Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2018
Presidents Day
Weekend
Feb 16 - Feb 19
Gamex 2018
Memorial Day
Weekend
May 25 - May 28
Gateway 2018
Labor Day
Weekend
Aug 31 - Sep 3
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2015 Orccon Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
18xx Jonathan Flagg Bill Gallagher John Priebe
18xx Todd Van Der Pluym Jonathan Flagg Martin Janta
18xx Joshua Gottesman Jonathan Flagg
18xx Joshua Gottesman Jonathan Flagg Todd Van Der Pluym
1989: Dawn of Freedom Roderick Lee Mark Hom
20th Century Andy Mcguire Edward Dobrowolski Eric Larson
7 Blunders Patricia Liu Renee Rose-Perry Kyle Greenwood
7 Wonders Expansions Lana Berman Patricia Liu Jeff Crews
7 Wonders MEGA Chris Hines Ian Caballero Steve Lee
A Study in Emerald Joshua Kocur Christopher Buckley Stan Ethanoz
Acquire David Woolcott Memorial Matt Hyra David Cohen Eric Downing
Age of Empires III: The Age of Discovery James Orze Chris Hines Rick Lepore
Agricola David Zevin Joshua Nave Alexander Kinzle
Alien Frontiers Heather Spowart Blu Rodrigo Torres
AquaSphere Scott Samarel Garret Buell Chris Hines
Argent: The Consortium Gary Gray Rodrigo Torres Erick Vallejos
Attika Darrell Stark Roderick Lee Eric Downing
Augustus Michelle Hingst Noah Bleich
Bang! Richard Matney Chris Ramirez Patrick Thompson
Battles of Westeros Mike Sesma Marty Watrous
Battlestar Galactica Alfonso Weilbach Evan Craft Brandi Hammons
Battlestar Galactica Kimberly Brown Sudro Brown Ii Andrew Yao
Blue Moon City Darrell Stark Lisa Burola Ian Caballero
Brass Robert Masson Gary Gray Kyle Greenwood
Bruges Matthew Bivens Bill Gallagher Alex Haley
Bull Moose Todd Geller Bradley Thomas Jeff Whitham
California Gold Edward Williams Paris Themmen Chris Mills
Cards Against Humanity Lisa Burola Tony Stark, Alex Haley
Cargo Noir Eric Elder Johnathan Pulos Mark Hom
Castles of Burgundy Finals Sean Growley Keith Searfoss Ian Caballero
Category 5 Alexander Nobles Robert Neff Jaye R.
Caverna: The Cave Farmers Finals Tracy Sangster Matthew Barrs Chris Johnson
Caverna: The Cave Farmers Qualifier #1 Richard Jankowski, Chris Johnson
Caverna: The Cave Farmers Qualifier #2 Tracy Sangster, Matthew Barrs
Chaosmos #2 Anna Peay
Chaosmos #3 Donovan Eberling Thomas Diendorf
Chaosmos #5 Adam Brown Mathew Runyon Kelley Clements
Chaosmos #7 Chris Dettmar Alexander Nobles Thomas Ryan
Chupacabra: Survive the Night Michelle Mijarez Kurt Keckley Thomas Amundsen
Cinque Terre Roderick Lee Jamie Bussio Brian Rush
Clash of Culture Ehren Evans Anthony Chang Adam French
Cock & Bull: The American Pub Game #1 Dennis Clay Courtney Clay Samantha Jones
Cock & Bull: The American Pub Game #2 Sara Brown Michelle Olson
Cock & Bull: The American Pub Game #3 Todd Geller Sue Senki
Cock & Bull: The American Pub Game #4 Robert Strange Michael Moran
Colloseum Robert Strange Kyle Greenwood Tracy Ashizawa
Concept Dwight Stone Sara Bell Jim Lucas
Concordia William Merritt Eric Downing Todd Goldman
Core Worlds Alex Georges Mark Hom Adam French
Core Worlds Rick Baptist Anthony Chang Kirk Udvardi
Cosmic Encounter Peter An Franc Gabusi Jeremy Langdon
Coup Shea Jones Brandon Locke Bertrand Wilden
Coup Matt Posey Matt Wilkerson Darrell Stark
Cypher Anna Peay Patrick Thompson
Dixit Jonathan Nowak Paris Themmen Asia Valenzuela
Dominant Species Hallie Stringer Aj Harris Joshua Kocur
Dominion Expansions Renee Rose-Perry Matt Gill David Zevin
Dragon Dice 40pts B.Y.O. Tournament Jeff Smorey Cliff Broadway Armig Hindoyan
