Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2016 Orccon Winners

Board Games 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
10 Days in ... Patricia Liu Walter Wichowski Joman Diec Brian Maples
1880: China Andrew Schoonmaker Todd Van Der Pluym Richard Heller Melissa Laface
7 Blunders Kyle Greenwood Sarah-Beth Roach Patrick Carino Sean Growley
7 Wonders J Karen Star Ben Hicks Matt Schwartz Sean Growley
A Study in Emerald Eric Noel Aidan Rooney Andy Mcguire Larry Davidson
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Jonner Bruce Schlickbernd Ramon Vinluan Alan Potts
Age of War Patricia Liu Eddie H Hector Reyes Kyle Greenwood
Agricola Lumin Sperling Alexander Kinzle Lisa King Lance Watanabe
Airlines: Europe Jonner Kyle Greenwood Ramon Vinluan
Alien Frontiers Bill Persaud Anthony Chung Roger Ritchie
Alien Frontiers Alex Vayhinger Nathan Demoura Brian Rush
Aquarius Ben Hicks Keith Aldrich Tanya Aldrich
Backgammon Bradley P. Thomas Randall Bart Samantha Burkes Sara Bell
Bag-O-Loot Logan Felice Darian Felice Sam Felice
Blokus Nathan Ramsay Mara Kenyon Joshua Zehner
Blood Rage Derrick Lui Neil Hamre Mark Stoxen
Blood Rage Marisa Kanter Caleb Jones Ana Garcia
Blood Rage Joshua Beller Erich Sforza Aj Harris
Blue Moon City Darrell Stark Bootsie Brenner Eric Downing Erich Sforza
Camel Cup #1 Michael Swinson Scott Samarel Gilbert Quinonez
Camel Cup #2 Gilbert Quinonez Darrell Stark Michael Swinson
Campaign Trail Kyle Greenwood
Campaign Trail Chris Hines, Veronica Hines
Carcassonne Darrell Stark Eric Downing Vincent Weibert Alfonso Weilbach
Castles of Mad King Ludwig Jenn Van Persaud Mara Kenyon Kirk Udvardi Veronica Hines
Catan National Qualifier Finals Sammy Lai Lumin Sperling, Michael Rooney Zachary Pitts
Category 5 Lisa Burola Jonathan Nowak Michelle Mills
Cavern of Gossamer from Journey to the West Madeline Barnicle
Chaosmos Aidan Rooney Art Moy
Chaosmos Aidan Rooney Asa Schiller
Chaosmos Nathanael Bergquist Jason Luan
Civilization Paul Schulzetenberg Jed Christiansen Bill Gallagher
Cock & Bull: The American Pub Game. Ashley Adams Nathan Demoura
Cock & Bull: The American Pub Game. Georgia Acuna Jason Demoura
Concordia Gerald Delke Lauren Clark Todd Van Der Pluym
Conquest at Kismet Sara Bell
Coup Kristen Jaffe Daniel Rush Black Market Rep
Darkest Night Michael Soto Melody Soto Jeremy Lennert
DC Deck Builder: Crisis Nick Bentz Matt Hyra David Moskowitz
Dead of Winter Kimberly Mumford Kyle Montpas Otto Moses
Diamonds Jaye R. Lisa Burola John Spence
Dice City Edan Ortner Sam Nazarian Judy Ann Blake
Dogs of War Paris Themmen
Dominant Species Lauren Clark Hallie Stringer Aj Harris Darrell Stark
Dream Factory Matt Schwartz Winton Lemoine Brian Rush
Elysium Alex Georges Alex Arjad Joman Diec Nathan Morelli
Empire Builder Paul Slavich Sergio Alvarez Ryan Burbridge
Endeavor David Mines Jon Wagner
