Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2016 Gateway Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
13 Days: The Cuban Missile Crisis Ron Artigues Jj Underwood Kelly Brubaker
1846 Jonathan Flagg Bill Gallagher Peter Van Ettinger
18xx Jonathan Flagg Peter Van Ettinger Roger Krueger
7 Blunders Ben Lesel Jonathan Swartz Jenn Van Persaud
7 Wonders Duel Lisa King Derek Tang Jake Waldron
7 Wonders Expansions Bill Persaud Sean Devereaux Joseph Wagstaff
7 Wonders MEGA Steven Lee Sean Growley Yan Yan
A Study in Emerald Richard Potthoff Ian Caballero Michael Kuo
Abyss Sean Growley Dean Taylor Andre Chautard
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Kyle Greenwood Gilbert Quinonez Eric Downing
Advanced Civilization Joseph Oberlander Martin Deolden Ryan Davis
Age of Empires III: Age of Discovery Winton Lemoine Scott Pendleton Chris Hines
Agricola David Zevin Thomas Wallace Winton Lemoine
Airlines Europe Robert Flores Mark Hom Bob West
Alhambra Rocco Garcia Chris Hines Sue Dekany
Alien Frontiers Alex Vayhinger David Koontz Charlie Brandt
Automobiles Toni Johnson John Spence Jonner Purinton
Batman Fluxx Ryan Davis Frank Ferraro Daniel Glenn
Blokus Randall Bart Sue Dekany Mara Kenyon
Blood Rage John Clair Paul Luebbers Johnathan Krage
Blue Moon City Winton Lemoine Brandon Muller Dwight Stone
Bull Moose Election of 1912 Randall Bart Bob West Rick Lepore
Camel Up #1 Tom Lebaron Gilbert Quinonez Brandon Muller
Camel Up #2 Rex Lorenzo Tommy Lepore George Nicklos
Camp Grizzly Princeton Nguyen Chris Venuti Andre Chautard
Camp Grizzly Bradley P. Thomas    
Carson City Chris Hines Jonathan S. Nowak Adam French
Castles of Mad King Ludwig Mara Kenyon David Mines Bill Persaud
Category 5 John Spence Kyle Greenwood Bill Harris
Chess #1 Jack Munson Joseph Wagstaff Frank Zazanis
Chess #2 Richard Heller Chris Caldwell Roger Krueger
Chinatown Kyle Greenwood Andrew Ma Johnathan Pulos
Cock & Bull... It's all about the Monkey! Sarah Fritz Melody Cohen  
Codenames Austin Rovetti, Chris Gillis Jimmy Nguyen, Eli Morton Rachel Moore, Samantha LeBlanc
Coloretto Barbara Newton Brian Rush Sue Dekany
Concept Winton Lemoine Joanna Horning, Jerrold Horning  
Concordia Todd Van Der Pluym Gilbert Quinonez Steve Estrella
Cosmic Encounter Ian Christianscher Steve Estrella Alan Mai
Cranium Marianne Gorczyca Bradley P. Thomas  
Cribbage Rick Lepore Ray Gaer  
Dice City Brett Holbrook Martin Padilla, Marianna Gorozyca  
DiXit Brian Rush Asa Schiller Aidan Rooney
DiXit gameplay Giana Medina, Jon Daneshgar    
DiXit gameplay Asa Schiller, Ashley Dean William Reges, James Ferrari Aidan Rooney, Cheryl Aday
Dominant Species Hallie Stringer Evan Craft Darrell Stark
Donkey: It's a Kick! Potato Pie The Vickichu Ruby Intner
Dream Factory Michael Swinson Winton Lemoine Darrell Stark
Eclipse Expansions Matthew Weber Nathan Demoura Alfonso Weilbach
Empire Builder Paul Bonday Jonathan Flagg James Thomas
Extra! Extra! Dea Abruzzo Mara Kenyon David Mines
Fireball Island Xander Koontz Monica Meyka Ronald Sebastian Bermudes
Firefly Ben Doroin Bill Persaud Bradley Dean
Firefly   Sudro Brown Ii Jeffrey Kessler
Flapjacks and Sasquatches Brandon Duyan Jeremy E Emily Leclare
