Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2014 Gateway Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebeliion tournament Don Collns John Priebe
18xx (medium) Todd Van Der Pluym Peter Van Ettinger Jonathan Flagg
18xx (short) Todd Van Der Pluym Bill Gallagher Jonathan Flagg
20th Century #1 Megan Garver Cameron Takahashi
20th Century #2 Heather Bradford Ruby Intner Sophie The Blood Queen
7 Blunders Jennifer Sesma Bill Persaud Sam Nazarian
7 Wonders Expansions Brian Symington John Bartley Eric Penick
7 Wonders MEGA Josh Kirschenbaum Shea Jones Zhani Cohen
A Study in Emerald Alasdair Burton Ethan Stewart Curtiss Walker
Acquire David Woolcott Memorial Christopher Buckley Eric Downing Jonner
Age of Empires III Winton Lemoine Peter Van Ettinger Adam French
Agricola Finals Joshua Nave Tj Wallace Lisa King
Airships Alfred Lee Richard Rodrigues Jamie Bussio
Alhambra Bruce Ballard Nick Bayuga Matt Schwartz
Atlantic Star John Crowe Jamy Li Aaron Sproul
Attika Darrell Stark Rodney Usher Roderick Lee
Axis & Allies Tim Towery Dearl Albright
Battle Cry Tournament Randal Rhodes Braden Boe
Blockade Runner Patrick Stevens Jeff Schwartz Ron Chavez
Blokus Tracy Ashizawa Sue Senki Robert Neff
Blue Moon City G Builta Kirk Udvardi Jon Daneshgar
Brass Ian Caballero Richard Potthoff Martin Bowers
Bruges #1 Sean Growley Bill Gallagher Renee Hammer
Bull Moose Jeff Schwartz G. Jay Christensen Patrick Stevens
California Gold John Clair David Siskin Robin Fox
Camel Up Bob Wei Matt Champagne Reza Lackey
Cards Against Humanity Mike Rosetti Baruch Smith, Bill Gallagher
Cargo Noir Daniel Mcdairmant Ben Ritter Brian Rush
Castellan #1 Jeff Crews Jason Demoura Daniel Rush
Castellan #2 Joseph Meeks Craig Caven Daniel Haus
Category 5 Jason Bennett Jaye R Chris Johnson
Caverna: The Cave Farmers Ian Caballero Tracy Sangster Gwyndolyn Burgess
Chaosmos #1 Alex Georges Nikki Bryant Gerad Yeager
Chaosmos #2 Kevin Warner Kp Glenn
Cinque Terre Jamie Bussio Stephen S Roderick Lee
Clash of Culture John Clair Chris Buskirk Anthony Chung
Clay-O-Rama #1 Sara Glauser Ryli Vandekamp Megan Takahashi
Clay-O-Rama #2 Sarah Cary Aidan Rooney Tanner Slizza
Cock & Bull: The American Pub Game #1 Todd Geller Helen Glauser
Cock & Bull: The American Pub Game #2 Daniel Rush Eric Delgado Robert Strange
Colosseum John Priebe Ken Hebert Chris Green
Concept Jenny Chou Andrew Delaware Renee Hammer
Concordia Seth Jaffee Joshua Nave Eric Elder
Cosmic Encounter Aaron Sproul Nicholas Cascone Adam French
Coup Daniel Rush William Taylor Josh Kirschenbaum
Desert Island Jenny Chou Sara Glauser Ben Ritter
Dominant Species Hallie Stringer Peter An Darrell Stark
Dominion Expansions Isaac Intner Brian Rush Tiffany Carter
Donkey: It's a Kick! Kelly Slizza, Krysta Fryer, Ella Lucas Jaye R, Giana Massaro, Bob Lamarre
Dream Factory Kirk Udvardi Nathan Demoura Tracy Ashizawa
Dungeon Daniel Jordan
Eclipse Tracy Sangster Matthew Weber Joshua Beller
El Grande Roderick Lee Deb Lazaro Kathleen Harbinger
Eminent Domain Legacy Jonathan Nowak Kimberly Gearhart Alex Tearse-Doyle
Empire Builder Potluck Jay Shufeldt James Thomas Stuart Duffy
Euphrat & Tigris Tracy Sangster Darrell Stark David Mines
