Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2016 Gamex Winners

Board Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1846 Todd Van Der Pluym Jonathan Flagg Bill Gallagher
1856 Todd Van Der Pluym Peter Van Ettinger Jonathan Flagg
7 Blunders Benjamin Lesel Joman Diec Sean Growley
7 Wonders Expansions Sean Growley Yan Yan Joman Diec
A Study in Emerald Karen Haugland Richard Potthoff Alison Hutt
Abyss Jeremy Lennert Nathan Morelli Dwight Stone
Acquire: David Woolcott Memorial Jonner Ozgun Tumer Kimberly Brown
Agricola Joshua Nave Lumin Sperling Matthew Barrs
Alien Frontiers Steve Feuerborn Jennifer Fah  
Arcadia Quest Alex Arjad John Clair Frank Cerros
Bag-O-Loot Tanya Aldrich Kristen Perez Judy Ann Blake
Batman Fluxx #1 Daniel Glenn Stephen Stewart Matthew Fox
Batman Fluxx #2 Bruce Mccarthy Eric Chon Jason Demoura
Battlestar Galactica Jeremy Langdon Brandi Hammons  
Bling Bling Gemstone Joseph Espinoza Dwight Stone Darian Wilkin
Blokus Trigon Sue Kathleen Harbinger Rowan Harbinger
Blood Rage Johnathan Krage Peter An Jimmy Chang
Blue Moon City J Karen Star Winton Lemoine Allen Eckhouse
Bruges Ehren Evans Aaron Clark Jean Clare Sarmiento
Camel Up #1 Evan Craft Don Voets Daniel Barrett
Camel Up #2 Foster Nicholas Chris Hines Chad Burnett
Carcassonne Benjamin Lesel Andreas Pluchar Christopher Buckley
Castles of Mad King Ludwig J Karen Star Mara Kenyon Jamie Bussio
Catan National Finals Chris Buskirk Alex Vayhinger Matt Black
Category 5 Sean Growley Jaye R. Lisa Burola
Chess Jack Munson Frank Zazanis Corey Gonzalez
Chez Geek Mark Delatorre Martin Padilla Stephanie Delatorre
Cinque Terre Roderick Lee Winton Lemoine Matt Champagne
Cinque Terre Roderick Lee Bill Harris Sean Growley
Codenames Eli Morton, Jimmy Nguyen Chris Green, Kristen Perez Samantha
Concordia Todd Van Der Pluym Eric Downing Jenn Van Persaud
Coup Chris Suarez Brian Rush Brandon Muller
Dead Things Alan Wilcox    
Dixit Andre Chautard Jennifer Fah Joman Diec
Dominant Species Finals Darrell Stark Evan Craft Kimberly Brown
Down in Flames: Aces High Brett Holbrook Sue  
Down in Flames: Aces High Darrell Stark Rick Lepore Marcelo Figueroa
Dream Factory Darrell Stark Michael Swinson Andre Chautard
Empire Builder Winton Lemoine Michael Cheng Kyle Greenwood
Empire Builder Jonathan Flagg Richard Potthoff Jay Klmnop
Euphrat & Tigris Roderick Lee Alex Vayhinger Tino Forever
Evolution Tyler Wright Josh Wood Ed Murphy
Fireball Island Daniel Glenn    
Five Crowns Jaye R. Toni J Lisa Burola
Food Chain Magnate Eric Delgado Chris Schrader Nam Tran
Fortress America George Nickols Walter Wichowski Mike Munson
Galaxy Trucker Expansions Kyle Montpas Zachary Alvarado Kody Batchelor
Game of Thrones: The Board Game   Joshua Dennison Kurt Stenzel
Game of Thrones: The Board Game Darian Wilkin Michael Deich Zachary Pitts
Ghost Blitz Sarah Willy, Jeremy Estrella   Diego Sewell
Glory to Rome Jenn Van Persaud Hector Reyes Bill Persaud
Hisss Keith Aldrich Keira Estrella  
In the Year of the Dragon Michael Swinson Darrell Stark Edward Williams
Inhabit the Earth Darian Wilkin Caleb Jones Karen Haugland
Jaipur Stephanie Gill Luis Diaz Sue
Jamaica Darrell Stark Michael Swinson  
Kill Dr. Lucky Karina Jacques Jack Munson Kyle Montpas
King of Tokyo Zak Stoltz Chris Garcia Nathan Demoura
Kingdom Builder Michael Swinson Bruce Schlickbernd Apar Suri
Kingsburg Jay Spowart Eric Downing Jessica Callenback
Liar's Dice Robert Neff Foster Nicholas Paul Slavich
Lord of the Rings Deck Building #1 Dave Intner Alex Haley Sam Christopher
Lord of the Rings Deck Building #2 Alasdair Burton Alex Haley Ethan Haley
Lords of Waterdeep T.J. Wallace John Clair Brian Peters