Dream Factory Darrell Stark Nathan Demoura Renee Rose-Perry
Dungeon Johnathan Pulos Lawrence Chieng
Eclipse John Oh Joshua Beller Matthew Weber
Eclipse Kevin Smith Adam French Paul Luebbers
El Grande David Zevin Roderick Lee Kyle Greenwood, Evan Craft
Eminent Domain Jonathan Nowak John Oh John Borders
Empire Builder Potluck Scott Samarel Kyle Greenwood Paul Bonday
Euphrat & Tigris Darrell Stark Chris Buskirk David Mines
Family Business Steven Schweitzer Anthony Chung Rick Lepore
Five Tribes Sean Growley Adam French David Zevin
Fleet Wesley Bell David Ashworth Brett Holbrook
Fluxx Player's Choice Allen Eckhouse Caden Cornelius Jason Demoura
For the Crown John Borders Darrell Stark Todd Geller
Galaxy Trucker Dwight Stone Michael Swinson George Caceres
Ginkopolis Peter An Noah Bleich Joman Diec
Glory to Rome Ryan Beck Peter An Roger Ritchie
Granada Brian Rush J Karen Star Richard Rodrigues
Grand Conquest Jeff Schwartz
Hanabi Elizabeth Brown
Hanabi Race #1 Richard Rodrigues, Robin Fox, Chris Green, Matt Wilkerson, Renee Rose-Perry
Hisss Keith Aldrich Eowyn Bradley
Idol Project Michael Cheng Michael Arsollon Brian Fong
Imperial Lauren Clark Alexander Kinzle Jeff Whitham
In the Year of the Dragon Darrell Stark Kim Chen Christopher Buckley
Ingenious Renee Rose-Perry Randall Bart Samantha Burkes
Innovation Walter Wichowski Joshua Gottesman Dean Taylor
Kingdom Builder Richard Rodrigues Jim Herrington Chris Green
Kingsburg Jaden Massaro Noah Bleich Heather Spowart
La Boca Patricia Liu Deb Lazaro Sam Nazarian
Liar's Dice Adam French Sam Nazarian John Borders
Looney Bin Anna Peay Rik Panero
Lord of the Rings Deck Building Joman Diec Et Haley Andy Mcguire
Lost Cities Darrell Stark J Karen Star Barbara Newton
Lost Cities Kyle Greenwood Darrell Stark Paris Themmen
Love Letter #1 Darrell Stark Jen Crews Sophie Sewell
Love Letter #2 Jared Patterson Richard Matney Mike Li
Love Letter #3 Sophie Sewell Shea Jones Nathaniel Taylor
Machi Koro Nathan Demoura Robert Neff Jonathan Nowak
Manila Gabriel Wintner Adam Hanson Brian Rush
Mansions of Madness Keith Hammons
Mars Attacks: The Dice Game Tommy Lepore Remy Streichenberger Jeff Crews
Meeples to the Mothership Anna Peay Jennifer Starling Quentin Bohn
Memoir '44 Patrick Wells Chris Ramirez
Merchant of Venus Robert Woodson Christopher Young James Thomas
Monopoly Deal #1 Tavor Yisrael Renee Hammer Alexander Kinzle
Monopoly Deal #2 Christopher Lee Daniel Glenn Lea Viceral
Monopoly Deal #3 Thomas Ryan Brandon Muller Kyle Greenwood
Munchkin Apocalypse Eric Gadal Sod-Erdene Gadal Catherine Mohan
Munchkin Finals Sod-Erdene Gadal Sara Bell Nathan Demoura
Munchkin Legends Sophie Sewell Matt Cohen Jodie Sewell
Munchkin Pathfinder Deluxe Neil Poloso Pete Kowalski Alex Maxson
Munchkin Qualifier #1 Nathan Demoura Jerrell Reid Matthew Vigil
Munchkin Qualifier #2 Lisa King Matthew Vigil Catherine Mohan
Munchkin Zombies Sara Bell Dwight Stone Dennis Clay
Mythotopia Lemon Baardsen J.C. Kern G. Jay Christensen
Nexus Ops Darrell Stark Renee Rose-Perry Eric Downing
No Thanks! Peter An Richard Matney John Borders
Octopus' Garden Patricia Liu Andre Chautard Sean Growley
On the Underground Kyle Greenwood Michael Cheng Roderick Lee
Panamax David Mines Rodrigo Torres Lisa King
Panic Station Andre Chautard Thomas Ryan, Emmett Furey, Randy Ripley
Perpetual Motion Machine Jaye R. Chris England Jonathan Nowak
Perpetual Motion Machine Jonathan Nowak Rusty Howell Toni Johnson
Phase 10 #1 Krysta Fryer Nathaniel Taylor Kristie Brown
