Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2015 Gamex Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
18xx Bill Gallagher Todd Vander Pluym Jonathan Flagg
18xx Todd Vander Pluym Jonathan Flagg Richard Heller
7 Blunders Nick Chavez Sam Nazarian Michael Swinson
7 Wonders Expansions Sean Growley Edan Ortner Lana Berman
7 Wonders MEGA John Oh Steve Lee Ed Bodge
A Game of Thrones 2nd Edition Aj Harris Peter An Justin Clouter
A Study in Emerald Richard Potthoff Karen Haugland Rick Senki
Acquire David Woolcott Memorial Eric Downing Alex Konowitz Lisa Burola
Age of War Michelle Mills Bradley Thomas Andre Chautard
Agricola David Zevin Lisa King Hallie Stringer
Alhambra Robert Larson Darrell Stark Jaye R.
Alien Frontiers Richard Rodrigues Roderick Lee Joshua Beller
Attika Roderick Lee Sue Eric Downing
Backgammon Ozgun Tumer Renee Rose-Perry  
Blokus Tanya Aldrich Sue Lisa Burola
Blood Bound Jose Vasquez Potato Pie Steven Alvarez
Blue Moon City Darrell Stark Lawrence Chieng Dennis Clay
Brass Rick Byrens Christopher Buckley Laura Tewksbury
Carcassonne Bob West Renee Rose-Perry Michael Coe
Cards Against Humanity Bill Gallagher Mycroft Roske Eliot Roske
Cards Against Humanity Andrew Mendez Sarah Mendez Jonathan Nowak
Cash and Guns Brad Geving Brandi Hammons Kim Chen
Caverna: The Cave Farmers Bruce Schlickbernd, Matt Barnes   Peter An
Chaosmos Cameron Gandara Jon Daneshgar Kyle Greenwood
Chaosmos Frank Madrid Lord Baltimore Connor Vassallo
Chaosmos Primus Majda Alan Emrich  
Chez Geek Allen Eckhouse Martin Padilla  
Chinatown Augustus Sanders Brian Stokes Joe Price
Cinque Terre Andy Mcguire Cheryl Aday Donovan Shickley
Civilization: The Expansion Project Frank Yuan Matthew Weber Martin Deolden
Clash of Cultures Frank Madrid Stephen Wight Peter An
Concordia Eric Downing Ozgun Tumer Todd Goldman
Cosmic Encounter Paul Slavich John Willy Ryan Higa
Coup Peter An Daniel Rush Joshua Beller
CV Bill Gallagher Aaron Sproul Patricia Liu
Deep Sea Adventure Michael Swinson    
Desert Island Aidan Rooney    
Dominant Species Jonathan Morgan Hallie Stringer Aj Harris
Dominion Expansions Renee Hammer Alex Arjad Mathew Severns
Down in Flames: Aces High Chuck Collins Leonard Lopez  
Dr. Shark Sean Growley, Mitchell Hale, Josh Wood John Borders, Patricis Liu Joman Diec, Mara Kenyon
Dread Curse Brett Holbrook Frank Zazanis  
Dream Factory Andre Chautard Tracy Ashizawa Matt Schwartz
Dungeon Kimberly Shaver   Steven Alvarez
Eclipse Joshua Beller Ozgun Tumer Matthew Weber
Euphrat & Tigris Roderick Lee Renee Rose-Perry Matt Posey
Euphrat & Tigris Renee Rose-Perry Matt Hyra  
Family Business Daniel Rush Darrell Stark Edward Roske
Finca Zachary Alvarado Xiaowen Lei Sue
Five Crowns Rowan Harbinger Jessamine Campbell Kathleen Harbinger
Five Tribes Sean Growley Bruce Schlickbernd  
Fluxx Tony Negrete Gary Laycraft Ash Carpio
For the Crown Ryan Higa Aidan Rooney  
Formula D Tall Paul Jerrell Reid Andreas Pluchar
Formula De Terry Dix Roderick Lee Christopher Buckley
Fortress America Walter Wichowski Frederick Valyocsik Ethan Haley
Gem Rush Aidan Rooney Ta Te Wu Ashley Adams
Ghost Blitz Keith Aldrich Rik Panero Tanya Aldrich
Glory To Rome Richard Heller Mara Kenyon Peter An