Lost Cities Alex Haley Sue  
Lost Cities Eliot Hochberg Joman Diec  
Love Letter #1 Frank Cerros Shaun Stanley David Ashworth
Love Letter #2 Sharon Ezra Rachel Moore Zak Stoltz
Love Letter #3 Tanngnjostr Ratatoskr Toni J Grace Letner
Macao Eric Downing Tim Oates Jonathan Flagg
Machi Koro MEGA Nathan Demoura Cameron Takahashi Michael Cheng
Magic Realm Eric Gerber Steven Rodriguez Thomas Diendorf
Manila Edan Ortner Nathan Demoura Hector Reyes
MegaCivilization Will Morgan Paul Schulzetenberg Mark Stoxen
Merchant of Venus Andrew Nicholas Roderick Lee Austin Hammons
Mesopotamia Jaye R. Apar Suri Reema Suri
Monopoly Deal #1 Eric Downing Lea Viceral Daniel Glenn
Monopoly Deal #2 Michael Cheng David Ashworth Mike Munson
Monopoly Deal #3 Rachel Moore Lea Viceral Christopher Sprute
Munchkin Nightmare Before Christmas Megan Takahashi Allison Takahashi Yoshi Takahashi
Munchkin Steampunk Deluxe Jon Daneshgar Adam Tores Lara South
Nexus Ops Atticus Gifford Robert Patino Jack Munson
Ninja All Stars Aaron Gelb    
No Thanks! David Ashworth Peter An Eliot Hochberg
Pax Porfiriana John Gonzalez Oscar Horta Thomas Diendorf
Perpetual Motion Machine Kim Chen Jaye R. Tall Paul
Phase 10 #1 Michelle Olson Jon Daneshgar Judy Ann Blake
Phase 10 #2 Naseem Zubi Danielle Suarez Sarah Willy
Phase 10 #3 Rhonda Blue Jon Daneshgar Sarah Willy
Piratissimo Zachary Poloso Cristoforo Silvestri Neil Poloso
Power Grid Bruce Schlickbernd Bill Gallagher Jim Foster
Power Grid World Tour: Italy Bruce Schlickbernd Kyle Greenwood Brian Simmons
Puerto Rico Ryan Gan Michael Swinson T.J. Wallace
Ra Kevin Kinsel Andreas Pluchar Sue
Race for the Galaxy: 2 player Drew Conley Jenn Van Persaud Sam Nazarian
Railroad Tycoon Kyle Greenwood Chris Hall Gerald Delker
Red Dragon Inn Cameron Takahashi Tanngnjostr Ratatoskr Kevin Sue
Risk express   Ian De Moura Kevin Sue
Robot Turtles Jack Ward, David Anderson, Christopher Anderson Patrick Ward  
Saint Petersburg J Karen Star Todd Van Der Pluym Jonathan Flagg
San Juan Darrell Stark Joseph Espinoza Lea Viceral
San Juan Hector Reyes Todd Van Der Pluym Bill Gallagher
Scepter of Zavandor Peter Van Ettinger Jonathan Flagg Ed Bodge
Scrabble Lorie York Samantha Burkes Michelle Olson
Sequence Samantha Burkes Lisa Burola Toni J
Shogun Walter Wichowski Mark Stoxen Tino Forever
Small World Jenn Van Persaud Allen Eckhouse J Baker
Smash Up Matthew Cohen Allen Eckhouse Andrew Veiga
Splendor Jaye R. Andre Chautard Mara Kenyon
Squarrels Jeremy Estrella Allison Takahashi Megan Takahashi
Stone Age Kyle Greenwood Jessica Callenback Bootsie Brenner
Tales of the Arabian Nights Patricia Liu Tanngnjostr Ratatoskr Kenny Johnson
Talisman Edwin Lopez Marsha Waldau Dean Taylor
Tanto Cuore Romantic Vacation Michael Cheng The Anarchist Frank Sanchez
Targi Marianne Gorczyca Stephanie Gill  
Tenzi Andrew Ma Cameron Takahashi Yoshi Takahashi
The Adventurers David South   Rick Lepore
The Castles of Burgundy Finals Ozgun Tumer David Mines Sean Growley
The Gallerist Winton Lemoine Erick Vallejos Hallie Stringer
Thurn & Taxis Roderick Lee Gilbert Quinonez Zak Stoltz
Thurn & Taxis: Power & Glory Darrell Stark Gilbert Quinonez Mark Stoxen
Tichu Finals Erich Storza, Stanton Peay Roderick Lee, Johnathan Krage Bill Persaud, Jenn Van Persaud
Ticket to Ride Michael Cheng Heather Spowart Grace Letner
Ticket to Ride Gamex Championship Jaye R. Brian Simmons Jeannette Albright
Ticket to Ride: Africa Jaye R. Madeline Barnicle Pearl Brinkley
Ticket to Ride: Europe Brian Simmons Allen Eckhouse Kyle Greenwood
Ticket to Ride: India Veronica Hines Jeanne Spowart Kyle Greenwood
