cyclades Todd Hatfield Nathan Demoura Brian Rush
Descent Journeys in the Dark 2nd Ed Lindsay Johnson, Edward Tu, Mike Sesma, Keith Hammons, Tonas Dunaj, Jer Langdon, Marty Watrous, Alek Ornaf, Kimberly Mumford
Di Renjie Norv Brooks
Dixit Ben Ritter Michelle Mills Nathan Demoura
Dominant Species Chad Kaplan Brett Holbrook John Clair
Dominion Bruce Schlickbernd Renee Hammer Isaac Intner
Donkey: It's a Kick! Alex Georges Nikki Bryant
Dread Curse Jon Daneshgar Michael Arsollon Patrick Thompson
Dream Factory Robert Patino Darrell Stark Rick Lepore
Eclipse Finals Brad Parker Joshua Beller Eric Penick
Eclipse Qualifier Joshua Beller Matthew Weber
Empire Builder International Pot Luck Winton Lemoine Paul Bonday Jonathan Flagg
Euphrat & Tigris Darrell Stark Ben Jones Renee Rose-Perry
Family Business Robert Moody Bonnie Lee Daniel Rush
Firefly: The Game Greg Hultgren Kimberly Gearhart Chad Kaplan
Flowerfall #1 Brian Kumanchik Cynthia Kumanchik
Flowerfall #2 Richard Rodrigues Heather Culler Kimberly Shaver
Flowerfall #3 Bill Persaud Jody Lam Thong Phan
FLUXX Players' Choice Aidan Rooney Zhani Cohen Robin Fox
Formula D Matt Hyra Andreas Pluchar
Fortress America Keith Jenkins Darrell Stark Marty Watrous
Glory to Rome Robert Moody Rick Lepore John Oh
Granada Jaye R Jessamine Campbell Brian Rush
Hearts Rick Lepore Jeff Crews Kelsey Gaines
Imperial Kyle Greenwood Tom Finkle Steven Buell
Imperial 2030 #2 Joshua Nave Kyle Greenwood Steven Buell
Incan Gold Josiah Miljas Larry Miljas Tim Connolly
Ingenious Darrell Stark Jake Stringer G Builta
Karesansui: The Rock Garden Chris Rollins Joe Lazaro Jon Daneshgar
King of Tokyo #1 Johnnie Lieske Vincent Weibert John Spence
King of Tokyo #2 Chris Jenkins Parker Sherman Matthew Sarradet
King's Ransom Jon Daneshgar Joe Lazaro Mark Mapes
Kingdom Builder Tall Paul Winton Lemoine Sabrina Huyett
Kingdom of Solomon Darrell Stark Minna Leigh Touradj Mansouri
Kingsburg Eric Downing, Rami Silverman Joe Maes
Last Chance Rick Lepore Matthew Sarradet Robert Moody
Liar's Dice Lisa Burola Robert Neff Alex Georges
Lifeboat #1 Brian Rush Richard Rodrigues Stephen Stewart
Lifeboat #2 Rick Baptist Richard Rodrigues Rodrigo Torres
Lifeboats Andrew Ma Gabriel Wintner Lester Dizon
Lords of Waterdeep John Clair Winton Lemoine Jonathan Flagg
Love Letter #1 Jenny Crews Samantha Rains Meridith Armstrong
Love Letter #2 Shea Jones Erick Vallejos Mark Hom
Love Letter #3 Elisa Vomocil Meridith Armstrong Jon Daneshgar
Manila John Perry Derak Morrell Jason Demoura
March Madness Rick Lepore Stephen Stewart
Merchant of Venus Robert Woodson Dale Conklin Roderick Lee
Monopoly Deal #1 Brandon Muller Matt Wilkerson Lea Viceral
Monopoly Deal #2 Lea Viceral Eric Barron Manuel Labis
Monopoly Deal #3 Bradley Thomas Heather Greife Jamie Bussio
Monster Derby #1 Holly Daniel Rush Sean Growley
Monster Derby #2 Darrell Stark Walter Wichowski Mario Campanile
Mr. Card Game #1 Martin Padilla Dean Taylor Alex Haley
Mr. Card Game #2 Allison Takahashi Megan Takahashi Yoshi Takahashi
Munchkin #1 Lindsay Johnson
Munchkin #2 Bella Guo
Nexus Ops Darrell Stark Kyle Greenwood Robert Patino
Ninjato Nicholas Scharpf Michael Mckee Jim Le
No Thanks Shaun Bernard G Builta Eric Downing
Nuclear War Brian Simmons Bruce Schlickbernd
Olympus John Perry Ryan Davis David Ashworth
Paperback #1 Daniel Ihlenfeldt Bree Zimmerman Jenny Chou