Phase 10 #2 Jaye R. Michelle Olson David Ashworth
Phase 10 #3 Chris Garcia Lisa Burola Et Haley
Pix John Shier Anna Peay Thomas Ryan
Popular Front Patrick Stevens
Power Grid Jim Foster Scott Samarel Michelle Mills
Power Grid World Tour Final Bruce Schlickbernd, Chris Mills Robert Neff
Puerto Rico Erick Vallejos Rocco Garcia Bruce Schlickbernd
Race for the Galaxy 2 player John Borders Sam Nazarian Joshua Gottesman
Rail Baron Bill Gallagher Tim Towery Ivan Demoura
Railroad Tycoon Scott Samarel James Thomas Edgar Contreras
Red Dragon Inn Anna Peay Ben Kwan Samantha Bowers
Revolution Nathan Demoura Bill Harris Brian Rush
Revolution Eric Downing Samantha Burkes Luke Lucas
Risk Express Bradley Thomas Samuel Thompson Ivan Demoura
Rough: The Card Game Shea Jones David Ashworth Stacie Fox
Russian Railroads Darrell Stark Chris Buskirk Garret Buell
Saint Petersburg Bruce Schlickbernd Jeremy Hale Renee Hammer
Saint Petersburg William Merritt Todd Van Der Pluym Michael Swinson
San Juan Tracy Ashizawa Bruce Schlickbernd Matt Posey
Santiago Keith Hammons Emily Yang Sergio Alvarez
Seafarers of Catan Don Collins Nathaniel Thompson Andreas Pluchar
Sequence Toni Johnson Samantha Burkes
Settlers of Catan National Finals Sammy Lai Matthew Black Michael Rooney
Seven Dragons: Basic Dragons Eowyn Bradley Charlie White Keith Aldrich
Skip Bo Jaye R. Bill Harris Chris England
Smash Up Keith Hammons Richard Matney Richard Rodrigues
Smash-Up Expansions Tony Gielow Alex Arjad Nathan Demoura, Daniel Rush
Speculation Sara Bell Rick Lepore Richard Rodrigues
Splendor Peter An Renee Hammer Mark Hom
Spyrium Sam Nazarian Chris Johnson Jessamine Campbell
Stone Age George Caceres Peter An Bruce Schlickbernd
Summoner Wars Gilbert Quinonez Richard Rodrigues Diego Sewell
Tales of the Arabian Nights Emily Yang Johnathan Pulos Adam French
Talisman Sergio Alvarez Cory Ryken David Darnell
Tanto Cuore Renee Rose-Perry, Richard Rodrigues Michael Cheng
Terra Mystica Finals Joman Diec John Oh Keith Searfoss
Terrene Odyssey Justin Cyphers Keith Searfoss Isaac Intner
The Adventurers Jillian Perez Brian Rush Wesley Bell
The Current Number of the Beast Wesley Bell
The Resistance #1 Madeline Barnicle Daniel Rush
The Scepter of Zavandor Michael Rossetti William Merritt Laurel Greenstein
Thunderstone Advance Michael Hanson Tyler Hanson Richard Matney
Thurn & Taxis Renee Rose-Perry Tracy Sangster Winton Lemoine
Thurn & Taxis Michael Cheng Paris Themmen Darrell Stark
Tichu Finals Jeff Becker, Elisa Vomocil Jared Patterson, Kyle Lutes Erich Sforza, Anna Peay
Ticket to Ride Renee Rose-Perry Brandon Muller Jeff Whitham
Ticket to Ride: Europe Michael Rossetti Kyle Greenwood Jaye R., Roderick Lee
Ticket to Ride: Team Asia Sam Nazarian, Patricia Liu Michael Cheng, Lumin Sperling Xander Kinzle, Lauren Clark
Tide of Iron Christopher Buckley Marty Watrous
Titan Alasdair Burton Gordon Schick Robert Woodson
To Court The King Rick Lepore Jaye R. Chris Hines
Tongiaki Jon Daneshgar Tanya Aldrich
Trans Europa Sod-Erdene Gadal Keith Aldrich
Twilight Imperium 3rd Ed Brandon Fins John Oh Martin Bowers
Twilight Struggle Thomas Donnelly Roderick Lee Ryan Friedman
Uno #1 Lisa Burola Mary Taylor Kristie Brown
Uno #2 Lisa Burola Laura Fitzgerald Bradley Thomas
Uno #3 Daniel Glenn Mary Taylor Eric Downing
Uno #4 Jaye R. Mary Taylor Jon Daneshgar
Yahtzee Lisa Burola Samantha Burkes Michelle Olson
Yahtzee Michelle Olson Samantha Burkes Andrew Chavez
Yahtzee Free for All #1 Samantha Burkes Lana Berman Jaye R.
