Go to main menu Go to sidebar Go to main content
Orccon 2017
Presidents Day
Weekend
Feb 17 - Feb 20
Gamex 2017
Memorial Day
Weekend
May 26 - May 29
Gateway 2017
Labor Day
Weekend
Sep 1 - Sep 4
Hilton Los Angeles Airport, 5711 W Century Blvd., Los Angeles, California 90045

2017 Orccon Winners

Boardgame 1st Place 2nd Place 3rd Place
1846 Bill Gallagher Jonathan Flagg Andrew Schoonmaker
7 Blunders Nick Chavez Robert Larson Stephen Bowen
7 Wonders Duel Fabien Jacques Lisa King Alex Haley
A Study in Emerald David Cohen Daniel Cramer Richard Potthoff
Acquire 2016 Jonner Purinton Rusty Howell Test333 Test
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Eric Downing Ozgun Tumer Gilbert Quinonez
Advanced Civilization Todd Van Der Pluym Will Morgan Martin Deolden
Agricola Lumin Sperling Mike Munson Marisa Kantor
Agricola Lisa King Lumin Sperling Matt Black
Alien Frontiers Bill Persaud Joshua Beller Paris Themmen
Alien vs Predator: The Hunt Begins Michael Cantin
Andromeda Fight League Brad Owen
Arcadia Quest Ryan Higa Nick Bayuga
Barker's Row Robert Larson Wes Bell Madz Berrei
Battle for Stalingrad Rick Lepore, George Nickols
Bios: Megafauna Bill Ratner Andre Chautard Thomas Diendorf
Blue Moon City Darrell Stark Dwight Stone Alex Konowitz
Camel Up! #1 Wes Bell Shaheen Ghazvinizazeh Michelle Olson
Camel Up! #2 Gilbert Quinonez Jason Wegener Steffan Muntsinger
Can't Stop Darrell Stark David Cohen Samantha Burkes
Carcassonne Darrell Stark Diana Nelsen Rocco Garcia
Cards Against Humanity Nathaniel Peay, Leah the Menace
Carson City Marisa Kantor Darian Wilkin Sue Dekany
Catan Finals Lumin Sperling
Category 5 Eric Downing Lisa Burola Ivan Demoura
Cinque Terre Christopher Alexander Alex Arjad Jean-Edouard Rostaing
Civilization: The Board Game Steven Rodriguez
Cock & Bull: It's all about the Monkey! Michelle Paradis-Sorensen Tri Fritz
Codenames Heather Mason, Wally Schrass Ramon Vinluan, Matt Schwartz Austin Rovetti, Chris Gillis
Concordia Eric Downing Thomas Wallace David Cohen
Container Toni Johnson Manny Duran Bill Harris
Cottage Garden Nathan Morelli Paris Themmen
Coup Matthew Lee Owen Heydorn Elliott Lee
Crazy Karts Jon Carsie, Ronald Sebastial Bermudes Melissa Zubi, Rachell Berania
Darkrock Ventures Finals Bill Harris Steve 3 Ehrensperger
DiXit Robert Larson Andre Chautard Ramon Vinluan
DiXit Jaden Massaro Aidan Rooney Rebekah Yospe
DiXit Edgar Contreras Ethan Stewart Ana Rosa Castro
Dream Factory Darrell Stark Andre Chautard Michael Swinson
El Grande Evan Craft Rachell Berania Marc Capitulo
Fireball Island Bernard Hansel Monica Meyka Emma Hartwig
Fluxx Madeline Barnicle Christine Marciniak Megan Takahashi
Food Chain Magnate Sam Christopher Angel Perez, Oscar Perez
Forbidden Stars Brian Mccarty Joshua Beller Nicholas Werner
Formula D Collin Lierz Sue Dekany Rich Pizann
Ghost Blitz Jeremy Estrella Keira Estrella, Tanya Aldrich Potato Pie
Glory to Rome Eric Luce Jenn Van Persaud Dea Abruzzo, Nathan Morelli