Hisss Jackson Barrett Keith Aldrich  
Hollywood Game Night Party Game Joman Diec, Sean Growley, Ruby Intner, Josh Wood, Dennis McGeehan Jasper Day, Kevin Day, Peter Parker, Chris Ngoon Lucas Crouch, Dale Fairclough, Araceli Martinez, Matthew McGeehan, Amir Vahdani
Imperial Justin Clouter Joshua Brown  
In the Year of the Dragon Darrell Stark Kim Chen Edward Williams
Incan Gold Stuart Meriwether Michael Swinson Aidan Rooney
Ingenious Darrell Stark Renee Rose-Perry Michelle Mills
Istanbul Steve Behnke Peter An Anthony Chung
Kanban Deb Lazaro Benjamin Jones Alan Flower
Kill Shot Jon Daneshgar Christopher Sprute Nancy Sprute
Kill Shot Ashley Adams    
King of New York Frederick Valyocsik Ethan Haley Thomas Amundsen
King of Tokyo Richard Matney Jeff Becker Ray Gaer
Kingdom Builder Richard Rodrigues Rusty Howell Sam Nazarian
Kingsburg Eric Downing Bruce Schlickbernd Ed Bodge
La Boca Kathleen Harbinger Rowan Harbinger Howard Ching
Las Vegas Boulevard Rick Lepore / Andy McGuire   Alex Colby
Last Chance Michael Swinson Andrew Mendez Ronnie Chen
Liar's Dice Eric Downing Mycroft Roske Peter An
Lifeboat Richard Matney Joe Romero Reed Comire
Lords of Waterdeep Michael Orion Sean Growley Jonathan Flagg
Love Letter #1 Rik Panero Jason De Moura Gilbert Quinonez
Love Letter #2 Heather Jenkins Kayla Barbosa Nathaniel Taylor
Love Letter #3 Frank Cerros Melinda Barbosa Liang Gao
Macao Brett Holbrook Sean Growley Brian Rush
Machi Koro Mac Clay Rachel Moore Jimmy Nguyen
Machi Koro Expansions Jonathan Nowak Andrew Ma Tracy Ashizawa
Magnum Opus Frank Madrid Sara Bell Karen Haugland
Majority Rules! Rik Panero Ronnie Chen / Sean Growley  
Manila Rich Pizann Adam French Bob West
March of the Ants Brian Kumanchik Daniel Ihlenfeldt  
March of the Ants Deb Lazaro Alex Konowitz  
Mars Attacks: The Dice Game Christine Richard Andre Chautard Andy Mcguire
Mars Attacks: The Dice Game Kathleen Harbinger Todd Geller Martin Padilla
Meeples To The Mothership! Brian Rush Jason De Moura Rich Pizann
Merchant of Venus Roderick Lee Kyle Greenwood Karen Haugland
Merchants & Marauders Adam French Brett Holbrook Chuck Collins
Metro Toni Johnson Robert Larson Tanya Aldrich
Monopoly Deal #1 Ramon Vinluan Rick Senki Judy Blake
Monopoly Deal #2 Toni Johnson Chris Jenkins Lea Viceral
Monopoly Deal #3 Christopher Sprute Nancy Sprute Toni Johnson
Monster Derby Lucas Crouch Brian Rush Robert Hebert
Munchkin Finals! Andrew Mendez Karri Salas Sarah Mendez
Munchkin Qualifier #1 Jerrell Reid Matthew Vigil James Medina
Munchkin Qualifier #2 Sarah Mendez David Ashworth Andrew Mendez
Munchkin Qualifier #3 Andrew Mendez Nathan Demoura  
Munchkin Qualifier #4 Cris Silvestri Matthew Vigil  
Munchkin Qualifier #5 Karri Salas Lee Coles  
Mythotopia Eric Delgado Sam Nazarian / Brett Holbrook  
Nexus Ops Eric Downing Matt Posey Tim Monley
No Thanks! Eliot Roske Robert Neff Sam Nazarian
One More Roll! Kristi Corfield Theresa Ritchie Eli Sesma
Outpost Todd Vander Pluym Bill Gallagher Jonathan Flagg
Panamax Larry Lawrence Hallie Stringer Samantha Ihlenfeldt
Perpetual Motion Machine Jaye R. Robert Neff Rusty Howell
Perpetual Motion Machine Brandi Hammons Jonathan Nowak Marianne Gorczyca
Phase 10 #1 Sarah Willy Krysta Fryer Jaye R.