Yahtzee Free for All #2 Matt Wilkerson Matt Cohen Daniel Glenn
Yahtzee Free for All #3 Jaye R. Lea Viceral Krysta Fryer
Yspahan Richard Rodrigues Laurel Greenstein Winton Lemoine
Zombie Dice Thomas Amundsen No Badge Given(05615) Ellisa Chiu
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Eric Collins Terry Newton
1966 Race to the Rhine Michael Mccarty John Priebe
Axis & Allies Tim Towery, Dale Conklin Dearl Albright, Steve Gardner
Friedrich Anthony Stenzel Kurt Stenzel Eric Nyquist
In Flanders Field Carina Schuelke Daniel Schuelke Catherine Greife
Labyrinth: The War on Terror, 2001 - ? Tessa Bohling Matt Posey Tim Porter
Liberty or Death: The American Insurrection Matthew Robinson Thomas Donnelly Michael Mccarty
Liberty or Death: The American Insurrection Eric Johnston Ron Artigues
Maria Anthony Stenzel Kurt Stenzel Matt Eagleson
Sails of Glory Tournament #2 Mark Luta Carl Svensson
St Pete's J Karen Star Terry Newton Barry Lew
Virgin Queen (Campaign Tournament) #1 Kurt Keckley Robert Woodham Matt Eagleson
Virgin Queen (Campaign Tournament) #2 Nicholas Werner Kurt Stenzel Carl Svensson
Traditional Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Cribbage Sue Senki Max Mcbride
Poker: No Limit Hold'em Mickey Tan Samantha Burkes Mario Campanile
Poker: Omaha Hi/Lo Shea Jones John Borders Sean Growley
Spades Joanne Li Lisa Burola Sabrina Rosetti
Computer Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
League of Legends Grant Orze Andrew Narzynski Maslon Barry
MC: Iron Block Challenge Charlotte Jared Patterson Chris Gill
MC: Iron Block Challenge Charlotte Vincent Fryer
Pinball Arcade Ongoing Eric Elder Todd Schlickbernd
Shadow Isles 3v3 Grant Orze, Andrew Narzynski, Masion Barry
Spleef Minecraft Jared Patterson Michael Villarreal Chris Cummins
Spleef Minecraft Trevor Jones Michael Villarreal Zoe Bowlds
Super Smash Bros - Adults Duels Chris Solis Jaryd Hutchins Vincent Fryer
Super Smash Bros - Duels Chris Solis Sam Udvardi Hayden Decker
Super Smash Bros - Free for All Jaryd Hutchins Chris Solis Youssef Zubi
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
AFL-Andromeda Fight League Demo Brian Mckay Makayla Corfield Antonio Negrete Negrete
AFL-Andromeda Fight League Tournament Logan Logan Erich Sforza Marcelo Iii Figuera
Anachronism TCG Los Angeles City Championship Victor Bugg Geoff Colman
Android: Netrunner Albert Park Brandon George
Android: Netrunner Steve Chung Brandon George John Lieske
Ascension: Chronicle of the Godslayer Sara Bell Dennis Mann Erin Chavez
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Lisa Adams Theresa Ritchie Angharad Caceres
Battle Pack 3 Draft Yo-Gi-Oh! Leonardo Alfaro Ryan Will Young
Competitive Yu-Gi-Oh! Tournamet Leonardo Alfaro
Competitive Yu-Gi-Oh! Tournamet Kris Lee Jennifer Blaauw Patrick Pollick
Covalent Crisis Jon Brown Dae Kim Perrin Weiss
Covalent Crisis-Planetary Probology Expansion Dae Kim Isaac Intner
Doomtown Reloaded TCG/LCG Martin Bowers Ed Murphy Frank Zazanis
Highlander TCG California State Championship David Wakefield Jeff Smorey Victor Bugg
Highlander TCG Los Angeles City Championship David Wakefield Victor Bugg Geoff Colman
Juggers of the Wasteland Card Game Tony Gielow Jon Daneshgar
Magic: The Gathering - Conspiracy (Draft) Matthew Fox Isaac Intner Bella Guo