Formula D Dennis Bolin Mike Robinson Tall Paul
Galaxy Trucker J Karen Star Michael Swinson Charlotte Dekany
Galaxy Trucker Expansions Michael Swinson Jack Munson Dwight Stone
Game of Thrones: The Board Game Peter An Brian Alvarado Michael Cantin
Ghost Blitz Sarah Willy Sasha Tan Xander Koontz, Tanya Aldrich
Glory to Rome Thomas Wallace Mara Kenyon Jenn Van Persaud
Guild Masters Marieke Hensel Alex Arjad  
Guillotine Emily Alvarado Brian Alvarado Sullivan Weibert
Here Kitty Kitty Ruby Intner Victor Ippolito Carrie Olson
In the Year of the Dragon Alex Arjad Brandon Muller Darrell Stark
Incan Gold Chris Clay Joseph Wagstaff Sean Growley
Jaipur Darrell Stark Toni Johnson Jamie Bussio
Kill Dr. Lucky Darrell Stark Bill Persaud Ash Bubble The Third
King of Tokyo Sullivan Weibert Jeremy E Cesar Magana, Michael
King of Tokyo MEGA Sullivan Weibert Oliver Caceres Vincent Weibert
Kingdom Builder Brian Dickson Jonner Purinton Daryl Wiser
Kingdom of Solomon Brian Rush Daniel Mcdairmant  
Kingsburg Eric Downing J Karen Star David Koontz
LA Board Game Jams Thomas Blue, Mike Badgley, Erick Barrientos, Ivan Yospe Jimmy Nguyen, Sharon Ezra, Rachel Moore, Sam LeBlanc Andrew Chavallia, Charles Mendez
Liar's Dice Lisa Burola Adam French Gilbert Quinonez
Lords of Waterdeep George Caceres Ben Lesel Jenn Van Persaud
Lost Cities Toni Johnson Wes Bell Barbara Newton
Love Letter #1 Nathaniel Taylor Adam Diprofio Ray Gaer
Love Letter #2 Rachel Moore Grace Letner Emma Gaer
Love Letter #3 Bradley P. Thomas Sarah Willy Nathaniel Taylor
Machi Koro Cameron Takahashi David Koontz Christine Marciniak
Machi Koro Darrell Stark Gilbert Quinonez Brian Dickson
Manila Madeline Barnicle Brandon Muller Rich Pizann
Mega Civilization Steve Jones Will Morgan Paul Schulzetenberg
Merchant of Venus Jacob Milchman James Thomas Sephen Bowen
Merchants & Marauders David Gaarsoe Jordan Ackerman Adam French
Modern Art Richard Dekany Randall Bart Michael Swinson
Modern Art Michael Swinson Andre Chautard Brad Geving
Monopoly Deal #1 Brandon Muller Tracy Ashizawa Bradley P. Thomas
Monopoly Deal #2 Christopher Sprute Geoff Kloess Nancy Sprute
Monopoly Deal #3 Christopher Sprute Nick Chavez Nancy Sprute
Mystic Vale Pamela Clayton Christopher Sprute Santi Munoz
Nexus Ops Eric Downing Kyle Greenwood Jack Munson
No Thanks! Brian Rush Bruce Schlickbernd Robert Neff
Nuclear War Luis Diaz Chris Hines  
Outpost Jonathan Flagg Tony Li Brian Alvarado
Patchwork Steve Estrella Jenn Van Persaud Jordan Ackerman
Perpetual Motion Machine Tall Paul Michael Swinson Darrell Stark
Phase 10 #1 Judy Ann Blake Mike Fryer Jon Daneshgar
Phase 10 #2 Robert Lamarre Sarah Willy Judy Ann Blake
Phase 10 #3 Jenn Van Persaud Robert Lamarre Michelle Olson
Pounce Xander Koontz Jared Kami  
Power Grid Bruce Schlickbernd Michelle Mills Jim Foster
Power Grid World Tour Finalists Bruce Schlickbernd Robert Neff Lisa Burola
Puerto Rico Michael Swinson Darrell Stark Ian Caballero
Quilt Show Todd Van Der Pluym Darrell Stark Rosy Eyrich
Ra Bruce Schlickbernd Richard Potthoff Alex Haley
Ra Tracy Sangster Brian Alvarado Ian Caballero
Race for the Galaxy, 2 player Joman Diec George Caceres Ozgun Tumer