In the Year of the Dragon Michael Swinson Darrell Stark Brian Mccarty
Inca Gold Derek Ren David Parayre Eric Downing
Ingenious Jonner Purinton Bill Gallagher Rusty Howell
Jaipur Mara Kenyon Toni Johnson
Kemet Matt Young Tj Tolliver Princeton Nguyen
Kill Dr. Lucky Rachell Berania Carrie Olson Erick Olson
King of Tokyo David Parayre Cameron Takahashi Elis Bahl
Kingdom Builder Michael Swinson Madz Berrei Brian Dickson
Kingsburg Bruce Schlickbernd Marc Capitulo Reema Rijhwani
Liar's Dice Gilbert Quinonez Robert Neff Robert Larson
Lost Cities Toni Johnson Veronica Hines Chris Hines
Love Letter #1 Jared Patterson Nathaniel Taylor Zachary Pitts
Love Letter #2 Rachel Moore Nathaniel Taylor Karin Yospe
Love Letter #3 Joanna Leung Billy Finn Lily Gaer
Magic Realm Mike Morris Chris Ferraro Justin Scott
Manila Michael Swinson Brandon Muller Madeline Barnicle
Merchant of Venus James Thomas Winton Lemoine Gerald Delker
Metropolys Stephen Stewart David Mines Sue Dekany
Modern Art Evan Craft David Scott Richard Dekany
Monopoly Jack Munson Jared Bendifallah Luke Watson
Monopoly Deal #1 Nancy Sprute Christopher Sprute Chris Ramirez
Monopoly Deal #2 Michael Pearson Philip Strom Shane Biznard
Monopoly Deal #3 Christopher Sprute Nancy Sprute Shane Biznard
Munchkin Treasure Hunt Drew Brody Lindey Brody Isaiah Brody
Mystic Vale Darrell Stark Joe Block Ephraim Silverman
Nexus Ops Eric Downing Kyle Greenwood Atticus Gifford
No Thanks! Darrell Stark Michael Swinson Nicholas Sobko
Outpost Jason Zara Kristine Zara Alan Potts
Patchwork Dan Pineda Gilbert Quinonez Dea Abruzzo
Perpetual Motion Machine Jaye R Tall Paul Jonathan S. Nowak
Perpetual Motion Machine Brian Kane Jaye R Michael Swinson
Phase 10 #1 Naseem Zubi Nancy Sprute Christopher Sprute
Phase 10 #2 Michelle Paradis-Sorensen Robert Lamarre Tamala Takahashi
Phase 10 #3 Jenn Van Persaud Jennette Lee Rhonda Blue
Power Grid Randall Bart Christopher Mills Apar Suri
Power Grid World Tour: Orccon Finals Christopher Mills Randall Bart Bruce Schlickbernd
Puerto Rico Raymond Sola Darrell Stark Kyle Greenwood
Ra Scott Samarel Steven Estrella Rachell Berania
Race for the Galaxy: 2 player Jenn Van Persaud Drew Conley Winton Lemoine
Red Dragon Inn Allen Eckhouse Vivi Figuers Blair Johnson
Robo Rally Tracy Sangster Sullivan Weibert Winton Lemoine
Roll Through the Ages: The Bronze Age Todd Van Der Pluym Darrell Stark
San Juan 2nd Ed Eric Downing Jonathan Flagg Michael Swinson
Scepter of Zavandor Anna Peay Jonathan Flagg Marsha Waldau
Scrabble Samantha Burkes Dennis Baranowski Michelle Estrella
Scythe John Clair Chris Buskirk Dwight Stone
Scythe Expansion Brad Owen Eric Fong Bill Harris
Sentinels of the Multiverse Cheryl Gaul Marybelle Foster David Guttierez
Small World Nathan Demoura Christine Marciniak Nupul Kukreja
Speculation Chris Hines Naveen Anand Gunalan Marc Capitulo
Splendor Darrell Stark Thomas Wallace David Parayre
Stone Age Sean Growley Jaye R Veronica Hines
Sushi Go Party! Jenn Van Persaud Toni Johnson Bill Persaud