Formula D Bruce Schlickbernd Erick Vallejos Tall Paul
Galaxy Trucker Chia Richardson Jenn Van Persaud Matthew Borba
Gem Rush (Rush Mode) Greg Bergevin Tim Welch Samuel Mitchell
Glory to Rome Robert Patino Frank Madrid Trevor Bender
Guildhall Jenn Van Persaud Patrick Thompson Jamie Bussio
Hanabi Race #2 Hallie Stringer, Lauren Clark, Eric Everstein, Joshua Nave Andrew Delaware, William Taylor, Sam Ihlenfelde, Daniel Ihlenfelde Alex Haley, Brandon Muller, Walter Wichowski
Hunting Party Adam French Jennifer Sesma Kp Glenn
Imperial John Crowe Jon Wagner Tom Finkle
In the Year of the Dragon Darrell Stark Kyle Greenwood Rex Lorenzo
Ingenious Alex Georges Darrell Stark Marianne Gorczyca
Istanbul Steve Behnke Treg Julander Rosy Eyrich
King of Tokyo Danny Quindoy Ruby Intner Jodie Sewell
King's Ransom Matt Morris Steven Rodriguez
Kingdom Builder Roderick Lee Bruce Schlickbernd Jeanne Spowart
Kingsburg Jaden Massaro Manny Labis Ben Jones
Last Chance Ivan Demoura Shaun Bernard Kp Glenn
Liar's Dice Rodney Usher Lisa Burola Toni Johnson
Lifeboat Eric Gerber Cameron Takahashi Kp Glenn
Lords of Waterdeep Sean Growley John Bartley Aj Harris
Lost Cities Alex Haley Rodney Usher Jenn Van Persaud
LOTR Deck Building Game #1 Bill Persaud Vincent Fryer Sam Rich
LOTR Deck Building Game #2 Joseph Kim Vincent Fryer Steve Kim
Love Letter Eli Miljas Doug Nguyen Kp Glenn
Manilla Eddie Hagiwara Edward Williams Brandon Muller
Mansions of Madness: The Laboratory #1 Wesley Bell Josh Kirschenbaum David Ashworth
Mansions of Madness: The Laboratory #2 Mike Sesma Joseph Kim Kimberly Mumford
Mansions of Madness: The Yellow Sign Mark Fischer Byron Vonthal Baruch Smith
Meeples To The Mothership! Kathleen Harbinger Sophia Rehman Jennifer Poehls
Memoir '44 Stephen S Frank Madrid Chris Ramirez
Merchant of Venus Roderick Lee Stuart Duffy Jay Shufeldt
Middle Earth Quest John Liddy Christopher Buckley Mike Sesma
Monopoly Deal #1 Andrew Nicholas Kp Glenn Alfred Lee
Monopoly Deal #2 Chris Ramirez Jay Spowart Lea Viceral
Monopoly Deal #3 Sue Senki Matt Wilkerson Laura Fitzgerald
Monster Derby #1 Ron Chavez Ehren Evans Jason Demoura
Monster Derby #2 Mario Campanile Jack Davis
Munchkin Finals Colin Stogryn Dean Taylor Laurel Essick
Nexus Ops Darrell Stark Robert Patino Kyle Greenwood
No Thanks Eric Delgado Lisa Burola Toni Johnson
Nuclear War #1 Steve Packard Aaron Casarrubias Robert Flores
Nuclear War #2 Walter Wichowski Ethan Stewart Alex Haley
Palaces #1 Eric Gerber
Phase 10 #1 Shaun Bernard Daniel Rush Toni Johnson
Phase 10 #2 Jaye R. Shaun Bernard Leonard Lopez
Phase 10 #3 Shaun Bernard Naseem Zubi
Play 5 Bill Gallagher Roger Yanagita Jon Daneshgar
Poison Brandon Kawabata Keefer Langner G Builta
Poker: 7 Card Stud Winton Lemoine Samantha Burkes Jon Daneshgar
Poker: No Limit Hold'em Bill Gallagher Shea Jones Winton Lemoine
Poker: Omaha Hi/Lo Ian Cotton Wesley Bell Shea Jones
Power Grid Bruce Schlickbernd Robert Neff Bill Gallagher
Power Grid World Tour: Quebec Bruce Schlickbernd Randall Bart, Robert Neff, Scott Samarel
Puerto Rico Mac Clay Ian Caballero Lisa King
Qwixx Rosy Eyrich Matt Schwartz Chia Richardson
Ra Winton Lemoine Joshua Beller Daniel Mcdairmant