Family Business Brian Rush Jennifer Partlow Jason Demoura
Family Business Nathan Demoura Tino Forever Eric Downing
Family Fluxx Joseph Perez Sullivan Weibert Asa Schiller
Fish Cook Cameron Takahashi Allison Takahashi Yoshi Takahashi
Five Crowns Jaye R. Paula Dennison Joshua Dennison
For the Crown Jesse Albini Thomas Diendorf
Formula D Steve Nanning Mark Stoxen Andreas Pluchar
Galaxy Trucker Michael Swinson J Karen Star Richard Rodrigues
Glory of the Three Kingdoms Adam Resendez, Asa Schiller Christopher Raba, Aidan Rooney
Glory to Rome Mara Kenyon Jenn Van Persaud Eddie H Hector Reyes
Guillotine Sullivan Weibert Matt Schwartz Ramon Vinluan
Hisss Perrin Weiss Anakin Ramirez Keith Aldrich
History of the World Geoffrey Greer Ryan Burbridge Eric Gerber
Hoppers Ta -Te Wu
Hot Pursuit: Spy Hunters Jenn Van Persaud
Hyperborea Johnathan Pulos, Rick Baptist Andy Mcguire, David Mines Mustafa Alammar, Fred Eyrich
In The Year of the Dragon Michael Swinson Edward Williams Ronnie Chen
Incan Gold Mustafa Alammar
Jamaica Angela Demoura Kim Chen Jason Demoura
Kill Dr. Lucky Nick Butler Darian Felice Allen Eckhouse
King of Tokyo Gilbert Quinonez Mjay Barbosa Vanillager Anakin Ramirez
Kingdom Builder Edan Ortner Matt Schwartz Jay Spowart
Kingsburg Eric Downing Brandon Muller Mac Clay Rocco Garcia
Last Chance Nathan Demoura Jason Demoura Alejandro Becerra
Legendary Showdown Martin Padilla Dean Taylor
Liar's Dice Bill Gallagher Robert Neff Gilbert Quinonez Michael Swinson
Lords of Waterdeep Sean Growley Donovan Shickley Jenn Van Persaud Alex Wirtzer
Love Letter #1 Nicole Paoli Kyle Montpas Nathaniel Taylor
Love Letter #2 Zachary Pitts Mike Patterson Kyle Schooley
Love Letter #3 Nathaniel Taylor Judy Ann Blake Madeline Berrei
Machi Koro Rachel Moore Daniel Barrett Aaron Scotti
Machi Koro Aidan Rooney Rachel Moore Christopher Alexander
Manila Ronnie Chen Kim Chen Michael Swinson
Merchant of Venus Winton Lemoine James Thomas Brian Alvarado
Mesopotamia Walter Wichowski
Modern Art Michael Swinson Scott Samarel Kyle Greenwood
Monopoly Deal #1 Darrell Stark Rick Senki Daniel Glenn
Monopoly Deal #2 Sharon Ezra William Merritt Rachel Moore
Monopoly Deal #3 Christopher Sprute Lea Viceral Toni Johnson
Mr. Card Game Martin Padilla Otto Moses Trevor Lee
Munchkin Nick Chavez Kimberly Shaver Jonathan Nowak
Munchkin for Begginers Mac Clay Bella Shean Chris Ramirez
Mystery Express Karen Haugland Anna Marie Farquhar, Peter Farquhar
Nexus Ops Darrell Stark Atticus Gifford Eric Downing
No Thanks! Darrell Stark Peter An Lisa Burola Bill Gallagher
Outpost Todd Van Der Pluym Jim Cowan Madeline Berrei Roger Ritchie
Panamax Lisa King Winton Lemoine Alexander Kinzle
Paperback Michael Swinson Rick Senki Kurt Stenzel
Perpetual Motion Machine Jaye R. Russell Howell Jonner
Phase 10 #1 Jaye R. Sharon Ezra Rachel Moore
Phase 10 #2 Rachel Moore Lisa Burola Jaye R.