Phase 10 #2 Bob Lamarre Andrew Veiga Daniel Rush
Phase 10 #3 Mary Taylor Daniel Rush Toni Johnson
Power Grid Brian Simmons Matt Barrs Bill Gallagher
Power Grid World Tour Gamex Devlyn Davis Chris Mills / Robert Neff  
Puerto Rico Darrell Stark John Clair Erick Vallejos
Race for the Galaxy 2 Player Joman Diec Ehren Evans Aj Harris
Railroad Tycoon Jonathan Flagg Scott Samarel Craig Caven
Red Dragon Inn Roland Lee Alexis Letner  
Relic Ryan Higa Brandon Fins Heather Culler
Revolution Eric Downing Samantha Burke Bill Harris
Rise of the Zombies Eli Sesma    
Risk Express Bradley Thomas Zephyr Brown Zavier Grech
Rough: The Card Game Jon Daneshgar Allen Eckhouse Aaron Sproul
Rumis Julia Young Tanya Aldrich  
Saint Petersburg Todd Vander Pluym Mara Kenyon Edan Ortner
San Juan Andre Chautard Darrell Stark Ana Karen Perez
Seafarers of Catan Eric Gadal Andreas Pluchar / Frederick Valyocsik  
Sequence Sue    
Settlers of Catan National Finals Alex Vayhinger Lisa King Ramon Vintuan / Joseph Desantis
Sheriff of Nottingham Todd Geller Darrell Stark Adam French
Shogun/Wallenstein Showvick Kalra Matt Posey Nick Bayuga
Small World Richard Rodrigues Ryan Higa Alex Vayhinger
Smash Up Expansions Nathan Demoura Jason De Moura Rick Collins
Spyfall Quang (Juan) Tran Alex Colby  
Stone Age Aaron Sproul Erin Chavez J Karen Star
Takenoko Devlyn Davis Michael Swinson Sam Nazarian
Talisman Bruce Ballard the Monk Leonard Lopez the Elf  
Terra Mystica Finals Bruce Schlickbernd Peter An Mac Clay
Terra Mystica Qualifier #1 Peter An Joe Mccleskey Bruce Schlickbernd
The Cards of Cthulhu Nick Singh    
The Cards of Cthulhu Jonathan Fowler Krysta Fryer  
The Castles of Burgundy Finals Ozgun Tumer Sean Growley Clayton Kjos
The Castles of Burgundy Qualifier Mitchel Hale Clayton Kjos Lisa King
The Current Number of the Beast Nam Tran    
The Resistance: Avalon Kimberly Shaver David Ashworth Michael Orion
The Scepter of Zavandor Todd Vander Pluym Kyle Greenwood Ed Bodge
The Worst Game Ever Rik Panero Claire Matthews Skoddie Kraemer
Thunderstone Advance Lee Coles Karri Salas Ehren Evans
Thurn & Taxis Roderick Lee Scott Samarel Renee Rose-Perry
Thurn & Taxis: Power and Glory Renee Rose-Perry Ozgun Tumer Brian Simmons
Tichu Finals Jeff Becker, Elisa Vomocil Roderick Lee, Tim Oates Jake Stringer, Joshua Nave
Ticket To Ride Michael Swinson Karri Salas J Karen Star
Ticket to Ride: Europe Bradley Thomas Renee Rose-Perry Jaye R.