Race for the Galaxy 2 player Elisa Vomocil Jeff Becker Ehren Evans
Railroad Tycoon Treg Julander Ken Hebert James Thomas
Railways of the World Chris Venuti Jonathan Flagg James Thomas
Rampage Jason Demoura Rich Pizann Johnathan Pulos
Rasputin Rowan Harbinger Aaron Casarrubias Ian Cotton
Rattus Cartus Winter Salins John Crowe Sara Brown and Casey Fox
Revolution! #1 Eric Downing Rodney Usher Randall Bart
Revolution! #2 Rodney Usher Nathan Demoura
Risk Express Bill Persaud Chase Castro Val Campanile
Robo Rally Brandon Muller Jennifer Sesma
Rough: The Card Game Frank Zazanis Raffi Bahadarian Thomas R
Russian Railroads Joshua Nave Richard Rodrigues David Mines
Safranito Jeff Richter Thomas R Tanya Aldrich
Sail to India Brian Rush Samantha Ihlenfeldt Daniel Ihlenfeldt
Sails of Glory Tournament Rita Green Eric Collins
Saint Petersburg Karen Star Martin Bowers Ken Hebert
San Juan Winton Lemoine Lea Viceral Matt Wilkerson
Santiago de Cuba Jennifer Sesma Lisa Burola Eddie Hagiwara
Seasons Richard Rodrigues Ehren Evans
Sequence Jaye R. Karen Star Donna Kaufman
Settlers of America: Trails to Rails Karen Star Marybelle Foster, Terry Newton
Settlers of Catan Darrell Stark Tracy Sangster Andreas Pluchar
Shogun/Samurai Swords/Ikusa Chris Ramirez George Nickols Ethan Stewart
Smah Up Expansions Joseph Kim Danny Quindoy
Small World Invaded! Jenn Van Persaud Bill Persaud Richard Rodrigues
Space Empires 4X #1 John Oh Peter An Dave Gerson
Space Empires 4X #2 Peter An Kyle Greenwood Chris Johnson
Stix & Stones Jeff Crews Ben Ritter Jen Crews
Stone Age Bruce Schlickbernd Matt Schwartz Walter Wichowski
Storm Over Dien Bien Phu Trevor Bender Treg Julander Harold Buchanan
Suburbia Alex Haley David Mines Rami Silverman
Tabloid Teasers Winton Lemoine Tiffany Carter Kyle Greenwood
Takenoko Aj Harris Heather Spowart Daniel Rush
Talisman Alasdair Burton Karen Star Leonard Lopez
Terra Mystica Finals Aj Harris John Oh Sean Growley
The Adventurers Peter Sciretta Alex Georges Susan Mcbride
The Castles of Burgundy Finals Peter An Ramon Vinluan Chris Johnson
The Scepter of Zavandor Todd Van Der Pluym Darrell Stark Jonathan Flagg
Thurn & Taxis #1 Scott Samarel Walter Wichowski Ramon Vinluan
Thurn & Taxis #2 Scott Samarel Kirk Udvardi Winton Lemoine
Tichu Finals Jeff Becker, Elisa Vomocil Lana Berman, David Zevin Jenn Van Persaud, Bill Persaud
Ticket to Ride: Europe Brandon Muller Darrell Stark Zhani Cohen
Ticket to Ride: Masters Finals Jaye R. Bradley Thomas Kyle Greenwood
Ticket to Ride: USA 1910 Jay Spowart Cynthia Delker Heather Spowart
Tide of Iron Paul Rebeles Stephen S Ethan Stewart
Titan Eric Downing Rodney Usher Richard Potthoff
Titanic: The Board Game Kp Glenn Donna Kaufman Samantha Burkes
Tokaido #1 Patrick Thompson Tamala Takahashi Kp Glenn
Tokaido #2 Megan Garver Jennifer Sesma Daniel Rush
Turn the Tide Sara Brown Keefer Langner
Twilight Imperium 3rd Ed Jon Wagner John Oh Dave Gerson
Two Rooms and a Boom #1 Red Team Blue Team
Uno #1 Jaye R. Vincent Fryer Jonathan Nowak
Uno #2 Jaye R. Laura Fitzgerald Shaun Bernard
Uno #3 John Willy Mary Taylor Samantha Jones
Uno #4 Mary Taylor Jon Daneshgar Sierra West