Ticket to Ride: Nordic Countries J Karen Star Brian Rush Mike Sislofsky
Ticket to Ride: Pennsylvannia Jaye R. Michael Goren Harriet Goren
Ticket to Ride: Switzerland Jaye R Mike Sislofsky Naseem Zubi
Ticket to Ride: USA 1910 Kyle Greenwood Mike Munson Ivan Yospe
Tiny Epic Galaxies Alex Arjad Chad Burnett Mike Sloan
Titan Alasdair Burton Tall Paul Gordon Schick
To Court the King Jaye R Bill Harris Sergio Alvarez
Tokaido David Ashworth   Andrew Ma
Tsuro Harper Alvarado Rowan Harbinger Sue
Twilight Imperium Expansions Ed Bodge Martin Bowers Tyler Wright
Uno #1 Kristen Perez Kelsey Gaines Michael J. Russell
Uno #2 Naseem Zubi Lisa Burola Kelsey Gaines
Uno #3 Robert Lamarre Rhonda Blue Jon Daneshgar
Uno #4 Traber Bourcy Samantha Burkes Eric Downing
Valeria: Card Kingdoms Marianne Gorczyca Christopher Lawrence Mark Hom
Vegas Showdown Stanton Peay Bob West Randall Bart
Wits & Wagers Michael Swinson Apar Suri Josh Wood
Wits and Wagers Michael Swinson Darrell Stark Gilbert Quinonez
Yahtzee Samantha Burkes Jeremy Willis  
Yahtzee Candace Dovie Partner In Crime  
Yahtzee Free for All #3 Grace Letner Benjamin Lesel Tanngnjostr Ratatoskr
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Android: Netrunner Foster Nicholas Oliver Caceres
Ascension: Chronicle of the Godslayer Rami Silverman Kristen Perez Matthew Cohen
Ascension: Chronicle of the Godslayer Chris Garcia Nick Chavez Erin Chavez, Rami Silverman
Dice Masters: "Grab Bag" Tournament Mark Delatorre Jimmy Jones Stephanie Delatorre
Dice Masters: Rainbow Draft Tournament Dave Intner Henry Caceres Oliver Caceres
Dice Masters: Rainbow Draft Tournament Dave Intner Jose Vasquez Alex Haley
Doomtown Reloaded Nick Chavez Richard Matney  
Dragon Dice -Sealed Kicker Draft Quinn Ziegert Benjamin Ziegert Ken Kirby
Dragon Dice -Sealed Starter Novice Tournament Beckett Osher Jimmy Crowell Slade Wilson
Exodus the Trading Card "Gamex 2016 Championship" Melissa Weiss Vincent Fryer Jon Brown
Exodus Trading Card Game Booster Draft Tournament Perrin Weiss Derik Duley Derik Duley
Gruff Manuel Perez Alan Wilcox Brandon Weiss
Heroclix "Battle Royale" Mason Stewart Geoff Colman  
Highlander TCG Southwest Regional Type 2 Championship Geoff Colman David Wakefield Victor Bugg
Highlander TCG Southwestern Regional Type 1 Marybelle Foster David Wakefield Victor Bugg
Lord of the Rings The Miniatures Game "War of the Last Alliance" James Branzuela Samantha Rowe  
Magic: The Gathering - Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Chris Waters Tanya Aldrich, Melissa Weiss
Magic: The Gathering Draft Tournament Stanton Peay Cameron Takahashi Henry Caceres
Magic: The Gathering Draft Tournament Willy Donica Dae Kim  
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament George Caceres Matthew Fox Issac Veal
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament George Caceres Santi Munoz Chris Waters
Middle-Earth CCG - Hero Arda Gene Berry Dan Johnson Michael Canlas
Middle-Earth CCG - Hero Arda #2 Larry Page Noah Mindess Dan Johnson
Munchkin   Adam Tores  
Munchkin Hayes Dunlap James Stearns Nate Holl
Munchkin James Stearns Adam Tores Nicholas Butler
Munchkin - Players' Choice Patrick Saul Joey Vigil  
Munchkin - Players' Choice Elizabeth Kerney Sylvia Abrahamson Frank Sevilla
Munchkin - Players' Choice Kallen Paddock Adam Tores  
Munchkin - Players' Choice Isaac O'Neal Daniel Alvarez  
Munchkin - Players' Choice Tanya Takahashi Jimmy Jones Stevo Rood
Munchkin - Players' Choice Stevo Rood Nicholas Butler Doug Ecks
Munchkin - Players' Choice Jimmy Jones Adam Tores Ivan Yospe
Munchkin - Players' Choice Joey Vigil James Stearns Nick Chavez
Munchkin Marvel/Star Munchkin Mashup Elliot Belty Adam Tores Nicholas Butler