Ticket to Ride: Play the World Champion Renee Rose-Perry    
Ticket to Ride: Team Asia Renee Rose-Perry, Ozgun Turner Frederick Valyocsik, Sander Valyocsik Mike Rovardi, Brian Simmons
Ticket to Ride: USA 1910 Renee Rose-Perry Kyle Greenwood Grace Letner
Tiny Epic Kingdoms Hannah Schooley Ed Bodge Mac Clay
Titan Eric Downing Greg Hultgren Eric Gerber
Twilight Imperium 3rd Ed Matthew Weber Joshua Beller Benjamin Jones
T'zolkin: The Mayan Calendar David Zevin Jaime Martinez Greg Hernandez
Universal Rails Scott Samarel Craig Caven Jonathan Flagg
Uno #1 Jaye R. Cody West Bradley Thomas
Uno #2 Mary Taylor Sarah Willy Lisa Burola
Uno #3 Mary Taylor Samantha Burke Krysta Fryer
Village Daniel Ihlenfeldt Steve Behnke Samantha Ihlenfeldt
What's He Building in There? J P Francoisse Derik Duley  
Wits & Wagers Andre Chautard Scott Samarel Sue
Yahtzee Sarah Mendez Andrew Mendez Alex Colby
Yahtzee Free for All #1 Eliot Roske Samantha Burke Lana Berman
Yahtzee Free for All #2 Chris Jenkins Bill Gallagher Lea Viceral
Yahtzee Free for All #3 Rick Lepore Richard Rodrigues Jaye R.
Yspahan Ramon Vinluan Robert Larson Caoimhe Ora Snow
Zombie Dice Lucas Crouch Keyon Thomas Lea Viceral
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ascension: Chronicle of the Godslayer Ephraim Silverman Kristen Perez Lisa Adams
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Ephraim Silverman Owen Saunders Melissa Weiss
Dice Masters: Gamex 2015 Tournament Anthony Barrett Daniel Watson Brandon Weiss
Dice Masters: Tournament Alan Wilcox Adam French Anthony Barrett
Dice Masters: Tournament Brandon Weiss Eric Cheung Mark Delatorre
Doomtown: Reloaded (ECG) Tournament Gerrod Garcia Richard Matney Jay Vales
Exodus Trading Card Game Tournament Vincent Fryer Jon Brown Katie Ritchie
Exodus Trading Card Game Tournament Jon Brown Elizabeth Ritchie Marcelo Figueroa
Exodus Trading Card Game Tournament Vincent Fryer Katie Ritchie Charles Watson
Force of Will Tournament Jose Vasquez Isaac Intner Dae Kim
Highlander TCG Type 1 Regional Championship Geoff Colman Jeff Smorey David Wakefield
Highlander TCG Type 2 Regional Championship Jeff Smorey Geoff Colman David Wakefield
Lord of the Rings: Combat Hex MinisThe Battle of the Pelennor Fields Connor Mowatt Brandon Timms James Granzuel
Mage Wars Peter An Alan Wilcox  
Magic the Gathering: Mini Master Vincent Fryer Jesse Fowler Cameron Gandara
Magic: The Gathering - Live Draft (Cube) Michael Arsollon Patrick Dickson Matthew Fox
Magic: The Gathering - Planechase (Pauper) Michael Arsollon Mason Stewart Ethan Stuart
Magic: The Gathering - Secret Alliances (Pauper) Matthew Fox Michael Arsollon Kevin Day
Magic: The Gathering- Booster Draft Dae Kim Vincent Fryer Cameron Rogstad
Magic: The Gathering- Constructed Tournament George Caceres Robert Hall Matthew Fox
Magic: The Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Tanya Aldrich Cameron Gandara
Magic: The Gathering- Sealed Deck Tournament George Caceres Matthew Weber Vincent Fryer
MECCG Arda Game Marcelo Figueroa Gene Berry  
MECCG Constructed Deck Ben Canlas Noah Mindess  
MECCG Hero vs Hero Constructed Daniel Johnson Beren Canlas Michael Canlas
Pathfinder Adventure Card Game Otto Moses    
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep "Minions" Jon Brown    