Sushi Go! Ferdinand Capitulo Jerell Maneja
Talisman & Cataclysm Solomon Chang Leonard Lopez Juan Miguel Marez
Targi Toni Johnson Mara Kenyon Scott P
Tau Ceti Planetary Crisis Jeff Mcarthur Marty Watrous
Terra Mystica Peter An Tj Tolliver Joe Block
Terraforming Mars Marisa Kantor Nathan Morelli Tj Tolliver
The Alchemists Norbert Enriquez Ivan Demoura Solomon Chang
The Castles of Burgundy Sean Growley Jonathan Flagg Ian Caballero
The Current Number of the Beast Samantha Burkes Philip Strom Norbert Enriquez
The Gallerist Winton Lemoine Eric Elder Monique Macasaet
There's a Moose in the House Jeremy Estrella Keira Estrella Ayla Acuna
Thurn and Taxis Gilbert Quinonez Todd Van Der Pluym Darrell Stark
Ticket to Ride Jonathan Flagg Jaye R
Ticket to Ride: Africa Kyle Greenwood Brian Simmons Brandon Muller
Ticket to Ride: Europe Gilbert Quinonez Ozgun Tumer Darrell Stark
Ticket to Ride: India Kyle Greenwood Matt Schwartz Gilbert Quinonez
Ticket to Ride: Pennsylvania Brian Simmons Drewkitty ~..~ Brandon Muller
Ticket to Ride: Rails & Sails Drewkitty ~..~ Ivan Yospe Bill Gallagher
Ticket to Ride: Rails and Sails Kaz Nyborg-Andersen Madeline Barnicle Cindy Massaro
Ticket to Ride: Switzerland Ozgun Tumer Madeline Barnicle Phillip Lobo
Ticket to Ride: UK Drewkitty ~..~ Alan Potts Matt Schwartz
Ticket to Ride: USA 1910 Kyle Greenwood Samantha Burkes Michelle Estrella
Tiny Epic Galaxies Apar Suri Michael Pearson Eric Gadal
Tiny Epic Western Alex Haley Brian Dickson Johnathan Pulos
Titan Eric Downing Alasdair Burton Eric Gerber
To Court The King David Malki Vivi Figuers Ozgun Tumer
Trajan Sean Growley Matt Fong Mara Kenyon
Twilight Imperium 3rd ed Martin Deolden Solomon Chang Raymond Sola
Uno #1 Mary Taylor Vincent Fryer Luke Watson
Uno #2 Thomas Barry Judy Ann Blake Wayne Shermann
Uno #3 Karin Yospe Ella Diprofio Thomas Barry
Uno #4 Jack Munson Thomas Barry Mary Taylor
Vegas Showdown David Mines Darrell Stark Kyle Greenwood
Viticulture Christine Marciniak Sue Dekany Kaz Nyborg-Andersen
Wits & Wagers Kim Chen Michael Swinson Bill Gallagher
Xenoshyft: Onslaught Carlos Flores Erick Barrientos Emily Morales
Yahtzee Michael Watson Luke Watson Samantha Burkes
Yahtzee Michael Watson Gabriel Watson Samantha Burkes
Yahtzee Free for All #1 Gilbert Quinonez Samantha Waterhouse Robert Lamarre
Yahtzee Free for All #2 Heather Fins Shane Biznard Wayne Shermann
Yahtzee Free for All #3 Jonathan S. Nowak Randall Bart, Jaye R
You're Bluffing Ethan Stewart Stephen Stewart Jerell Maneja
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
"Mine Goes to 20" Epic Munchkin Diana Leyva James Orzechowski Blake Beckman
"One More Roll!" Dice Games Andre Chautard Dea Abruzzo Tommy Svolos
"One More Roll!" Dice Games Tommy Svolos . Malcalypse
Ascension: Chronicle of the Godslayer #1 Ephraim Silverman Cheryl Gaul Melissa Weiss
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Matty Wilkerson Jonathan Soon Matt Cohen
Bill & Ted's Excellent Board Game Carrie Olson Jonathan Tamashiro Ashley Boyd