Phase 10 #3 Robert Lamarre Harper Alvarado Robert Larson
Power Grid Bruce Schlickbernd Randall Bart Martin Padilla Lisa Burola
Power Grid World Tour: Benelux Bootsie Brenner Robert Neff Bruce Schlickbernd
Princes of Florence Tim Oates Alfonso Weilbach Eddie H, J Karen Star
Puerto Rico Darrell Stark Jonathan Flagg Erick Vallejos Rocco Garcia
Rabbit Match Brandon Gonsalves Gabrielle Gillette
Railroad Tycoon Scott Samarel Stephen Stewart, James Thomas
Red Dragon Inn Darrell Stark Samantha Burkes Scott Brown
Red Dragon Inn Cameron Takahashi Andreas Pluchar Mike Robinson
Revolution Randall Bart Aj Harris Richard Rodrigues
Revolution! Anarchy Zack Washington Mong Yang Bill Harris Brett Holbrook
Robo Rally Nick Chavez Daniel Barker Dean Taylor
Roll Through the Ages: The Bronze Age Martin Padilla Clint Brubakken Nathan Ramsay
Saint Petersburg Darrell Stark J Karen Star Edan Ortner
San Juan Michael Swinson Eric Downing Gilbert Quinonez
Scrabble Paul Slavich Samantha Burkes
Sentinels of the Multiverse Dave Intner Ruby Intner Paul Slavich
Small World Nathan Demoura Nathan Ramsay Bill Persaud Pete Porfido
Smash Up Matthew Cohen Nancy Sprute Laurel Essick
Smash Up Jason Demoura Harman Eric Ben Hicks
Splendor MEGA Erich Sforza Sean Growley Mara Kenyon Todd Van Der Pluym
Squarrels Babar Ali Daniyar Ali Kristin Herkstroeter
Star Fluxx Tori Butler Jenn Van Persaud Nick Butler
Stupid Fight Prototype Elliot Hughes
Talisman Leonard Lopez Emily Alvarado
Tanto Cuore Andrew Ma Jeremy Arias
The Castles of Burgundy Sean Growley Gilbert Quinonez Alex Haley Peter Van Ettinger
The Current Number of the Beast Brandon Muller
The Scepter of Zavandor William Merritt Scott Samarel Jonathan Flagg
Thurn & Taxis Matt Schwartz Ramon Vinluan Robert Larson
Ticket to Ride Michael Swinson Jeannette Albright Brandon Muller
Ticket to Ride Champion Event Jaye R. Robert Larson Jeannette Albright
Ticket to Ride: Africa Jaye R. Matt Schwartz Jay Spowart
Ticket to Ride: Europe Robert Neff Robert Larson Scott Samarel
Ticket to Ride: India Evans Ehren Madeline Barnicle Bradley P. Thomas
Ticket to Ride: Nordic Countries Bradley P. Thomas Chris Mills
Ticket to Ride: Switzerland Winton Lemoine Gabrielle Gillette Robert Larson
Ticket to Ride: Team Asia Sam Nazarian, Joman Diec Renee Rose-Perry, Natalie Zehner Edan Ortner, Patricia Lin
Ticket to Ride: USA 1910 Jaye R. Brandon Muller Jonathan Flagg Gilbert Quinonez
Timeline Georgia Acuna Michael Rooney
Titan Tall Paul Richard Potthoff Alan Potts
Tokaido Alicia Marie Varenas Kenny Johnson Bill Harris
Tsuro Kurt Stenzel, Daniel Glenn Anthony Stenzel
Turn the Tide Scott Samarel Robert Neff Bradley P. Thomas
Twilight Imperium 3rd ed Nick Bentz Joshua Beller Matthew Weber
Twilight Imperium 3rd ed Matthew Weber John Oh Kyle Greenwood Martin Deolden
Ultimate Spiderman - Matching Keith Aldrich
Universal Rails James Thomas Jay Shufeldt Craig Caven Stuart Duffy
Uno #1 Gilbert Quinonez Jaye R. Rachel Moore
Uno #2 Lisa Burola Matt Schwartz Michelle Olson
Uno #3 Laura Fitzgerald Sharon Ezra Aaron Scotti
Uno #4 Mary Taylor Bradley P. Thomas Monica Riche
Vegas Showdown David Mines Nathan Demoura Kyle Greenwood
Villains & Henchmen! The Hero Headquarters Erich Sforza Ale
Villains & Henchmen! The Military Compound Luke Willenberg Jennifer Campbell Clark Campbell
Villains & Henchmen! The Space Station Jordan Weinstein Samantha Livesay Erich Sforza
Villains & Henchmen! The Super Prison Luke Willenberg Brandon Willenberg
Viticulture Karen Haugland Richard Crook William Merritt
Yahtzee Toni Johnson Martin Padilla Samantha Burkes
Yahtzee Lisa Burola Toni Johnson Joshua Beller
Yahtzee Free for All #1 Jaye R. Michelle Olson Richard Rodrigues
Yahtzee Free for All #2 Danielle Pressler Lisa Burola Samantha Burkes
Yahtzee Free for All #3 Danielle Pressler Michelle Olson Jaye R.