Paperback #2 Michael Rooney Jim Le Tamala Takahashi
Perpetual Motion Machine Jaye R Peter An Peter Meuter
Phase 10 #1 Mary Taylor Krysta Fryer Bob Lamarre
Phase 10 #2 Clifford Bennett David Ashworth Daniel Rush
Phase 10 #3 Shaun Bernard Lisa Burola Nathaniel Taylor
Pillars of The Earth Darrell Stark Mike Hanson Eric Downing
Pizza Theory Megan Takahashi Buskirk
Poker: 7 Card Stud Vincent Fryer Jeff Becker Samantha Burkes
Poker: No Limit Hold'em Solomon Chang George Caceres Winton Lemoine
Poker: Omaha 8 Jenn Van Persaud Jeff Becker Scott Samarel
Power Grid Robert Neff Todd Van Der Pluym Bootsie Brenner
Power Grid World Tour: Benelux Robert Neff Kyle Greenwood Randall Bart
Power Struggle Ben Jones Alex Haley Stephen Stewart
Puerto Rico Ryan Gan Ozgun Tumer Nat Chesy
Quest for Middle Earth Alfonso Weilbach Mike Sesma Andrew Leigh
Qwirkle Joman Diec Lisa Burola Alysia Chang
Race for the Galaxy 2 player David Zevin Jeff Becker Elisa Vomocil
Rasputin Eric Downing Peter An
Relic Eugene Tanke Michael Mckee Dennis Gleeton
Revolution #1 Andreas Pluchar Samantha Burkes
Revolution #2 Todd Hatfield Eric Downing Nathan Demoura
Ricochet Robots Lumin Sperling, Roderick Lee
Risk Express Daniel Rush Jon Daneshgar Bradley Thomas
Saint Petersburg Todd Van Der Pluym Martin Bowers Erick Vallejos
Seasons Mike Sesma Nat Chesy Shea Jones
Settlers of Catan CWC Finals Chris Buskirk Hamish Dean Buskirk
Seven Sisters #1 Shea Jones Thomas Acuna Jon Daneshgar
Shadows Over Camelot Natalie Lambert Andrew Leigh Patrick Thompson
Skip Bo Jaye R Christopher Lee Lauren Racah
Small World Invaded Vincent Weibert Jenn Van Persaud Richard Rodrigues
Space Cadets: Team vs Team #1 Patricia Liu, Brian Douglass, Brett Holbrook, Vincent Fryer Keith Hammons, Robin Fox, Rex Lorenzo, Dan Carpiuc, Brandi Hammons
Star Trek Catan Heather Greife Andrea Onukwubiri Chris Jenkins
Star Trek Deck Building Game: TOS Renee Hammer Dave Gerson Albert Park
Star Trek: Fleet Captains John Liddy Jim Foster
Stone Age George Caceres Walter Wichowski Stephen Stewart
Suburbia Rodrigo Torres Tyler Hanson Natalie Lambert
T'zolkin: The Mayan Calendar Bruce Schlickbernd Thomas Wallace Zhani Cohen
Takenoko Nathan Demoura Joe Lazaro Brian Rush
Talisman Leonard Lopez Bruce Ballard David Darnell
Terra Mystica Finals Thomas Wallace David Zevin Chris Johnson
The Adventurers Robert Neff Ivan Demoura Daniel Rush
The Castles of Burgundy Finals Patricia Liu Jonathan Flagg Sean Growley
The Resistance #1 Brian Rush Patrick Thompson Jenny Chou
The Scepter of Zavandor Todd Van Der Pluym Alex Georges Scott Samarel
Thurn & Taxis Scott Samarel John Clair Darrell Stark
Tichu Finals Jenn Van Persaud, Bill Persaud Jeff Becker Elisa Vomocil
Ticket to Ride National Championship Finals Jaye R Buskirk
Tide of Iron Keith Jenkins Edward Tu
Titan Eric Downing Alasdair Burton Robert Woodson
Titanic: The Board Game Dang Nguyen Samantha Burkes Kyle Greenwood
To Court the King Jaye R Samantha Ihlenfeldt Richard Potthoff
Tokaido Marvin Fajardo Lea Viceral Brandon Muller
Turn the Tide John Perry Ivan Demoura Robert Neff
Twilight Imperium 3rd Ed Expansions #1 Paul Luebbers Ben Jones Martin Bowers
Two Rooms and a Boom #1 Blue Team Red Team Grey Team
Two Rooms and a Boom Advanced #1 Blue Team Red Team
Two Rooms and a Boom Advanced #2 Richard Jankowski Rebecca Scott
Uno #1 Sallan Griffin Mary Taylor Laura Fitzgerald