Railways of the World Scott Samarel William Beyermann Paul Bonday
Red Dragon Inn Vincent Weibert Dennis Mann Steven Ross
Risk Express Josh Castillo Jason Demoura Bradley P. Thomas
Robo Rally Tracy Sangster Nick Chavez Amber Hudson
Roll Through the Ages: The Bronze Age Steve Estrella Kyle Greenwood Charlotte Dekany
Saint Petersburg J Karen Star Tim Oates Todd Van Der Pluym
San Juan Jonathan Flagg Adam Diprofio Gilbert Quinonez
Scepter of Zavandor Todd Van Der Pluym Joseph Oberlander Jonathan Flagg
Scrabble Michelle Estrella Samantha Burkes Charlie White
Scythe Mac Clay, Brad Owen, Ben Dorion    
Settlers of Catan Michael Cheng Christopher Buckley Tracy Sangster
Shogun Larry Davidson Apar Suri Reema Rijhwani
Small World Eric Harman Edwin Hong Sergio Alvarez
Smash Up Cameron Takahashi Richard Dekany Yan Yan
Space Beans Inez Falcon Ed Murphy Andrew Berk
Splendor Marlon Shows Mara Kenyon Sean Growley
Star Wars: Rebellion Sudro Brown Ii John Liddy Sean Devereaux
Star Wars: Rebellion Mal Franc Gabusi Tony Li
Sushi go Party! Talea Burnett Bill Persaud Madeline Barnicle
Talisman Cataclysm Leonard Lopez Bruce Nelson  
The Castles of Burgundy Finals Thomas Wallace David Gaarsoe Lisa King
The Kids of Catan Keith Aldrich Xander Koontz Jared Kami
Thurn and Taxis Jonner Purinton Gilbert Quinonez Darrell Stark
Ticket to Ride Kyle Greenwood Brian Alvarado Colby Ransom
Ticket to Ride: Europe Gilbert Quinonez Ehren Evans Jaye R.
Ticket to Ride: India Brandon Muller Paul Bonday Sue Dekany
Ticket to Ride: Pennsylvania Jana Disalvo Veronica Hines Natalie Zehner
Ticket to Ride: Switzerland Andre Chautard Tracy Ashizawa J Karen Star
Ticket to Ride: Team Asia Michael Cheng, Kyle Greenwood Paul Bonday, William Beyeman Scott Samarel, Peter Von Ettinger
Ticket to Ride: USA 1910 Gilbert Quinonez Lumin Sperling Brandon Muller
Titan Tall Paul Eric Gerber Alasdair Burton
Tokaido John Clair Thomas Wallace Bob West
TransAmerica Gilbert Quinonez Michael Cheng Roger Krueger
Trick-Taking: The Trick-Taking Game Steve Packard John Clair Jack Munson
Trick-Taking: The Trick-Taking Game Justin Nichol Dorothy Skates Emily Leclare
Twilight Imperium 3rd Ed Matthew Weber Peter An John Oh
Uno #1 Maryam Al-Hammami Gabriel Watson Bruce Nelson
Uno #2 Toni Johnson Mary Taylor Samantha Burkes
Uno #3 Mary Taylor Karin Yospe Lewis Day
Uno #4 Mary Taylor Bradley P. Thomas Ruby Intner
Wits & Wagers Michael Swinson Darrell Stark Steven Ross
World of Warcraft: The Board Game Kimberly Mumford Keith Hammons Alex Goncalves
Yahtzee Jack Munson Helen Glauser Bradley P. Thomas
Yahtzee Samantha Burkes Jack Munson Michael
Yahtzee Free for All #1 Samantha Waterhouse Randall Bart Stephen Stewart
Yahtzee Free for All #2 Matthew Wilkerson Samantha Waterhouse Lea Viceral
Yahtzee Free for All #3 Michelle Olson Larry Cohen Jessamine Augustine
Your Bluffing Madie Berrei Ivan Demoura Edward Tu
Yunnan Christopher Buckley Yan Yan Ben Lesel
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Android: Netrunner Summer Tournament Steve Chung Gustavo Garcia Greg Sibley
Ascension: Chronicle of the Godslayer #1 Rami Silverman Sara Bell Alan Wilcox
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Rami Silverman Patrick Wells Sara Bell