Yamslam Megan Takahashi Cameron Takahashi
Zombie Dice Steve Packard Sean Devereaux Daniel Rush
Zombie Dice Judy Ann Blake Nathan Demoura Luke Johnson
Collectible Cards & Minis 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
7PM Magic: The Gathering Live Draft (Cube) Brian Smith Jason Kramer Matthew Fox
Ascension: Chronicle of the Godslayer Angharad Caceres George Caceres Lisa Adams
Ascension: Chronicle of the Godslayer Rami Silverman Matthew Wilkerson Sara Bell
Covalent Crisis Becky Pagels Gerrod Garcia
Dice Masters: "Grab Bag" Tournament Jason Luan Dave Intner Nathanael Bergquist
Dice Masters: "Grab Bag" Tournament Nathanael Bergquist Oliver Caceres Jason Luan
Dice Masters: Rainbow Draft Tournament Chris Hadtrath Daniel Barker Ben Strickland
Dice Masters: Rainbow Draft Tournament Henry Caceres Benjamin Ziegert David Ziegert
Doomtown: Reloaded (ECG) Tournament Nick Chavez Corby Kennard Scott Brown
Exodus Trading Card Game "Orccon 2016" Tournament Cheyenne Cummings Skyler Caceres John Brown
Exodus Trading Card Game Booster Draft Qualifier Tournament Beth Ritchie Charles Watson Bradan Farr
Exodus Trading Card Game Booster Draft Qualifier Tournament Beth Ritchie Craig Chenoweth
Exodus Trading Card Game Tournament John Brown Beth Ritchie Marcelo Figueroa
Gruff Rich Pizann Eric Silverman
Gruff Brandon Weiss
Gruff - 6 man draft Daniel Watson Patrick Dettmar Diane Grotjohn
Heroclix- Battle Royale Geoff Colman Mason Stewart
Highlander CCG/TCG Los Angeles City Championship Victor Bugg Geoff Colman
Highlander CCG/TCG State of California Championship Victor Bugg Geoff Colman
Lord of the Rings The Miniatures Game "The Battle of Helms Deep" Andre Bashay James Branzuela Richard Skallerud
Magic: The Gathering - Friday Night Magic Draft Daniel Del Pilar Cameron Takahashi Steven "Woody" Wood
Magic: The Gathering Draft Matthew Fox Salvador Caceres
Magic: The Gathering Draft Joe Block Matthew Fox Eva N Barda
Magic: The Gathering Draft Steven "Woody" Wood
Magic: The Gathering Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Tanya Aldrich
Magic: The Gathering Planechase (Pauper) Michael Arsollon Noah Massaro Eva N Barda
Magic: The Gathering Secret Alliances (Pauper) Chris Waters Michael Arsollon Mason Stewart
Magic: The Gathering Two-Headed Giant Sealed Tournament How Not to Win C+K Matt + Kevin
Magic: The Gathering Two-Headed Giant Sealed Tournament Matt Fox & Jaime Estrada Jason Kramer & Samantha Allan Robert Hall & Daniel Del Pilar
Middle Earth CCG (MECCG) - Hero Arda Gene Berry
Middle Earth CCG (MECCG) - Open Format Gene Berry
New Terra Steven Wineke Becky Pagels
New Terra Jay Vales Nathan Hansen Becky Pagels
Pathfinder adventure card game Burnt Offerings John Willy
PFS ACG #0-0A: On the Horizon Kelly Estanol Rich Pizann Keith Estanol
Pirates Pocketmodel: Sink-N-Keep 'Minions' Tabby Caceres Oliver Caceres Skyler Caceres
Pokemon Karina Jacques Jonathan Nowak Tabeitha Perez
Pokemon Karina Jacques Jonathan Nowak Child 1 Of Zehner Tabeitha Perez
Star Trek Attack Wing Search For The Pegasus Episode Event Braden Boe Evan Moreno-Davis Frank Yuan