Uno #2 Lewis Day Mary Taylor Naseem Zubi
Uno #3 Mary Taylor Naseem Zubi Samantha Jones
Uno #4 Jaye R Samantha Jones Mary Taylor
Vampire: Dark Influences Dean Taylor Jack Sokol Kimberly Mumford
Vegas Showdown David Mines John Spence Kyle Greenwood
War on Terror Rodrigo Torres Ken Cho Lisa Burola
Werewolf #1 Rik Panero Jake Z Davis Gee
Werewolf #2 Ian Foutz
Werewolf #3 Joseph Meeks Benton Redmann
Werewolf #7 Romel Benito
Werewolf #8 Sallan Griffin
Yahtzee Free for All #1 Vincent Fryer Martin Padilla Eric Downing
Yahtzee Free for All #2 Lea Viceral Deanna Conn Vincent Fryer
Yahtzee Free for All #3 Mary Taylor Pearl Brinkley Diane Haley
Yspahan Renee Hammer Patrick Dickson Rick Lepore
Zombies!!! Parker Sherman Vincent Weibert David Ashworth
Collectibles 1st Place 2nd Place 3rd Place
Android: Netrunner Alek Ornaf Matt Gray Johnnie Lieske
Android: Netrunner Shaun Ito Alek Ornaf Jackson Sauthoff
Android: Netrunner Alek Ornaf Shaun Ito Liz Baker
Ascension: Chronicle of the Godslayer Diane Grotjohn Angharad Caceres Melissa Weiss
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Maria Rodriguez Ozgun Tumer Angharad Caceres
Bring Your Own Pack (BYOP) Circle of Doom Michael Arsollon Ed Zeamba Matthew Fox
Exodus The Trading Card Game- Sealed Deck Tournament Chuck Watson Jon Brown Elizabeth Ritchie
Highlander TCG Regional Type 1 Geoff Colman Jeff Smorey Victor Bugg
Highlander TCG Type 2 Regional Jeff Smorey Jeffrey Carter John Paiva
Mage Wars Lester Dizon Alan Wilcox Evan Barda
Mage Wars Free For All Eli Miljas Josiah Miljas Alan Wilcox
Magic: The Gathering - Secret Alliances (Pauper format) Bella Guo Isaac Intner Matthew Fox
Magic: The Gathering - The Horde Steven Lee Max Loze Matthew Fox
Magic: the Gathering Friday Night Magic Isaac Intner Steven Lee Joe Mccleskey
Magic: The Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Greg Wagstaff David
Magic: the Gathering Mini-Master Tournament Vincent Fryer Skyler Caceres Oliver Caceres
Magic: the Gathering Sealed Deck Tournament #1 Isaac Intner Matthew Fox Steven Lee
Magic: the Gathering Sealed Deck Tournament #2 Isaac Intner Matthew Fox
Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men Matthew Robinson Johnnie Lieske Justin Leyva
MECCG Constructed Deck Larry Page Gene Berry Michael Canlas
MECCG: ARDA Beren Canlas Augustus Saunders
My Little Pony CCG #1 Alex Georges Crystal Cellian Tabby Caceres
My Little Pony CCG #2 Kyle Ginn Alex Georges Theresa Ginn
Pirates Pocketmodel "Dynamic Duo Tournament Oliver Caceres Bradan Farr Caitlynn Farr
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep "Godzilla" Thomas Farr, Michael Arsollon Bradan Farr, Oliver Caceres Skyler & Salvador Caceres
Pokemon #2 Charlotte Cameron Takahashi
Puzzle Strike Dean Taylor Aj Harris Patrick Thompson
Quarriors Dean Taylor Daeja Crowell
Rune Age: Rune War David Moskowitz Adam Hanson Dennis Bernardo
Shadowfist Beginner - Final Brawl - Prizes! Ryn Watkins Robert Woros Patrick Roach
Shadowfist Beginner - Final Brawl - Prizes! Robert Woros Patrick Roach Ryan Watkins
Star Trek Attack Wing: "100pt Faction Specific" Fred Eyrich Malcolm Hee Nick Chavez
Star Trek Attack Wing: "The Last Battle Of Deep Space 9" Fred Eyrich Joey Vigil Nick Chavez
Star Trek Attack Wing: "The Tholian Web Episode" Nick Chavez Frank Yuan Braden Boe