Pokemon Charlotte Karina Jacques Joep Hensel
Pokemon #2 Charlotte Vincent Rossetti Joep Hensel
Star Wars Minis Warfare and Subterfuge Kyle Trujillo Andre Bashay James Granzuel
Weiß Schwarz - Gaming 101 Andrew Ma Michael Arsollon  
Yu-Gi-Oh! Game Show Ryan Su Shawn Loo Leonardo Alfaro
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Shawn Loo Ryan Su Zable Morris
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Ryan Su Nathaniel Buckhorn  
Yu-Gi-Oh! Tournament Ryan Su Zable Morris Leonardo Alfaro
Yu-Gi-Oh! Win-A-Mat Leonardo Alfaro Ryan Su  
Computer Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Carmageddon Reincarnation - Heads-off Todd Schlickbernd Jared Powell Brandi Hammons
MC: Iron Block Challenge Charlotte Stephen Wight Alex Figueroa
MC: Iron Block Challenge Matthew Alvarez Bernard Hansel Jason Duvall
Shadow Isles 3v3 Kris Freeman Cameron Gandara Maverick Mccarthy
StarCraft 2 Duels Frank Madrid Stephen Wight Isaac Veal
Super Smash Bros - Adults Duels Frank Madrid Todd Schlickbernd Calvin Sheen
Super Smash Bros - Duels Frank Madrid Michael Tsai Nikolas Van Patten
Super Smash Bros - Free For All Justin Hoffman Pim Hensel Ryan Caven
General Events 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ca$h 'N Gun$ Live #1 Big Damn Heroes Babies with Rabies The Elevator Won't Go
Ca$h 'N Gun$ Live #2 Goldfish The Police Team 6
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Arena of Death! Brent Red Rogue Rustam Khan  
Circus Maximus Victor Ippolito Joseph Perez Alex Konowitz
Imperial Assault Skirmish Tournament Kody Batchelor Gary Laycraft  
Relic Knights Endless Hunger Tournament Jose Palma Gil Mark Nicholson Daniel Walker
Warhammer Fantasy RTT Xavier Plasencia Brian Olson  
Warmachine/Hordes Steamroller Brian Olson Christopher Avalos Eric Delgado
X-Wing: 100 point tournament Daniel Jordan Kody Batchelor Jonathon Archer
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Steve Petrey    
Fantasy Large Steve Petrey Terry Simon Kevin Miller
Fantasy Single Steve Petrey Kaitlyn Pickett Terry Simon
Fantasy Unit Tiffany Rodgers Kevin Miller  
Historical Single Paul Schipitsch Kevin Miller  
Historical Unit Tiffany Rodgers Kevin Miller  
Open Tiffany Rodgers    
Sci Fi Large Xavier Plasencia    
Sci Fi Single Terry Simon Steve Petrey Frank Vassallo
Sci Fi Unit Kevin Miller    
Strategikids Quinn Ziegert    
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Final Gary Mack Kayla Barbosa Richard Marcello
Traditional Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Cribbage Stevo Rood Sue  
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Rick Lepore Walter Wichowski  
Axis & Allies Joe Mccleskey, Bruce Ballard Dale Conklin, Tim Towery  
Battle Cry Tournament George Nickols Donald Hawthorne  
C&C Napoleonics Tournament Eugene Massimo Christopher Buckley  
Friedrich Kurt Stenzel Michael Mccarty Joe Mccleskey
Maria Kurt Stenzel Anthony Stenzel Michael Mccarty
Sails of Glory Tournament Trey Alsup Gerald Delker  
Sails of Glory Tournament Greg Hultgren Christopher Buckley  
Virgin Queen#1 (Campaign Tournament) Kurt Keckley Kurt Stenzel Anthony Stenzel
Virgin Queen#2 (Campaign Tournament) Robert Helbing Marshall Neal Matt Eagleson