Star Wars Minis - Sealed Booster Draft & Battle Royal Andre Bashay James Branzuela Richard Skallerud
Yu-Gi-Oh! Game Show Austin Birdwell Ryan
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Rachel Moore Marcelo Figueroa Rachel Moore
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Austin Birdwell Leo Alfaro Ryan
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Luke Johnson Tabeitha Perez Frank Perkins
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Circus Maximus Veronica Hines Dennis Mcgeehan Brian Olson
Highlander Single Elimination Michael S Gregory Jr John Teves Brian Olson
Infinity Beginner Tournament Mark Nicholson Jr Danny Rush Christopher Lovell
Kings Cup Tournament Mike Riley William Stilwell Mark Nicholson
Lion and Dragon Rampant Tournament Pete Porfido Gerg Mazourek William Stilwell
Star Wars Armada 400 point tournament Alexander Nobles Patrick Mullins Quentin Bohn
Steamroller Tournament Heather Fins John Teves Scott Brown
X-Wing Kids Tournament Joseph Perez Vincent Rosetti Max Blue
X-Wing: 100 point tournament Alex Vayhinger Mal James Joyce
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Joshua Howdeshell
Fantasy Large Kythera Contreras Jennifer Starling Terry Simon
Fantasy Single Terry Simon Kaitlyn Pickett Joshua Howdeshell
Fantasy Unit Terry Simon Kythera Contreras
Historical Large Terry Simon
Open Terry Simon
Sci Fi Large Eric Engel Kevin Hill Laochailan Partlow
Sci Fi Single Joshua Howdeshell Joshua Howdeshell
Sci Fi Unit Nicholas Lavarini Frank Vassallo Eric Engel
Strategikids Sarah Willy
Show Favorite Terry Simon
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Final Scott York David Scott Julie Scott
Traditional Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Hearts Stephen Wight Randall Bart Pamela Tien
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
LoL: Shadow Isles 3v3 Kris Freeman, Malaclypse, Nathaniel Buckhorn Sean Bailey, Andrew Narzynski, Nathan Nanning
MC: Iron Block Challenge Jared Patterson Charlotte Senki
MC: Iron Block Hard Challenge Charlotte Senki Logan Felice Matt Alvarez
Minecraft - Spleef Tournament Pim Hensel Jared Patterson
Rocket League Doubles Matt Alvarez, Jason DuVall Darign Meeks, Oliver Caceres Tabeitha Perez Bradan Farr
Super Smash Bros Wii U 1 v 1s Jared Patterson Marcus Walker Daniel Martinez
Super Smash Bros Wii U Free For All Tyler Weipert William Jackson Cedric Snow
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
1775 Rebellion Tournament Walter Wichowski Craig Caven
Axis and Allies Tim Towery, Dale Conklin Dearl Albright, Mike Benton
Battle Cry Tournament Chris Ramirez Ivan Yospe
C&C Napoleonics Generals, Marshals, Tacticians Braden Boe Maximilian Krochman
Maria Kurt Stenzel Braden Boe Anthony Stenzel
Sails of Glory Tournament Eder Sousa Aaron Chapman
Sails of Glory Tournament Eric Delgado
Virgin Queen (Campaign Tournament) Anthony Stenzel Farrell Covell Jean Clare Sarmiento Mark Luta, Nicholas Werner, Kurt Stenzel
Virgin Queen (Campaign Tournament) Abhaya Hess Terry Newton Joel Cohick Barry Lew