Vegas Showdown Darrell Stark David Mines Richard Potthoff
Virgin Queen (Campaign Tournament) Kurt Keckley Marshall Neal, Glen Davis, Mark Luta, Michael Sheeter, Evan Woodham
Washington''s War Bruce Ballard Andrew Nicholas John Priebe
Werewolf #1 Rik Panero Manuel Perez Alexander Bautista
Werewolf #10 Diego Sewell Rik Panero Vincent Rossetti
Werewolf #11 Jasper Day Potato Pie
Werewolf #6 Ruby Intner Sophie The Blood Queen Laurel Essick
Werewolf #8 Heather Bradford Ashely B Mario Acuna
World Conquerors #1 Eric Gerber
Yahtzee Samantha Burkes Lisa Burola Robert Neff
Yahtzee Jack Davis Donna Kaufman Samantha Burkes
Yahtzee Free for All #1 Lisa Burola Robert Patino Tamala Takahashi
Yahtzee Free for All #2 Bob Lamarre Shaun Bernard Leonard Lopez
Yahtzee Free for All #3 Shaun Bernard Chris Jenkins Heather Greife
Yspahan Eric Downing Daniel Mcdairmant Renee Hammer
Zombicide Kimberly Mumford Keith Jenkins David Larson
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Anachronism The Card Game David Wakefield Geoff Colman
Andromeda Fight League Mark Lucas Jasper Day Katie Ritchie
Ascension: Chronicle of the Godslayer Curtiss Walker Rami Silverman Melissa Weiss
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 George Caceres Ryan Friedman Rami Silverman
Boss Monster Kevin Warner Thomas Amundsen
Boss Monster Tournament Nick Chavez Brandon Weiss Mark Nicholson
Exodus Pre-Release Booster Draft Elizabeth Ritchie Vincent Rossetti Makayla Corfield
Exodus Pre-Release Booster Draft Thomas Farr Savannah Farr Caitlynn Farr
Exodus Pre-Release Booster Draft Vincent Fryer Jimmy Crowell Steven Rehfeldt
Heroclix "Battle Royale" Kevin Kollman Joe Burns Thomas Schmutz
Heroscape Matthew Fox Joseph Kim Diego Sewell
Highlander TCG Iron Man Sealed David Wakefield Geoff Colman
Highlander TCG Type 2 Standard Constructed David Wakefield Victor Bugg Geoff Colman
Kanzume Goddess Kevin Kollman Lexi Medina
Mage Wars Peter An Romel Benito Frank Madrid
Magic the Gathering Friday Night Magic Brian Williams Matthew Fox Samantha Davis
Magic the Gathering Mini Master Mason Stewart Jason Folger Jasper Day
Magic the Gathering Sealed Deck Isaac Intner Vito Ippolito Chris Waters
Magic the Gathering Sealed Deck #2 Chris Waters Brian Williams Mason Stewart
Magic: The Gathering - Conspiracy (Draft) Donovan Eberling Mason Stewart
Magic: The Gathering - Horde Steven Lee Cameron Takahashi Kevin Kollman
Magic: The Gathering - Live Draft (Draft) Michael Arsollon Ed Zeamba Mason Stewart
Magic: The Gathering - Planechase (Pauper) Chris Waters Mason Stewart Michael Arsollon
Magic: The Gathering - Secret Alliances (Pauper) Matthew Fox Beckett Cary-Green Mason Stewart
Magic: The Gathering - Secret Alliances (Pauper) Bob Wei Chris Waters Jasper Day
Magic: The Gathering - Theros Challenge Trilogy Steven Lee Matthew Fox Mason Stewart
Magic: The Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Chris Waters Tanya Aldrich
Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men Robert Tomilowitz Ryan Friedman John Lieske
Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men #2 John Lieske Robert Tomilowitz
Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men #3 Danny Quindoy Matthew Robinson John Lieske