Munchkin Tournament Kimberly Shaver Nick Chavez Yoni Cohen
Munchkin Tournament Nicholas Butler Doug Ecks Cedric Snow
Munchkin: Marvel Edition Derek Ren    
Munchkin: Marvel Edition Christopher Lawrence Duncan Lawrence David Spencer
Munchkin: Marvel Edition Nicholas Butler Allen Eckhouse Elliot Belty
One More Roll! Brady Chin Tommy Svolos Monica Riche
One More Roll! Doug Ecks Jimmy Jones Adam Tores
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep "Godzilla" Keith Aldrich Oliver Caceres  
Pokemon Charlotte Senki Samantha Kearney Lucas York
Pokemon Charlotte Senki Lucas York Luke Johnson
Revolution! - or - Castellan (Players' Choice) Lea Viceral Eric Chon Anthony Jaffe
Revolution! - or - Castellan (Players' Choice) Elliot Belty Adrian Konikow  
Star Trek Attack Wing Classic Movies "The Search For Spock" Evan Moreno-Davis Bryan Hart Jimmy Crowell
Star Trek Attack Wing Special Event Evan Moreno-Davis Cheyenne Cummings  
Star Wars Minis Sealed Booster Draft Virtual Set #11, "Far, Far Away" Samantha Rowe James Branzuela  
VS System 2PCG Standard Constructed Brandon Weiss Geoff Colman Victor Bugg
Yu-Gi-Oh! Game Show Ryan Christopher Anderson Patrick Ward
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Jeremiah Alinea Marcelo Figueroa Ryan
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Ryan Alex Figueroa Marcelo Figueroa
Yu-Gi-Oh! Tournament Ryan Moe David Anderson
Yu-Gi-Oh! Tournament Luke Johnson Marcelo Figueroa  
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
35 Point Spell Draft Scott Brown Jose Sanchez Sergio Alvarez
Bolt Action Farewell to Mk1 Tournament Chris Mazourek Greg Mazourek William Stilwell
Circus Maximus Kevin Kinsel Belle Ippolito Paul Turner
Dragon Rampant Tournament Adam Hammer Chris Mazourek Greg Mazourek
Guild Ball Tournament: The PiP Cup! Henry Ripley Gordon Lewis Garret Buell
Imperial Assault Tournament Alexander Nobles Johnathan Krage Alex Vayhinger
Star Wars Armada 400 point casual tournament Patrick Mullins
X-Wing: 100 point tournament Alex Vayhinger Alexander Nobles Chris Brockmeier
Xwing kids tournament Breck Lebaron Ethan Haley Jeremy Estrella
Miniatures Painting Contest 1st Place    
Fantasy Single Kythera Of Anevern    
Open Kythera Of Anevern    
Strategikids Sarah Willy    
Sci Fi Single Joshua Howdeshell    
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Final Scott York Gary Mack Ron Shaw
Video 1st Place 2nd Place 3rd Place
Hearthstone Standard Tournament Ryan Caven Joman Diec Rebecca Berland
Hearthstone Wild Tournament Rebecca Berland Ryan Caven Aj Of House Aj
MC: Iron Block Challenge Charlotte Senki Matthew Alvarez Willie Callenback
MC: Iron Block Hard Challenge Asa Schiller Charlotte Senki Willie Callenback
Minecraft: Spleef Lucas York Cain Stilwell Ryan Senki
Minecraft: Spleef Willie, Luke Johnson Alex Figueroa  
Overwatch 2v2 Dylan Barker, Skyler Van Nuys Kevin Anderson, Jimmy Crowell Ryan Caven, Cameron Cleveland
Rocket League 2v2 Asa Schiller    
Super Smash Bros Nate The Collector 6741 Marcus Walker Harold Buchanan
World of Tanks Rick Bradley Christopher Kearney  
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Rick Lepore, Jon Wagner    
Axis and Allies Tournament Tim Towery, Dale Conklin Bruce Ballard, Dearl Albright  
Battle Cry Tournament Harold Buchanan Maximilian Krochman George Nickols
Maria Oscar Valenzuela Rick Lepore  
Sails of Glory Tournament Andrew Nicholas Christopher Buckley  
Sails of Glory Tournament Matt Eagleson Anthony Stenzel  
Virgin Queen (Campaign Tournament) Nicholas Werner Kurt Keckley, Mark Luta, Marshall, Anthony Stenzel, Kurt Stenzel