Chez Geek - Spring Break! Don Wechsler Nicholas Butler Steven Pope
Clank! Kim Shaver Dean Taylor
Colt Express- Tournament Kristin Wilcox Bradley Rose Johnathan Pulos
Dice Masters "Grab Bag" Tournament Dave Intner Cole Trupkin Mike Trupkin
Dice Masters Booster Draft Tournament Dave Intner John Mundy Rich Pizann
Double Feature Jonathan Soon Derek Ren Victor Rea
Dragon Dice SEALED KICKER DRAFT tournament Oliver Caceres Brandon Weiss Diana Leyva
Dragon Dice SEALED STARTER Novice Tournament Randy Lesh Oliver Caceres Brian Peters
Exodus Tournament #1 Katie Ritchie Beth Ritchie Josh Everman
Exodus Tournament #2 Jon Brown Texas Tanner Bradan Farr
Exodus Tournament #3 Jon Brown Beth Ritchie Katie Ritchie
Heroclix Battle Royale Mason Stewart
Highlander TCG Type 2 Standard Geoff Colman
Kitty Paw and Doggy Go! Desiree Flores Barbie Johnston Sarah Barksdale
Knightmare Chess Sage Kuno Lauren Lee
Lanterns and Lotus Steve Nanning Dean Taylor Derek Ren
Magic: The Gathering - Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Chris Waters Michael Arsollon Tanya Aldrich
Magic: The Gathering - Pauper Tourney Chris Waters Frank Zazanis Michael Arsollon
Magic: the Gathering Friday Night DRAFT Cameron Takahashi Aaron Castillo
Magic: the Gathering On-Demand Draft Gavin Frank Raymond Sola Carrie Frank
Magic: the Gathering On-Demand Draft Cameron Takahashi Aaron Castillo
Magic: the Gathering Saturday Night DRAFT Cameron Takahashi
Magic: the Gathering Sealed Draft Vincent Fryer Jacob Milchman Theo Cyngiser
Magic: the Gathering Sealed Draft George Caceres Vincent Fryer
Magic: the Gathering Sealed Draft Henry Friedman Santiago Munoz Matthew Gonzalez
Magic: the Gathering Sunday Night DRAFT Anna Fleiss Theo Cyngiser
Munchkin - Players' Choice Linus Thompson
Munchkin - Players' Choice Fernando Alvarez Justin Bias Jose Sanchez
Munchkin - Players' Choice Andrea Mccoll Savannah Farr
Munchkin - Players' Choice Blake Beckman
Munchkin - Players' Choice Nicholas Butler
Munchkin - Players' Choice Nicholas Butler Darlene Smith Brand Bogard
Munchkin - Players' Choice David Drake Eric Gadal Geoff Robertson
Munchkin - Players' Choice Ryan Burke . Malcalypse Steven Alvarez
Munchkin Quest Amber Walkov Tommy Svolos
Munchkin Tournament Philip Strom Michelle Paradis-Sorensen Cameo Baranowski
Munchkin Tournament Doug Ecks Theia Sexton Nicholas Butler
Munchkin Treasure Hunt! Luis Alvarez Daniel Alvarez Lorilie Alvarez
Munchkin Wonderland! Brooke Saltveit Blair Johnson Mikal Saltveit
Mysterium Melva Guzman Jessica Sanchez Adriana Garcia
Pirates Sink & Keep: Minion Marauders! Keith Aldrich, Diego Sewell, Vincent Rossetti, Abbie Gill
Pokemon Jonathan S. Nowak
Pokemon Jonathan S. Nowak Owen Heydorn Matthew Lee
Revolution! David Drake Don Wechsler . Malcalypse
Snow Tails Justin Bias Vivi Figuers
Star Wars Destiny Constructed Austin Flippo Jonathan Murray Brian Kane
Star Wars Destiny Constructed Peda Joittanoon
Star Wars Destiny Draft Austin Flippo Jonathan Murray Danny Del Pilar