My Little Pony CCG Alex Georges Kp Glenn John Galietta
My Little Pony CCG #2 Briston Brown Alex Georges Kevin Sue
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep "Maleficent" Skyler Caceres, Tabby Caceres Oliver Caceres, Diego Sewell Michael Arsollon, Melissa Weiss
Pokemon Charlotte Carter Doan Morgan Doan
Pokemon #2 Charlotte Carter Doan Morgan Doan
Shadowfist Final Brawl Pat Roach Jimmy Crowell Robert Woros
Shadowfist Tournament - Final Brawl Diane Grotjohn John Bartley Martin Bowers
Star Realms Ryan Friedman Frank Zazanis Jason Folger
Star Trek Attack Wing 100pt Faction Specific Joey Vigil Nick Chavez Bradley Thomas
Star Trek Attack Wing 1st Contact Richie Duenez Nick Chavez Malcolm Hee
Star Trek Attack Wing Borg Op #2 Nick Chavez Richie Duenez
Star Wars Minis "Shadows" Kyle Trujillo Andre Bashay Edwin Willams
Star Wars Minis "The Clone Wars" Andre Bashay Edwin Willams Kyle Trujillo
What's your YuGiOh IQ? Ryan Melvin Espinosa Charlotte
YuGiOh Show- Enter the Shadow Realm Extravaganza! Patrick Pollick
Yu-Gi-Oh! Lite Casual Tournament Jeremiah Garcia Jimmy Crowell Ryan
Yugioh! Win-A-Card pull Ryan Caven Jimmy Crowell Mason Stewart
Computer Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Call of Duty Free for All Alec Morales Cody West Sam Udvardi
Halo 3 FFA Ryan Caven Trevor Jones Peter Suman
Iron Block Challenge Aidan Brooks Charlotte Tristan Brooks
League of Legends - Shadow Isles Abram Udvardi, Ian Cotton, Andy Wallace
Mario Kart 8 Randal Rhodes Trevor Jones Todd Geller
Sonic & All-Stars Racing Transformed Trevor Jones Nicholas Fascitelli Jason Duvall
Super Smash Bros. Brawl #1 Ryan Caven Melvin Espinosa
Super Smash Bros. Brawl #2 Ryan Caven Joshua Villanueva Trevor Jones
General 1st Place
Strategicon Football League Danny Quindoy
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Bolt Action Tournament: Comic Book WWII Frank Vassallo James Lang Shane Lindley
Circus Maximus Christian Szatkowski Rebecca Suarez Glenn Lasker
Infinity Deathmatch Tournament Lief Davidson Mike Fryer
Infinity Deathmatch Tournament Eric Delgado Sean Overhulse Jacob Mcdonald
Relic Knights Tournament Victor Bugg John Bartley Jose Palma Gil
Songs of Blades and Heros Mini fight Sara Glauser Patrick Sewell Helen Glauser
Songs of Blades and Heros Mini Multi Fight Patrick Sewell Tom Glauser Diego Sewell
The Fortess Has Fallen Eleanor Halloran William Fretze
Warhammer 40K RTT Brian Olson Brandon Parker Mario Acuna
Warhammer Fantasy RTT Quentin Bohn Bill Mattson Alex Hackert
Wilderness War Tourney Bob Genso John T Strauch David Theobald
X-Wing Miniatures Tournament Malcolm Hee Thing Two Nick Chavez
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Kaitlyn Pickett
Fantasy Large Kaitlyn Pickett
Fantasy Single Jason Mahs Kaitlyn Pickett Paul Villar
Fantasy Unit Richard Brown
Historical Single Iian Mitchell-Smith Richard Brown
Historical Unit Frank Vassalo
Open Josh Simon
Sci Fi Large Harold Crossly
Sci Fi Unit Jason Mahs
RPGs & LARPs 1st Place 2nd Place 3rd Place
GURPs Final Gary Gandara Tony Dutra Scott York
Long Live the King - LARP Chris Suarez Danielle Suarez Nicco Wargon