Chez Geek - Spring Break! Adam Torres Jerry Escobedo Nick Butler
Dice Masters "Grab Bag" Tournament #1 Jeremy E Sarah Willy  
Dice Masters "Rainbow Draft" - Spiderman Jose Vasquez Benjamin Ziegert Quinn Ziegert
Dice Masters Booster Draft Tournament Mike Olson Jose Vasquez John Mundy
Dragon Dice - Build-Your-Own 40pt Army Benjamin Ziegert David Ziegert Quinn Ziegert
Dragon Dice - The Hobbit: Battle of the 5 Armies Luisa Bryson    
Exodus Booster Draft Tournament #1 Charles Watson Josh Everman Bradan Farr
Exodus Booster Draft Tournament #2 Josh Everman Marcelo Figueroa Raymond Havili
Exodus Tournament "Champion Reigns Supreme" Marcus Walker Jon Brown Charles Watson
Exodus Tournament "Winner Takes All" Charles Watson Katie Ritchie Beth Ritchie
Heroclix "Battle Royale" Wes Conklin Kennith Grotjohn Eric Warner
Lord of the Rings The Miniatures Game "Clash of the Titans" Dynamic Duo Style Tournament Andre Bashay James Branzuela Mark Quiamas
Magic: The Gathering - James Aldrich Pauper Tourney Ed Zeamba Melissa Weiss Tanya Aldrich
Magic: The Gathering - Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Tanya Aldrich, Melissa Weiss  
Magic: The Gathering - Late Night Casual Gathering #1 Matthew Fox Michael Arsollon  
Magic: The Gathering Draft Tournament Jimmy Crowell, Josh Everman    
Magic: The Gathering Draft Tournament Chad Bradbury Preda Jittanoon Jacob Milchman
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament Manman Crowell Matthew Fox Isaac Veal
Magic: The Gathering Sealed Deck Tournament Chris Waters Manman Crowell Jacob Milchman
Mars Attacks Adam Torres Nick Butler The Vickichu
Mars Attacks Steven Alvarez The Vickichu  
MECCG - Hero Arda Bruce Tompkinson    
MECCG - Open Constructed Michael Canlas Dan Johnson Bruce Tompkinson
MECCG - Open Constructed Ralph Montano    
Munchkin - Beat the MIB!!!! No holds barred! Nick Chavez Kim Shaver Austin Rovetti
Munchkin - Players' Choice Pooh Bear Adam Torres Nick Butler
Munchkin - Players' Choice Rachel Boden    
Munchkin - Players' Choice Dezirae Smith Darlene Smith Amber Walkov
Munchkin - Players' Choice Eric Gadal Andreas Pluchar Blake Beckman
Munchkin - Players' Choice - Apocalypse Jacquelyn Deangelis Blake Beckman  
Munchkin - Players' Choice - Cthulhu Griffin Geller Jesse Lee Adam Torres
Munchkin Tournament Nick Butler Adam Torres Charles Welker
Munchkin Tournament Jason Folger Nick Butler Adam Torres
Munchkin Treasure Hunt! Xander Koontz Gabriella Lepera Jeremy E
One More Roll! Elliot Belty Alex Mcgowen Tim Welch
One More Roll! Alan Mai Joshua Tolero  
One More Roll! Elliot Belty Michael Feeney Patrick Griffin
One More Roll! The Vickichu Steven Alvarez  
One More Roll! Xander Koontz Linda Jeffries Elliot Belty
Pirates Sink & Keep: " It's The Great Pumpkin Charlie Brown" Everyone but Oliver    
Pokemon Jonathan S. Nowak Pamela Clayton Rachel Boden
Pokemon Jonathan S. Nowak Santi Munoz  
Simon's Cat - Moop's Monster Mashup - OGRE: Objective 218 Stevo Rood Vincent Weibert Sullivan Weibert
Simon's Cat - Moop's Monster Mashup - OGRE: Objective 218 Kim Shaver Bex Pie Martin Padilla