Star Wars Minis "Escape from the Death Star Andre Bashay Kyle Trujillo Mel Campbell
Star Wars Minis "Sealed Booster Draft Battle Royal" Andre Bashay Kyle Trujillo Melainey Campbell
Tanto Cuore Michael Arsollon Chuck Watson Dean Taylor
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's "Q" is for Quickness John Mcglynn Preston Poulter
VTES Constructed Tournament - Jann Berger's "S" is for Sideslip Brandon Haas Fred Scott
VTES Constructed Tournament - Southwest Regional Championship- Jann Berger's "R" is for Rampage John Mcglynn Aaron Clark
What's your YuGiOh IQ? Kevin Kollman Alex Tearse-Doyle
Wizards of C*ckblock Greg Wagstaff Al Carpenter Brandon Weiss
Worlds War One Austin Diver Matthew Perez Marcus Walker
YuGiOh Tournament Jeremiah Alinea
YuGiOh Tournament Bailey Saathoff Kevin Kollman
YuGiOh Tournament Manman Crowell Cedric Snow Brad Saathoff
YuGiOh Tournament Ben Fienstone Marcus Jackson
YuGiOh Tournament Ben Fienstone Bailey Saathoff Jennifer Blaauw
YuGiOh Tournament Ben Fienstone Bailey Saathoff Kevin Kollman
YuGiOh Tournament Enter the Shadow Realm Extravaganza! Ben Fienstone Caitlynn Farr Bradan Farr
Computer Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Call of Duty: Free For All Malaclypse Kris Freeman Calvin Sheen
CoD BO ZOMBIES CO OP Cain Eshbach Robert Steigerwald Melvin Guerrero
Hearthstone Base Duels #1 Reza Lackey Joman Diec
Iron Block Challenge Vincent Fryer Jake Z Jake Stringer
League of Legends - Shadow Isles Malaclypse, Nat Chesy, Jacob Hill
Mario Kart Wii Alaric Burgess Aj Harris Hayden Decker
Super Smash Bros. 2 Sam Udvardi Archer Emnich Alex Callenback
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
40K Ironman Tournament Raul Guzman
40k Rogue Trader Tournament Mario Acuna
40K Team Tournament Raul Guzman, Matt Williams Ian Foreman, Brandon Parker
Battletech - Circle of Death Eric Aune David Selby Andrew Kissner
Bolt Action Tournament Ilan Mitchell-Smith Chris Mazourek Frank Vassallo
Circus Maximus Belle Ippolito Elijah Suarez Ken Barnard
DZC Tournament 1250 points Chris Mazourek Greg Mazourek Zachary Hill
HMGS-PSW Presents Warhammer Ancient Battles Open Tournament Mark Nickolson Larry Stehle
Super Dungeon Explore Arena Tourney Phill Howard Lester Dizon Jason Hickle
This is WAR! Demo Keith Jenkins E Haley
This is WAR! Demo Jason Saintjohn Klaus Scharpf
X-Wing Epic Giveaway Tournament Malcolm Hee Dan Driscoll Nick Chavez
Painting Contest 1st Place    
Best of Show Nick Morrow
Fantasy Large Kaitlyn Pickett
Fantasy Single Kaitlyn Pickett
Historical Single Jesse Boyens
Historical Unit Mark A. Nickolson
Sci Fi Large Blake Leigh
Sci Fi Single Nick Morrow
Sci Fi Unit Frank Vassallo
Strategikids Sullivan W.
Game Shows 1st Place 2nd Place 3rd Place
Super Press Your Luck Stad St. Fleur Chris Ngoon Samantha Ihlenfeldt
Wheel of Fortune After Dark Jason Saintjohn Chris Ngoon Shawna Leader
Cards against Humanity Lauren Racah Melissa Weiss
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Axis & Allies Dale Conklin, Tim Towery Tim Towery
Battle Cry – Gettysburg -Tournament Bruce Ballard Maximilian Krochman
Command and Colors: Napoleonics Eugene Massimo
Frederick Chuck Collins Eugene Massimo Terry Newton
Maria Terry Newton Joe Mccleskey
Sails of Glory- Tournament Terry Newton Rita Green Don Collns
Virgin Queen (Campaign Tournament) Matt Elstein Matt Eagleson Kurt Keckley
Memoir '44 Overlord