Star Wars Destiny Draft/Constucted Jonathan Murray Jay Frank Jason Williams
Star Wars Minis "Escape from the Death Star" Brandon Timms James Branzuela Andre Bashay
Star Wars Minis Clash of the Titans-Melee Style Sealed Booster Draft James Branzuela Brandon Timms Andre Bashay
Tile Chess Ryan Burke George Caceres Ashley Burke
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament 2 Ryan Su Corey Fahres Tyler Weipert
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament 3 Ryan Su Logan Langewisch Aaron Thomas
Yu-Gi-Oh! Tournament #1 Chubbs Le Werewolf Tyler Weipert Griffin Geller
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Blood Bowl Tournament: Noober Bowl 1 Chris Lovell Dennis Bolin William Salazar
Circus Maximus Belle Ippolito Rita Green Jodie Sewell
Kings of War Tournament Kyle Timberlake John Mcmanis Gwen Sato-Herrick
Malifaux Championship Series @ Strategicon John Meyer William Stilwell Diane Grotjohn
Star Wars: Armada 180 Point Tournament Frank Vassallo Bill Fretze Steve Isaak
Team Yankee Tournament Igor Torgeson Christian Sorensen Richard Aldrete
Warhammer 40K Tournament Grady Catterall Tyler Russo Brent Kubachka
X-Wing Kids Tournament Milo Rose Isaiah Brody Sherman Parker
X-Wing: 100 point tournament Naseem Zubi M H Bill Fretze
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Fantasy Large Justin Bias
Fantasy Single Tyler Russo Joshua Howdeshell Terry Simon
Fantasy Unit Joshua Howdeshell
Historical Large Robert Boyens Sarah Barksdale Lindsey Brady, Barbara Johnston
Historical Single Jesse Boyens
Historical Unit Andrew Gledhill
Open Robert Boyens
Sci Fi Large Justin Bias
Sci Fi Single Joshua Howdeshell Justin Bias Mike St Armand
Sci Fi Unit Justin Bias
Strategikids Edgar Contreras
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Final Gary Mack Rebecca Scott Tommy Lepore
Total Party Killing Tournament Randal Rhodes Desmond Wooten Dan Luoma
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Hearthstone Reza Lackey Bradley Clarke
Mario Kart 8 David Parayre Jack Green Michael Watson
Mario Kart Team Racing Allen Green & Griffin Geller, Keira Estrella & Jeremy Estrella, Allegra Venable & Zachary Venable
Overwatch 2v2 David Guttierez, Elijah Moreno Stan Cascone, A.J. Armstrong Theia Sexton, Elias Baranowski
Overwatch 3v3 Nolan Powelson, Thiea Sexton, Matthew Rebeles Matthew Gonzalez, Eric Montijo, Chris Cumins
Rocket League 2v2 (Rumble) Aiden Rooney, Asa Schiller . Malcalypse, Kris Freeman
Rocket League 2v2 (Standard) Aiden Rooney, Asa Schiller Amir Vahdani Gerald Fairclough
Super Smash Bros Jared Patterson Nate The Collector 6741 Marcus Walker
Super Smash Bros Norbert Enriquez Nathan Yospe Aj Of House Aj
Wargames 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Greg Hultgren, Rick Lepore
Axis and Allies Theo Strinz Tim Towery
Battle Cry Tournament Mason Stewart Jon Archer
Maria Ron Artigues Mike Robinson
Sails of Glory Tournament Eric Noel, Bruce Schlickbernd
Virgin Queen (Campaign Tournament) Ryan Gill