Simon's Cat - Moop's Monster Mashup - OGRE: Objective 218 Michael Feeney Michael Lopez  
Simon's Cat - Moop's Monster Mashup - OGRE: Objective 218 Mike Robinson Charles Welker Madie Berrei
Simon's Cat - Moop's Monster Mashup - OGRE: Objective 218 Samantha Waterhouse Steven Alvarez  
Simon's Cat - Moop's Monster Mashup - OGRE: Objective 218 Karin Yospe Nathan Yospe  
Star Wars Minis Sealed Booster Draft Virtual Set #12, "A MORE CIVILIZED AGE" Andre Bashay James Branzuela Mark Quiamas
Weiss Schwarz - Gaming 101 & Casual Gathering #1 Micah Pyre Michael Arsollon Josh Everman
Weiss Schwarz - Gaming 101 & Casual Gathering #2 Michael Arsollon Josh Everman  
Yu-Gi-Oh! Game Show Ryan Christopher Anderson Patrick Ward
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Ryan    
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Anthony Tran David Anderson Ryan
Yu-Gi-Oh! Tournament David Anderson Christopher Anderson Ryan
Yu-Gi-Oh! Tournament Anthony Tran Paige Tran  
General 1st Place 2nd Place 3rd Place
Strategicon Football League - 2016 Danny Quindoy Eric M. Aldrich I  
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
2nd Annual Hildebrand Open Historical Miniatures Tournament Rene' Lafargue Andrew Gledhill Byron Hildebrand
Circus Maximus Mark Sanfilippo Eric Harman Crystal Updegraff
Star Wars Armada: 180 Point Tournament Alexander Nobles Gary Henley John Priebe
Warmachine Mk3 Steamroller 75pts William Routan Jackson Sauthoff Inyoung Wang
X-Wing Kids Tournament Breck Lebaron Deigo Sewell Isaiah Brody
X-Wing: 100 point tournament Alex Vayhinger Drew Brody Ernesto Vasquez
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Fantasy Large Kevin Hill David Rogers Joshua Howdeshell
Fantasy Single Lawrence Carlson David Rogers Kevin Hill
Fantasy Unit David Rogers Hugh Singh  
Historical Large Kurt Stenzel    
Historical Single Jesse Boyens    
Historical Unit Andrew Gledhill Hugh Singh  
Open Joshua Howdeshell Kevin Hill David Rogers
Sci Fi Large David Rogers Jesse Boyens Frank Vassallo
Sci Fi Single Joshua Howdeshell Kevin Hill David Rogers
Sci Fi Unit Joshua Howdeshell, David Rogers    
Strategikids Yale Hammer Sullivan Weibert Joshua Cox
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Aspire Gurps Final Kris Freeman Gary Gandara Tommy Lepore
Total Party Killing Tournament Keith Mitchum Cameron Rhodes Randal Rhodes
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Hearthstone Standard Jeff Lin Aj Of House Aj  
Overwatch 2v2 #1 Nolan Powelson, Matthew Releles Stan Cascone, Connor Jones  
Overwatch 2v2 #2 Stan Cascone, Aj Armstrong Nolan Powelson, Matthew Releles  
Rocket League 2v2 Stan Cascone, Austin Rovetti Jake Smith, Kris Freeman David Koontz, Xander Koontz
Super Smash Bros #1 Daniel Martinez Aj Of House Aj Joep Hensel
Super Smash Bros #2 Frank Madrid Nate The Collector 6741 Nathan Yospe
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Walter Wichowski Rich Norton  
Axis and Allies Tim Towery, Dale Conklin    
Battle Cry Tournament George Caceres Rick Lepore  
Sails of Glory Tournament Anthony Stenzel Kurt Stenzel  
Sails of Glory Tournament Erez Kabaker Maximilian Krochman  
Virgin Queen (Campaign Tournament) Kurt Keckley Mark Luta Marshall Neil