Magic: The Gathering - Live Draft (Draft) Bradley Le Matthew Fox Jason Lua
Magic: The Gathering - Planechase (Pauper) Chris Ramirez David Fonarow Isaac Intner
Magic: The Gathering - Secret Alliances (Pauper) Michael Arsollon Nick Chavez Mason Stewart
Magic: The Gathering - Theros Challenge Trilogy Mason Stewart Matthew Fox Isaac Intner
Magic: The Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Melissa Weiss David Fonarow
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament Matthew Fox Ryan Higa Isaac Intner
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament #2 Matthew Fox David Fonarow Beckett Cary-Green
Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men- - -Sealed Diane Grotjohn John Lieske Ryan Friedman
Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men- - -Tournament Ryan Friedman Gary Godman Jon Daneshgar
My Little Pony #2 Alex Georges Nikki Bryant
Pathfinder Adventure Card Game- 1E Brine Witch Felix Nick Chavez
Pathfinder Adventure Card Game-1A Ghosts of the deep Nick Chavez David Moskowitz J.C. Kern
Pathfinder Adventure Card Game-1B The Lone Shark Justin Scott Ryan Hampton
Pathfinder Adventure Card Game-1C Ghosts of the Deep Paul Johnson
Pathfinder Adventure Card Game-Intro Game Megan Takahashi Allison Takahashi Yoshi Takahashi
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep "My Frozen Valentine" Skyler Caceres Eowyn Bradley Melissa Weiss
Pokemon Charlotte
Pokemon #2 Makayla Corfield Karina Jacques
Proelium - Beta tournament Robert Neill Livingston Princess Chung Juan Delgadillo
Resistance Is Futile OP-2: Unimatrix Zero Nick Chavez Jimmy Crowell
Resistance Is Futile OP-3: Endame Mike Ma Justin Scott
Star Wars Minis "The Battle of Hoth" Connor Mowatt Melainey Campbell
Star Wars Minis "Warfare and Subterfuge" Andre Bashay Melainey Campbell Kyle Trujillo
Tyranny of Dragons OP-1: The Price of Knowledge Justin Leyva Gary Okuma
Tyranny of Dragons OP-2: The Compass Of Lost Treasures Malcolm H Gary Okuma Justin Leyva
Whats your Yu-Gi-Oh! IQ? Ryan Manman Crowell Leonardo Alfaro
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Jaden Massaro Giana Massaro
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Ryan Jaden Massaro Giana Massaro
Yu-Gi-Oh! Win-A-Mat Noah Massaro Ryan Maggie Ritchie
Yu-Gi-Oh! Win-A-Mat Leonardo Alfaro Manman Crowell
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
2015 Great Titan Hunt William Fretze Steve Isaak Dc Constantino
Arena of Death 40K Mario Acuna Brian Olson
Arena of Death Fantasy Jennifer Starling Mario Acuna
Circus Maximus Chris Hines Carol Tiveron Mike Morris
Deadzone Tournament David Blood Rigel Anderson
Dreadball OrcCorp. Cup David Blood William Stillwell Rigel Anderson
Warhammer Fantasy RTT Quentin Bohn Brian Olson
World of Tanks Multi-player Mayhem Tournament Chris Mazourek Shane Lindley Frank Vassallo
X-Wing: 100 point tournament Alexander Nobles Malcolm H Sax Carr
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Kaitlyn Pickett
Fantasy Large Kevin Hill Richard Brown
Fantasy Single Paul Schipitcsh Henry Ripley Kevin Hill
Fantasy Unit Henry Ripley
Historical Single Chris Mazourek Richard Brown Forest Rhodes
Historical Unit Frank Vassallo Chris Mazourek
Open
Sci Fi Large Lee Revier
Sci Fi Single Kevin Hill
Sci Fi Unit Patrick Saul Keith Jenkins
Strategikids Anakin Ramirez